امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۹:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145637
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 49
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در شرایطی که چند ماه قبل «ایرینا بوکووا»، دبیرکل سازمان یونسکو در حاشیه سی‌

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در شرایطی که چند ماه قبل «ایرینا بوکووا»، دبیرکل سازمان یونسکو در حاشیه سی‌ و هشتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی این سازمان در قطر از آمادگی سازمان یونسکو برای ثبت جهانی این کشتی «کریستف کلمب» خبر داد، دولت هائیتی نیز قصد دارد در آینده نزدیک این کشتی را به یک  مقصد جدید گردشگری تبدیل کند.

 

بقایای این کشتی که «سانتا ماریا» نام دارد و با حدود پنج قرن قدمت موقعیت جغرافیایی آن با مکانی که کریستف کلمب در خاطرات خود به آن اشاره کرد و از گنج عظیم درون آن خبر داده، مطابقت دارد.

دولت هائیتی در شرایطی قصد دارد کشتی «کریستف کلمب» را به مقصد جدید گردشگری این کشور تبدیل کند که با گذشت پنج سال از زلزله مرگبار در هائیتی، کارشناسان از نقش مهم صنعت گردشگری در احیا اقتصاد این کشور سخن می گویند.

 

 

زلزله مرگبار ژانویه 2010 علاوه‌ بر مرگ 300 هزار تن تخریب کامل زیرساختهای صنعت گردشگری هائیتی را در پی داشت از همان زمان کارشناسان یکی از راههای احیا سریع اقتصاد این کشور را که به داشتن سواحل پاک، ورود کشتیهای کروز و جشنواره‌های موسیقی سنتی شهرت دارد را توسعه صنعت گردشگری اعلام کردند.

در این شرایط بدلیل سرمایه‌گذاری‌ های انجام شده در زیرساختهای صنعت گردشگری هائیتی  که علت اصلی آن معافیت 15 ساله از پرداخت مالیات بود، بسیاری از شرکتهای بین‌المللی فعال در صنعت گردشگری اقدام به سرمایه‌ گذاری در صنعت هتلداری این کشور کردند که باعث شد احیا صنعت گردشگری این کشور به سرعت انجام شده و به طبع آن کل اقتصاد هائیتی احیا شود، این در حالیست که کمیسیون اقتصادی آمریکای لاتین و کارائیب (سپال) نیز هائیتی را در صدر لیست کشورهایی قرار داده که انتظار می‌ رود در سال 2015 رشد اقتصادی بالایی داشته باشند.

همچنین قرار است در سالهای آتی 20 شهرک گردشگری در این کشور با سرمایه ‌گذاری خارجی احداث شود که در آنها علاوه‌ بر فراهم کردن امکانات لازم برای اقامت گردشگران، فروشگاههای ویژه فروش صنایع ‌دستی هائیتی نیز  راه‌ اندازی شود.

هائیتی از حدود یکسال قبل صاحب پلیس گردشگر نیز شده که در حال حاضر در مناطق شمالی این کشور که بیشتر مورد علاقه گردشگران هستند فعالیت می ‌کنند، اما از سالهای‌ آینده در تمامی مناطق گردشگری هائیتی حضور خواهند داشت.

براساس برآوردها هائیتی در سال 2014 میزبان حدود دو میلیون گردشگر بود و براساس آمارهای سازمانهای بین المللی صنعت گردشگری منبع اشتغال دوم این کشور پس از صنعت کشاورزی بوده و بین 14 تا 16 درصد از نیروی کار هائیتی 10 میلیون نفری در صنعت گردشگری و صنایع مرتبط به کار اشتغال دارند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار