امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۱۲:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145635
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش  گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در شرایطی که از ماه فوریه سال 2014 مرمت شهر تاریخی «پمپئی» ایتالیا با ...

به گزارش  گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در شرایطی که از ماه فوریه سال 2014 مرمت شهر تاریخی «پمپئی» ایتالیا با اختصاص بودجه& zwnj; 105 میلیون یورویی توسط دولت این کشور و اتحادیه‌ اروپا آغاز شده است، مطبوعات ایتالیا از ریزش بخشی از یک دیوار در این شهر خبر دادند.
این دیوار که به واسطه باران شدید هفته اخیر فروریخت، بخشی از یک اثر تاریخی شاخص بنام «باغ سوروس» بود که با این حساب تعداد آثار تاریخی تخریب شده در پمپئی طی پنج سال اخیر به عدد هشت رسید، این در حالی است که حدود یکسال قبل نیز بخشی از دیوار یک ویلای تاریخی بواسطه باران شدید فرو ریخت.

در سال 2013 نیز بخشی از یک دیوار تاریخی که حدود دو متر طول داشت، بخشی از ویرانه‌های خانه‌ای بود که در محدوده شهر ناپل قرار داشت، فروریخت. همچنین در سال 2012 بخشی از دیوار یک ویلای رومی که با دیوارنگاره‌ های قرمز رنگ تزئین شده و قدمتی 2000 ساله داشت، فرو ریخت. در ماه ژانویه همان سال نیز یکی از ستونهای یک ویلای رومی 2200 ساله در پمپئی که از آن بعنوان یک اثر تاریخی منحصر به ‌فرد یاد می شد، به زمین افتاد و در نتیجه بخشی از سقف این ویلا از بین رفت. در سال 2010 نیز بخشی از دیوار ‌12 متری یکی از بناهای شاخص این شهر تاریخی بنام «خانه‌‌ گلادیاتورها» که حدود 2000 سال پیش از آن به ‌عنوان محلی برای تمرین گلادیاتورها استفاده می ‌شد، فرو ریخت.

در این شرایط، یکی از کارشناسان سازمان یونسکو، رطوبت شدید، بارش بارانهای شدید، سست شدن داربستها و کاهش بودجه‌ نگهداری و مرمت را از مشکلات اصلی پمپئی دانسته‌ که موجب وارد شدن خسارات زیادی به این شهر تاریخی در سالهای اخیر شده، در همین حال تعدادی از مقامات این سازمان نیز یونسکو از احتمال قرار گرفتن نام پمپئی در فهرست میراث جهانی در خطر یونسکو خبر داده اند، این در حالی است که در حال حاضر به دلیل کاهش چشمگیر بودجه فرهنگی دولت ایتالیا که از سالها قبل اجرایی شده، بخش قابل توجهی از آثار تاریخی این کشور در شرایط نامساعدی به سر می برند و پیش بینی می شود در فصل زمستان نیز به دلیل بارش برف صدماتی به آنها وارد شود.

پمپئی در سال 79 میلادی براثر آتشفشان کوه «وسویوس» زیر خروارها خاکستر مدفون شد و هزاران نفر از ساکنانش جان خود را از دست دادند. هرچند در متون تاریخی به وجود این شهر اشاره شده است، اما مدت‌ها مورخان و محققان این شهر را نوعی افسانه می‌ دانستند تا اینکه در سال ‌1748 میلادی به‌شکل تصادفی کشف شد و در حال حاضر جاذبه‌ نخست گردشگری ایتالیا و یکی از پنج جاذبه نخست گردشگری اروپا به شمار می رود.

پمپئی به عنوان میراث جهانی ایتالیا در شرایط با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند که با گذشت حدود شش سال از وقوع زلزله در شهر تاریخی «لاکووئیللا» ایتالیا، دهها اثر تاریخی آسیب دیده این شهر همچنان در شرایط بدی قرار دارند. در زلزله که لاکووئیللا که در آوریل 2009 به وقوع پیوست، صدها بنای تاریخی این شهر از جمله گنبد زیبا کلیسای تاریخی «سانتا ماریا» این شهر در قرن ‌١٣ میلادی ساخته شده، آسیب جدی دیدند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار