امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۰۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14553
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 109
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الأوسط» نوشت که «محمد مرسی» با یک هیئت 19 نفره متشکل از شخصیت‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الأوسط» نوشت که «محمد مرسی» با یک هیئت 19 نفره متشکل از شخصیت‌های اسلامی که اکثر آنها سلفی بودند به ریاست «یوسف القرضاوی» دیدار و تاکید کرد که آنچه درباره تلاش ایران به منظور گسترش تشیع در مصر گفته می‌شود تنها یک بزرگ‌نمایی است. به نوشته این روزنامه، پنج‌شنبه گذشته هیئت مذکور در دیدار با «محمد مرسی» سعی کرد وی را تحت فشار قرار داده تا مرسی و دولت وی از جمهوری اسلامی ایران دوری کند و مرسی نیز در پاسخ به این تلاش‌ها تاکید کرد که آنچه درباره تلاش ایران برای گسترش شیعه در مصر گفته می‌شود، مبالغه و بزرگ‌نمایی است.

برخی منابعی که در این دیدار مشارکت داشتند، گفتند: تعدادی از اعضای هیئت «کنفرانس علمای امت» درباره خطرات نزدیکی بین ایران و مصر و تلاش تهران برای گسترش شیعه در قاهره سخن گفتند که مرسی در پاسخ به آنها گفت «این بزرگ‌نمایی است».

مرسی افزود که کاردار ایران در مصر هیچ طرحی برای گسترش تشیع در ایران ندارد و آنچه که در این مورد گفته می‌شود تنها بزرگ‌نمایی است.

به نوشته این روزنامه در خصوص سوریه نیز اختلاف دیدگاه بین مرسی و قرضاوی وجود داشت و قرضاوی سعی کرد مرسی را تحت فشار قرار دهد تا به ضرورت دخالت خارجی غرب علیه دولت و ملت سوریه متقاعد سازد اما مرسی به شدت با دخالت خارجی در سوریه مخالفت کرد و در این هنگام قرضاوی با عصبانیت گفت: آیا شما مردم سوریه را رها می‌کنید که هر روز کشته شوند؟ در همین هنگام برخی از حاضرین سعی کردند اوضاع را تلطیف کنند و برخی از آنها مجددا به احتمال قطع روابط با سوریه اشاره کردند و برخی از علما نیز گفتند: حداقل پرواز ممنوع را بپذیرید و مرسی نیز در پاسخ گفت که قرار است ساعت 7:30 به وقت قاهره با «بان کی‌مون» دبیرکل سازمان ملل تلفنی گفت‌وگو و منطقه پرواز ممنوع در سوریه را بررسی کند.

این روزنامه همچنین نوشت که قرضاوی در این دیدار با مرسی درباره ضرورت ایستادن مرسی در کنار ملت سوریه صحبت کرد و از وی خواست تا روابط رسمی و دیپلماتیک بین قاهره و دمشق را قطع و برای ارائه کمک‌های بیشتر به آنچه «انقلاب سوریه» نامید، تلاش نماید.

مرسی روز شنبه در سخنرانی که در کنفرانس موسوم به امت مصر برای حمایت از انقلاب سوریه انجام داد، اعلام کرد که قاهره تمام مناسبات خود با سوریه را به صورت کامل قطع کرده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها