امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۸:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145643
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
ناصر سودانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به وضعیت آلودگی هوا در استان خوزستان گفت: هر نهادی ...

ناصر سودانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به وضعیت آلودگی هوا در استان خوزستان گفت: هر نهادی باید بنا به مسئولیت خود و بدون فرافکنی به وضعیت استان خوزستان رسیدگی کند چرا که هم اکنون وضعیت آلودگی هوا در استان خوزستان از مرز هشدار گذشته است و می‌توان آن را یک بحران نامید.

وی ادامه داد: اگر مسئولان فعلی سازمان محیط زیست ادعا می‌کنند که مسئولان دولت‌های پیشین باید در خصوص آلودگی هوای استان خوزستان اقدامات مفیدی را انجام می‌دادند چرا خانم ابتکار که 8 سال مسئولیت حفاظت محیط زیست در دوران اصلاحات را برعهده داشت هیچ اقدامی انجام نداده است و وی نیز عضوی از مسئولان پیشین است که هم اکنون نیز رئیس سازمان حفاظت محیط زیست است و باید به جای این فرافکنی‌ها به فکر اقدامات عملی و مؤثر بود.* آلودگی هوا در خوزستان 66 برابر استاندارد‌ها است

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: من هم اکنون در فضای غبارآلود اهواز قرار دارم و شاهد هستم که مردم این شهر خاک تنفس می‌کنند. وضعیت آلودگی هوا روز گذشته در استان اهواز 66 برابر استانداردها بود بنابراین وضعیت آلودگی هوا در این استان از مرز بحران گذشته است و ما آن را فاجعه می‌دانیم.

سودانی خاطر نشان کرد: بخشی از این آلودگی‌ها منشأ خارجی دارد که وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی باید با رایزنی و چانه‌زنی آن را ریشه‌یابی کنند تا کانون‌های ریزش این غبار را در کشور عراق مهار کنیم. در داخل کشور نیز با کاشت نهال و مالچ‌پاشی می‌توان تا حدودی  از آلودگی هوا کاست.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: وظیفه کاشت نهال بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است و وظیفه مالچ‌پاشی نیز بر عهده وزارت نفت است و چیزی که باید اذعان کرد خشکسالی پیوسته، عدم بارش باران در 2 ماه اخیر و افزایش قدرت شناور شدن ریزگردها در شهر اهواز بوده است.

سودانی ادامه داد: برخی از فعالیت‌‌های نفتی در نوارهای مرزی کشور نیز باعث خشک شدن تالاب‌هایی شده است که در مجاورت این میادین نفتی قرار دارند اما آیا سلامت مردم باید فدای درآمدهای اقتصادی شود؟ و ما متأسفانه گاهی برای افزایش درآمدها هزینه‌های سنگین‌تری را به جامعه تحمیل می‌کنیم. تعطیلی دانشگاه‌ها، مراکز علمی و ادارات و هزینه‌های درمان مردم، هزینه‌هایی است که باید برای کم‌کاری مسئولان در این زمینه پرداخت شود.*رئیس جمهور ستاد بحران را برای رسیدگی به وضعیت خوزستان هر چه سریعتر تشکیل دهد

وی تصریح کرد: هم‌اکنون مردم و بیماران احساس می‌کنند بین مرگ و زندگی به سر می‌برند و ما از رئیس‌جمهور می‌خواهیم ستاد بحران را هر چه سریعتر تشکیل دهد تا اقدامات مناسبی برای جلوگیری از افزایش این وضعیت صورت گیرد چرا که هم اکنون مردم به ستوه آمده‌اند و صبر آنها نیز حدی دارد.

این نماینده مجلس افزود: مصوباتی در برنامه 5 ساله و بودجه سالیانه وجود دارد که در آن وزارت نفت، سازمان حفاظت محیط زیست و هر کدام از دستگاه‌ها وظایفی را در این زمینه برعهده دارند اما متأسفانه تاکنون هیچ اقدام موثری در این زمینه صورت نگرفته است و مردم قربانیان کم‌کاری مسئولان در این زمینه هستند.

وی ادامه داد: از خانم ابتکار می‌خواهیم به خوزستان بیاید و وضعیت مردم استان را ببیند تا عمق فاجعه را از نزدیک درک کند.

این در حالی است که معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد اقدامات صورت گرفته در دولت گذشته برای کاهش آلودگی هوای اهواز و مهار منابع تولید ریزگرد در این منطقه گفت: در سال‌های گذشته فعالیت زیادی در این مورد و موارد مشابه انجام نشده است، به طوری که اکنون ناگهان با بحران‌های شدید در مورد این مساله و مسائل بسیار دیگری مواجه شده‌ایم.

وی در باره اینکه چرا دولت یازدهم در این یک‌سال فکری برای آلودگی هوای اهواز نکرده است، اظهار کرد: در دولت جدید تلاش‌های بسیاری در این زمینه انجام گرفته است، اما هیچ‌کدام از برنامه‌های مورد نظر؛ یک شبه، یک ماهه و یکساله به ثمر نمی‌رسد، بلکه این برنامه‌ها بلند مدت و میان مدت هستند. در کوتاه مدت تنها کاری که می‌شود، انجام داد؛ واکنش سریع است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها