امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۰:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145633
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از سازمان غذا و دارو، عباس یاراحمدی در خصوص وجود قوانین و ضوابط برخورد با تبلیغات دارویی در شبکه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از سازمان غذا و دارو، عباس یاراحمدی در خصوص وجود قوانین و ضوابط برخورد با تبلیغات دارویی در شبکه های ماهواره ای فارسی زبان گفت: چون به مدیران این شبکه ها دسترسی نداریم و آنها خارج از ایران فعالیت می کنند بنابراین قانونی هم در این مورد وضع نشده اما برای برخورد با شرکتهای داخلی یا افرادی که توزیع کننده این داروها هستند قوانینی داریم.

وی ادامه داد:‌ در واقع، همان قوانین مصوب سال 1334 و اصلاحات بعدی و قانون تشکیلات وزارت بهداشت کفایت می کند به طور خاص در ماده 18 قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی صراحتاً آمده است که اشخاصی که در تهیه مواد دارویی به هر کیفیتی مرتکب تقلب شوند از قبیل آنکه جنسی را به جای جنس دیگر قلمداد نمایند یا ان را با مواد خارجی مخلوط سازند و همچنین با علم به فساد و تقلبی بودن آن مواد برای فروش آماده و عرضه بدارند یا به فروش برسانند یا دارویی را به جای داروی دیگر بدهند در صورتی که استعمال مواد دارویی منحصراً علت فوت باشد مجازات تهیه کننده اعدام و در صورتی که یکی از علل فوت باشد مجازات تهیه کننده حبس دائم خواهد بود. 

    

 وی همچنین با نام بردن از افرادی که به عنوان نماینده فروش این داروها در شبکه های ماهواره ای شماره تلفن خود را اعلام می‌کنند افزود: بنا بر تشخیص قاضی حداکثر مجازات پیش بینی شده است در قانون برای چنین جرمی اعدام است. البته ما در این پرونده ها با افرادی مواجه بودیم که عمدتاً به عنوان کارمند یا پیک یا تلفنچی استخدام شده بودند و چون معمولاً این شرکت ها نشانی خود را به هیچ مشتری ای نمی دهند بنابراین ردیابی آنها بسیار دشوار است.

وی گفت: حتی در یکی از پرونده ها با فردی مواجه شدیم که علاوه بر تبلیغ برای فروش دارو در شبکه ماهواره ای، نسبت به فروش لباس و کفش در داخل کشور هم تبلیغ می‌کرد. بازرسان ما در چند پرونده به طور شبانه روز کار کردند تا توانستند عوامل این شرکت ها را ردیابی کرده با همکاری مأموران انتظامی، بازداشت و تحویل مراجع قضایی شدند اما افراد دستگیر شده معمولاً از سطح مدیر شرکت فراتر نیستند و عامل اصلی خارج از کشور حضور داشتند.مدیرحقوقی سازمان غذا و دارو همچنین گفت: با توجه به اینکه تولید و توزیع این داروها سوددهی بسیار بالایی دارد که به گفته افراد بازداشت شده، بسته‌بندی و توزیع داروها در داخل کشور گاه از 300 تا 1000 درصد برای این افراد سودآوری داشته که همین ارقام برای بسیاری افراد این انگیزه را ایجاد می کند که وارد این عرصه شوند در حالی که از قبح ماجرا هم بی‌اطلاعند و نمی‌دانند که سلامت جامعه را با چه خطری مواجه می‌کنند. شاید حتی باید برای این افراد هم فرهنگ سازی صورت بگیرد.

یاراحمدی با بیان اینکه غیر از مواد قدیمی قانون، هیچ تاکید جدیدی برای ممنوعیت این داروها و برخورد با عوامل تولید و توزیع آن وجود ندارد خاطر نشان کرد: جلسات مشترکی بین مسئولان سازمان نظام پزشکی، وزارت ارشاد، سازمان غذا و دارو و نیروی انتظامی در حال برگزاری است تا آیین نامه ها و دستورالعمل های ویژه‌ای در این خصوص تدوین شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها