امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 17
۰۳:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145655
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به مناسبت دهه مبارک فجر، به سراغ دانش‌آموزان مدرسه شاهد فاطمه زهرا(س) استان ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به مناسبت دهه مبارک فجر، به سراغ دانش‌آموزان مدرسه شاهد فاطمه زهرا(س) استان گیلان رفتیم و با 4 دانش‌آموز این مدرسه گفت‌وگویی انجام دادیم.

«رقیه نجدی 17 ساله محصل در پایه سوم انسانی و فاطمه نجدی 15 ساله محصل در پایه دوم تجربی که پدرشان جانباز 30 درصد و آزاده است»، «مهدیه عبداللهی‌وند 15 ساله محصل در پایه اول دبیرستان که دایی‌اش شهید است» و «فاطمه ابراهیم گلستانی 16 ساله محصل پایه دوم انسانی که نوه شهید است»، 4 دانش‌آموز شرکت کننده در گفت‌وگو هستند.

با این دانش‌آموزان در خصوص مدارس شاهد، روش‌های ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، وضعیت کتاب‌های درسی و استفاده از اینترنت و فضاهای مجازی به گفت‌وگو نشستیم.

*** مدارس شاهد باید جلوه ایثار باشند

* فارس: به نظرتان مدرسه شاهد و ایثارگران چه ویژگی‌ متمایز از سایر مدارس باید داشته باشد؟

رقیه نجدی: چون این مدارس نام ایثار و شهادت را دارند باید جلوه آن ایثار و حجاب باشد. به نظرم این مدارس ایجاد شدند که نام شهدا زنده باشند و از آنها قدردانی کنیم و باید دو موضوع ایثار و حجاب در این مدارس مورد توجه باشد.

فاطمه نجدی: به نظر بنده مدارس شاهد و ایثارگران باید گلچین بهترین دانش‌آموزان باشند تا بتوانند ادامه دهنده راه شهدا باشند.

فاطمه ابراهیم گلستانی: باید دانش‌آموزان ارزش مدارس شاهد را بدانند و وقتی از شهید صحبت می‌شود قداست و ارزش شهید درک شود.

* فارس: واژه «شهید» را چگونه معنا می‌کنید؟

فاطمه ابراهیم گلستانی: شهید کسی است که زندگی خودش را فدا می‌کند و برای دفاع از آرمان، دینش، ارزش‌های ملتش و ناموسش، از جان خودش می‌گذرد.

شهید می‌داند که راهش خطر دارد ولی با این حال وظیفه خودش می‌داند که در این مسیر گام بر دارد و در نهایت به شهادت نائل می‌شود. 

* فارس: تعریفتان از «آزاده» چیست؟

رقیه نجدی: وقتی نام آزاده می‌آید همه می‌گویند کسانی که در اسارت زجر کشیدند اما علاوه بر این موضوعات، باید گفت که آزاده کسی است که جانش را تقدیم کرده است تا روحش آزاد باشد.

* فارس: پدرتان از خاطرات دوران اسارتشان برای شما تعریف می‌کند؟

رقیه نجدی: ما از پدرمان درخواست می‌کنیم که از خاطراتشان بگویند و ایشان لطف می‌کنند و برایمان تعریف می‌کنند. هنگام تعریف خاطراتشان زجر می‌کشند.

تصور واقعی خاطرات آنها و زجری که در دوران اسارت کشیدند، خیلی سخت است.

* فارس: به نظرتان جانباز کیست؟

مهدیه عبداللهی‌وند: جانباز در مسیر اسلام و هنگام مبارزه با دشمن، بخشی از اعضای بدنش را از دست داده است.ایثارگران در مسیری قدم برداشته‌اند تا ما امروز بتوانیم با آرامش درس بخوانیم.

* فارس: به نظر شما نظام آموزش و پرورش ما توانسته است، فرهنگ ایثار و شهادت را بین دانش‌آموز ترویج کند؟

رقیه نجدی: سعی شده است اما هنوز خیلی جای کار دارد.

***باید یاد بگیریم چگونه شهیدوار رفتار کنیم

* فارس: به نظر شما وظیفه دانش‌آموزانی که در مدارس شاهد درس می‌خوانند برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت چیست؟

فاطمه ابراهیم گلستانی: به نظرم باید به شهید احترام ویژه گذاشت. باید با دوستانمان صحبت کنیم و با رفتار و کردارمان، راه شهدا را به آنها بیاموزیم در نتیجه اول باید خودمان ادامه دهنده راه شهدا باشیم.

فاطمه نجدی: باید یاد بگیریم چگونه شهیدوار رفتار کنیم و چگونه به دیگران این رفتار را منتقل کنیم. نحوه بیان بسیار مهم است؛ به نظرم در جامعه در برخی موارد اشتباه رفتار شده است و به همین دلیل آنطور که شایسته شهداست، نتوانستیم راه آنها را به دانش‌آموزان نشان دهیم.

رقیه نجدی: باید رفتارمان با آرامش باشد و به زور قرار نیست چیزی را به کسی یاد دهیم. لحن صحبت خیلی مهم است.
 

***صدا و سیما می‌تواند در قالب فیلم‌های کارتونی، مفاهیم ایثار و شهادت را به کودکان آموزش دهند

* فارس: به نظر شما چه کسانی می‌توانند در این مسیر فعالیت کنند؟

رقیه نجدی: نقش پدر و مادرها بسیار مهم است چون فرزند در خانواده رشد می‌کند و پدر و مادر می‌توانند فرهنگ ایثار و شهادت را به خوبی ترویج کنند البته نقش رسانه‌ها هم بسیار تأثیرگذار است.

فاطمه ابراهیم گلستانی: فرهنگ‌سازی باید توسط کسانی شروع شود که قدرت آن را دارند. به عنوان مثال رسانه‌ها می‌توانند در این مسیر حرکت کنند. صدا و سیما می‌تواند در قالب فیلم‌های کارتونی، مفاهیم ایثار و شهادت را به کودکان آموزش دهند.

فاطمه نجدی: وقتی کشورهای بیگانه با جنگ نرم روی نوجوانان و جوانان تأثیر می‌گذارند چرا ما با فعالیت‌های فرهنگی نتوانیم آنها را بیمه کنیم.

رقیه نجدی: به نظر می‌آید در گذشته صدا و سیما روی فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیون نظارت بیشتری داشت. همه اینها روی نوجوانان و جوانان تأثیر دارد. به نظرم خیلی از نوجوانان و جوانان در زمان اوقات فراغتشان از تلویزیون استفاده می‌کنند.

فاطمه نجدی: ساخت سریال‌های مرتبط با فرهنگ ایثار و شهادت در ایام خاص صورت می‌گیرد که نباید اینگونه باشد.
 

*** قبل از تغییر دیگران باید از خودمان شروع کنیم

فاطمه ابراهیم گلستانی: قبل از اینکه بخواهیم دیگران را تغییر دهیم باید از خودمان شروع کنیم و ببینیم خودمان چه اشکالی داریم، آن وقت اگر خودمان خوب شویم می‌توانیم روی دیگران تأثیر بگذاریم.

مهدیه عبداللهی‌وند: تا زمانی که دشمن بیدار است، ما هم باید بیدار باشیم.

فاطمه نجدی: شهید هرگز نمی‌میرد و ما باید راه آنها را ادامه دهیم و رفتارهایی داشته باشیم که نشان از راه آنها باشد.

رقیه نجدی: ایثار و ایثارگران را نباید فراموش کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها