امروز : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 26
۰۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145553
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محسن صالحی‌نیا در یک نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محسن صالحی‌نیا در یک نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; که پرسید با توجه به کاهش درآمد حاصل از نفت به دلیل افت قیمت نفت آیا قرار است در واردات کالا نیز اولویت بندی جدیدی صورت گیرد، اظهار داشت: در این زمینه سناریوهای مختلفی پیش بینی شده و در دستور کار است و با توجه به سیاست‌های کلان دولت نهایی و اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه هیچ کالایی محدودیت واردات ندارد، گفت: واردات را می‌توان بر اساس تعرفه و ضوابط فنی کنترل کرد.

وی تصریح کرد: سیاست ما این است که با ایجاد توسعه در تولیدات صنعتی به شرایطی برسیم که بیشترین استفاده از ظرفیت صنعت داخل شود.

 صالحی نیا تاکید کرد:برای واردات کالاهای نهایی می‌توان تصمیماتی در جهت افزایش تعرفه واردات یا تغییر مبنای نرخ ارز اتخاذ کرد.

وی افزود: برنامه‌ریزی صورت گرفته تا به تناسب کاهش قیمت نفت، در مورد واردات کالاها تصمیم گیری شود.

صالحی نیا ادامه داد: یا باید مصرف ارز کاهش یابد و یا افزایش صادرات را داشته باشیم تا منابع ارزی بیشتری برای کشور حاصل شود.

* رشد قیمت خودرو بعید است

معاون وزیر صنعت در پاسخ به سؤالی در مورد بحث‌های مطرح شده از سوی خودروسازان برای افزایش قیمت خودرو نیز اظهار داشت:‌ افزایش ناگهانی قیمت خودرو بعید است، زیرا شرایط کاهش تورم بر تمام ارکان تولید تأثیرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه افزایش تیراژ تولید باعث بهبود وضعیت هزینه‌های سربار تولید خودرو می‌شود، افزود: با رشد تولید خودرو می‌توان هزینه سربار را کنترل کرد و در عین حال از نظر قیمت مواد اولیه تولید نیز در حالت با ثباتی قرار داریم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مرجع قیمت‌گذاری خودرو، شورای رقابت است و اگر با فرض محال این شورا مرجع نباشد، باز هم قیمت خودرو بر اساس شاخص‌های مؤثر تعیین خواهد شد.

صالحی‌نیا در مورد پیش‌بینی تعرفه واردات خودرو در سال آینده نیز گفت:‌ پیشنهاد جدیدی در این مورد مطرح نشده و درخواستی از طرف خودروسازان نیز برای تعیین تعرفه واردات خودرو نداشتیم.

وی در پاسخ به این سؤال که طبق مصوبه سال‌های قبل باید تعرفه واردات خودرو هر سال 5 درصد کاهش یابد، اظهار داشت: آن مصوبه هیچوقت اجرایی نشد و هیچکدام از بندهای مصوبه به مرحله اجرا نرسیدند.

وی تأکید کرد: به احتمال زیاد، تعرفه فعلی واردات خودرو برای سال آینده نیز رعایت خواهد شد.

* تعدیل قیمت‌ محصولات پتروشیمی در ماه‌های آینده

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در مورد تأثیر کاهش قیمت نفت بر نرخ مواد اولیه تولید خودرو و از جمله محصولات بورس کالا نیز اظهار داشت: در ماه‌های گذشته، بازار پتروشیمی دارای ثبات بود و در عین حال، کل بازار پتروشیمی با تأخیر چند ماهه از قیمت خوراک محصولات پتروشیمی متأثر می‌شود.

وی ادامه داد: تأثیر عمیقی در قیمت تمام شده محصولات پلیمری در بازارهای جهانی اتفاق نیفتاده است، اما چند درصد کاهش صورت گرفته که بر اساس وضعیت بازارهای جهانی، احتمال تعدیل قیمت‌ها در ماه‌های آینده وجود خواهد داشت.

* بازار خودرو انحصاری نیست

معاون وزیر صنعت در واکنش به بحث‌های مطرح شده از سوی رییس شورای رقابت مبنی بر سهم 70 درصدی دو شرکت در واردات خودرو و وجود انحصار در این بازار، گفت: ضوابط برای شرکتهای واردکننده یکسان است و الزامات ارایه خدمات پس از فروش و وجود تعمیرگاه برای شرکت‌ها برابر است.

وی تصریح کرد: اگر شرکتی توانسته سهم بالاتری از بازار داشته باشد، به ارایه خدمات پس از فروش مطلوب و قیمت گذاری مناسب مربوط می شود.

وی تاکید کرد: از نظر ما این موضوع به معنی وجود انحصار در بازار خودروهای وارداتی نیست.

صالحی نیا ادامه داد: هریک از واردکنندگان که شرایط مناسبی را در خدمات پس از فروش داشته باشند، محدودیتی برای واردات نخواهند داشت.

وی از ارایه دو نامه در مورد وضعیت بازار خودروهای وارداتی از سوی وزارت صنعت به دولت خبر داد و گفت:یازدهم دی ماه نامه‌ای به رییس سازمان مدیریت ارایه شد و یازدهم بهمن ماه نیز نامه‌ای از سوی وزیر صنعت به رییس جمهور، معاون اول وی و نوبخت رییس سازمان مدیریت ارایه شد.

وی توضیح داد: در این نامه ها استدلال های وزارت صنعت در مورد لزوم ساماندهی بازار واردات خودرو و خدمات پس از فروش مطرح شد.

* تشکیل کمیته‌های رفع موانع تولید در استانها

معاون وزیر صعنت در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس در مورد رفع موانع تولید در کشور اظهار داشت: برای حل مشکل واحدهای تولیدی مقرر شد کارگروه‌های ویژه‌ای با حضور استانداران تشکیل شود.

به گفته وی، در این کارگروه‌ها نمایندگان دستگاه‌های مربوطه از جمله سیستم بانکی حضور دارند.

وی با بیان اینکه کارگروه‌های مربوطه به سرپرستی استانداران تشکیل خواهد شد، افزود: ما ادعا نمی‌کنیم که این کارگروه‌ها می‌توانند 100 درصد مشکلات صنعت را حل کند ولی روش مناسبی در تعیین تکلیف بدهی‌ها و روش‌های حل مشکل واحدهای تولیدی خواهد بود.

* نامه‌نگاری وزیر صنعت برای دریافت یارانه صنعت

معاون وزیر صنعت در ادامه در واکنش به بحث‌های مطرح شده از سوی رئیس سازمان مدیریت مبنی بر پرداخت بخشی از یارانه صنعت، گفت: تا کنون دریافتی از محل منابع هدفمندی یارانه‌ها در قالب سود تسهیلات نداشته‌ایم و شاید منظور آقای نوبخت، پرداخت یارانه به دامداران برای تولید شیر بوده است.

وی با بیان اینکه طبق قانون باید 5400 میلیارد تومان از منابع هدفمندی یارانه‌ها به بخش تولید اختصاص می‌یافت، گفت: سهم بخش صنعت و معدن از این رقم 1100 میلیارد تومان بود و 100 میلیارد تومان نیز بابت صادرات کالا منظور شده بود.

وی ادامه داد:‌ تا امروز اقدامی که منجر به پرداخت این یارانه شود، صورت نگرفته است و وزیر صنعت نیز اواخر هفته گذشته در مکاتبه با سازمان مدیریت خواستار پرداخت یارانه بخش صنعت شده است.

* 31 درصد سهم صنعت از تسهیلات بانکی محقق شد

وی همچنین با اشاره به تصویب پرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی به 760 واحد صنعتی در قالب تسهیلات 2300 میلیارد تومانی، گفت: تاکنون 1360 میلیارد تومان به 517 واحد پرداخت صورت گرفته است.

به گفته صالحی‌نیا، طی 9 ماهه امسال حدود 74 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به واحدهای صنعتی پرداخت شده که 31 درصد از سهم 37 درصدی بخش صنعت از تسهیلات بانکی را شامل می‌شود.

وی در مورد ثبت سفارش واردات خودرو طی 11 ماهه امسال نیز گفت:‌ از ابتدای سال تا 11 بهمن‌ ماه حدود 360 هزار دستگاه خودرو برای واردات ثبت سفارش شده است.

وی همچنین با اشاره به واردات 43 میلیارد دلاری طی 9 ماهه امسال، گفت: میزان واردات نسبت به قدرت مشابه سال قبل 15 درصد رشد داشته است.

معاون وزیر صنعت افزود: در این مدت صادرات غیرنفتی نیز با رشد 24 درصدی به 42.5 میلیارد دلار رسید.

وی همچنین با اشاره به عبور آمار تولید خودرو در کشور از یک میلیون دستگاه در 18 بهمن ماه، گفت: پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان سال به یک میلیون و  100 هزار دستگاه برسد.

انتهای پیام/آ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار