امروز : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۱:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145605
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
سیامک باقری کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره فرمایشات روز گذشته ...

سیامک باقری کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره فرمایشات روز گذشته مقام معظم رهبری درباره مذاکرات هسته‌ای و تأکید بر حصول توافق در یک مرحله، گفت: آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند که به یکسری کلیات با ایران به توافق برسند که این کلیات تنها برخی مفاهیم در حوزه هسته‌ای را مدنظر قرار می‌دهد که به هیچ وجه تضمین کننده منافع ایران نخواهد بود.

وی افزود: مفاهیم کلی توافقنامه شامل مواردی در خصوص تعهد طرفین است که غرب باید تحریم‌های ایران را لغو کند و ایران نیز بخشی از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود را متوقف و یا به تاخیر بیندازد. ضمن اینکه آمریکایی‌ها نیز باید غنی‌سازی ایران را به رسمیت بشناسند.

باقری اظهار داشت: تفاهم کلی در مذاکرات هسته‌ای هم بخشی از آن در توافقنامه ژنو صورت پذیرفت و حدود یک سال طول کشید تا به این مرحله رسید.

وی به جزئیات توافق اشاره کرد و گفت: تعداد سانتریفیوژها، اراک، فردو و مسائل مربوط به جدول زمانبندی تحریم‌ها و همچنین جدول زمانبندی گام نهایی و جزئیات مربوط به ظرفیت و سطح غنی‌سازی و بازرسی‌ها و نظارت‌ها بخش‌هایی از جزئیات توافق به حساب می‌آید.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: وقتی جزئیات را به دقت نگاه کنیم متوجه می‌شویم که همه دعواهای آمریکایی‌ها با ایران به دلیل اختلاف نظر در جزئیات است.

وی با اشاره به سخنان روز گذشته مقام معظم رهبری در خصوص مذاکرات هسته‌ای گفت: اگر بخواهیم در کلیات با آمریکایی‌ها به توافق برسیم با شناختی که در چندین ماه اخیر از آنها در مذاکرات به دست آمده است به وضوح شاهد بازی جدید آنها در مذاکرات خواهیم بود.

باقری تصریح کرد: آمریکایی‌ها تلاش خواهند کرد که بازی بر روی کلیات را در مذاکرات هسته‌ای با ایران ادامه دهند تا تحریم‌های ایران را لغو نکنند ضمن اینکه دست ایران را نیز در حوزه‌های هسته‌ای ببندند.

وی خاطرنشان کرد: بازی بر روی کلیات برای آمریکایی‌ها مثبت و خوشایند است اما رهبری گرانقدر انقلاب در سخنان روز گذشته خود در این خصوص تذکر جدی دادند و هم ملت و هم تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای باید این را بداند که بازی بر روی کلیات حاصلی برای کشورمان نخواهد داشت و جز شنیدن حرف زور از آمریکایی‌ها و تحقیر ملت حاصلی دیگر در پی نخواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها