امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۵:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145647
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
محمود مرعشی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اظهار داشت: هفته گذشته جلسه ای با حضور مسئولان سازمان حفاظت ...

محمود مرعشی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اظهار داشت: هفته گذشته جلسه ای با حضور مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی تشکیل شد که در آن سازمان دامپزشکی موافقت کرد، ببر سیبری پس از 4 سال قرنطینه به جایگاهی مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط آن سازمان انتقال یابد.

 

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست تا به امروز با مکاتبات پیاپی با سازمان دامپزشکی، خواستار خروج ببر سیبری از قرنطینه شده است اکنون در انتظار دریافت نامه سازمان دامپزشکی است تا با توجه به شرایط تعیین شده از طرف آن سازمان نسبت به اختصاص جایگاهی برای این گونه با ارزش جانوری اقدام کند.

مرعشی درباره امکان انتقال ببر سیبری به سایت احداث شده در میانکاله، زیستگاهی که 4 سال پیش برای احیای نسل ببر در نظر گرفته شده بود و بنا بود دو ببر سیبری وارداتی از روسیه به آن منتقل شوند گفت: با توجه به هزینه های صورت گرفته در میانکاله جهت ساخت سایت تکثیر در اسارت ببر سیبری و تنها شدن ببرماده سیبری پس از مرگ ببر نر بر اثر مشمشه، بهترین گزینه برای سایت مذکور سرمایه گذاری و انجام مطالعات و پژوهش بر روی پلنگ های جدا شده از طبیعتی است که امکان بازگشت آنها به طبیعت وجود ندارد.

 

این کارشناس سازمان محیط زیست اضافه کرد: هیرکان و ورکان  توله پلنگ های هشت ماهه ای که در شهریور ماه سال جاری و در سن 3-2 ماهگی در مقابل اداره محیط زیست کردکوی استان گلستان توسط افراد ناشناس و به علت نامعلوم گذاشته شده بودند،  بهترین کاندیدا برای حفظ ارزش ژنتیکی و انجام مطالعات رفتاری این گونه با ارزش و در خطر انقراض کشورمان است.

مرعشی ابراز امیدواری کرد: به زودی با دریافت نامه سازمان دامپزشکی و اختصاص جایگاه مناسب، این گربه سان، پس از 4 سال دوباره رنگ آسمان را ببیند.

 

 

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در سال 1389 دو قلاده ببر سیبری در ازای دو قلاده پلنگ ایرانی از روسیه به ایران منتقل شدند تا در زیستگاه میانکاله احیاگر نسل ببر باشند. اما به دلیل آماده نبودن سایت احداث شده در میانکاله برای نگهداری موقت به باغ وحش ارم منتقل شدند که ببر نر پس از چندی بر اثر تغذیه از گوشت الاغ آلوده به بیماری مشمشه، تلف شد و ببر ماده از آن روز به دلیل احتمال ابتلا به این بیماری در قرنطینه به سر می برد. دامپزشکان طی معاینات مداوم هیچ علائم بالینی از این بیماری مشاهده نکرده اند و سلامت بالینی حیوان را تایید می کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها