امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۲۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145560
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره ...

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره توافق کلی مدنظر مقام معظم رهبری و وضعیت فعلی مذاکرات ایران و 1+5 گفت:مقام معظم رهبری روز گذشته از موضع قدرت بیانات بسیار مهمی داشتند و به صراحت بیان کردند ایران به دنبال توافق خوب آن هم از نوع مثبت است و همچنین دیپلماسی را مورد تاکید، تایید و حمایت قرار دادند.

فلاحت‌پیشه با تاکید بر اینکه شرایط تازه‌ای در فضای مذاکراتی بین ایران و آمریکا شکل گرفته، اظهار داشت: دو طرف اصلی مذاکره کننده تنها 4 ماه فرصت دارند آخرین فرصت‌های دیپلماسی را به نتیجه برسانند، در غیر این صورت آمریکایی‌ها دیگر نمی‌توانند اجماع تحریمی شکل گرفته علیه ایران را به راحتی احیا کنند، در حالی که ایرانی‌ها به راحتی می‌توانند به شرایط قبل از سوم آذر 92 بازگردند و آن موقع شرایط تازه‌ای شکل خواهد گرفت.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه سخنان روز گذشته رهبری تقویت‌کننده دیپلماسی عمومی در شرایط فعلی بوده است، خاطرنشان کرد: طرف غربی به دنبال آن است که عامل اصلی شکست احتمالی مذاکرات را ایران اعلام کند، ولی مقام معظم رهبری با فرامین روز گذشته خود رسما اعلام کردند که ایران به دنبال مذاکره و توافق خوب است و با حمایت مجدد از تیم مذاکره‌کننده خط جدیدی را به طرف غربی نشان دادند.

وی گفت: سخنان رهبری تقویت‌ کننده دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران از یک طرف و از طرف دیگر بالا رفتن توان چانه‌زنی تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای و همچنین تعیین‌کننده حدود و ثغور توافق خوب در شرایط کنونی است.

فلاحت‌پیشه با اشاره به توافق خوب برای ایران افزود: سخنان مقام معظم رهبری نقد تلویحی بر 12 سال وقت‌کشی، کلی‌گویی و عهدشکنی طرف غربی و آمریکایی‌ها بود، همچنین در سخنان مقام معظم رهبری هم نقدی به توافقنامه ژنو 3 صورت گرفت.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به سه ضلع اصلی توافقنامه ژنو افزود: توافقنامه ژنو سه ضلع اصلی داشت که دو ضلع آن تکلیفی و مربوط به غرب و به ویژه آمریکا بود که عملا اجرا نشد که این دو ضلع در خصوص شناسایی حق هسته‌ای ایران و همچنین زمانبندی پایان تحریم و لغو آن بود، ولی ضلع سوم مربوط به تکلیف جمهوری اسلامی ایران و شفاف‌سازی برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و برخی تعدیل‌ها و تاخیرها بود و ایران به خوبی به این تکالیف عمل کرد و گزارشات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم موید این موضوع است.

فلاحت‌پیشه اظهار داشت:‌ رهبری انقلاب در سخنان روز گذشته خود به صراحت تاکید کردند که ایران زیر بار توافق کلی دیگری برای از بین رفتن زمان از سوی غرب نخواهد رفت و هیچ تعهد عملی جدیدی را نیز اجرا نخواهد کرد.

وی در پایان تصریح کرد: مقام معظم رهبری در سخنانشان تصریح کردند که توافق خوب برای ایران توافق تفصیلی است که در آن شفاف و واضح، حق ایران به رسمیت شناخته شود ضمن اینکه زمانبندی تحریم‌ها به صورت مشخص و ملموس و قابل دفاع در آن به صورت واضح آمده باشد و تنها همین توافق است که مورد حمایت ایران واقع خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها