امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۳:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145717
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۱
تعداد بازدید: 151
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ به دنبال صدور بیانیه قانون اساسی یمن شورای امنیت سازمان ملل با برگزاری نشستی اضطراری ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ به دنبال صدور بیانیه قانون اساسی یمن شورای امنیت سازمان ملل با برگزاری نشستی اضطراری اعلام کرد که در صورت از سر گرفته نشدن مذاکراتی که توسط نماینده سازمان ملل در امور یمن رهبری می شود، گزینه‌های دیگری را بررسی و تحریم‌هایی را علیه صنعا اعمال خواهد کرد. شورای امنیت ابتکار انصار الله در تشکیل شورای ریاستی برای حل بحران این کشور را «کودتا» توصیف و آن را محکوم  کرد که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان نوعی مقدمه چینی از سوی برخی از اعضای این شورا جهت مداخله در امور داخلی یمن و به تبع آن  ناامن سازی این کشور عربی براساس نسخه سوریه تعبیر می شود. گفتگوی زیر با مصیب نعیمی مدیر مسئول روزنامه عرب زبان الوفاق و کارشناس مسائل خاورمیانه عربی در مورد همین موضع است.
با تداوم بن‌بست سیاسی در یمن جنبش انصارالله با صدور«بیانیه قانون اساسی»، پارلمان را منحل و یک شورای ریاستی را برای دوره انتقالی تشکیل داد. اما شورای امنیت ابتکار انصار الله در تشکیل شورای ریاستی برای حل بحران این کشور را «کودتا» توصیف و آن را محکوم  کرد. مصیب نعیمی در خصوص علل این رویکرد شورای امنیت سازمان ملل گفت: یمن در شرایط فعلی درحال بازسازی یک نظام دموکراسی هست و بدیهی است، که برخی کشورها که تاکنون نسبت به یمن به عنوان حیاط خلوت خود نگاه می کردند، از اینکه یمن توسط خود یمنی ها اداره شود نگران هستند و به هر وسیله و ابزار و امکانات، سعی کنند از بازگشت یمن یا سوق دادن یمن به سمت یک دموکراسی واقعی جلوگیری کنند. اتفاقاتی که در دو سه روز گذشته افتاده، در جهت حل برخی معضلات و مشکلات یمن با وجود هماهنگ نبودن تمام طیف و طرف های موثر و شریک شدن آنها در حکومت فعلی  تا حد زیادی با موفقیت حاصل شده است. در شرایط فعلی، چه  این تغییرات انجام شود و چه انجام نشود، یمن در آستانه یک دگرگونی وتغییر در حال حرکت است. اما متاسفانه برخی از کشورها که همیشه از یمن به عنوان یک ابزار استفاده می کردند، سعی می کنند، در حوزه تبلیغاتی این کشور را تهدید کنند. اما حرکت مردمی در یمن انجام شده و با هیچ گونه تهدید و تحریمی متوقف نخواهد شد. در واقع شرایطی که در یمن پیش خواهد آمد، ایجاد یک دولت فراگیر و همه جانبه براساس یک سری موازین و اصول نوین جهانی است، که کشورهای دموکراتیک از آن استفاده می کنند است.

وی سپس به رفتار مشکوک و دوگانه شورای امنیت در قبال تروریست های القاعده  و جنبش انصارالله اشاره کرد و افزود: اگر مسائل منطقه را به طور کلی نگاه کنیم، رویکرد قدرت های جهانی بویژه آمریکا، در همه جا این بوده است که منطقه به سمت امنیت و استقرار پیش نرود و از حرکت های مردمی که امنیت را به کشورها برمی گرداند، جلوگیری کند. این رویکرد چه در بعد تسلیح و تحریک مجموعه های تکفیری در عراق و سوریه  و چه تحریک در جهت عدم توافق در یمن در جریان است.  یمن کشوری بسیار موثر و مهم است، بویژه اینکه در عمق استراتژیک کشوری مانند عربستان قرار گرفته است. لذا تاثیرات مثبت آن  قطعا می تواند بقیه کشورهای همسایه را تحت تاثیر قرار دهد، لذا برای کشورهایی که به صورت وراثتی تا کنون اداره شده اند، وجود یک کشور مستقل در کنارشان کاملا قابل قبول نیست، همان طور که این اتفاقات نسبت به عراق افتاد و نسبت به سوریه این وضعیت پیش آمد.

این کارشناس مسائل کشورهای عربی با ضعیف خواندن جایگاه شورای امنیت در مقایسه با زمان های گذشته گفت: شورای امنیت دیگر آن شورای امنیت سابق نیست، که هر طرحی که خواستند را اجرایی کنند. لذا هم اکنون در آن، یک نوع نگاه های منطقی نیز وجود دارد. در حال حاضر آمریکایی‌ها با روسیه و چین در قضایای منطقه ای اتفاق نظر ندارند. از طرف دیگر زمینه  معامله  سیاسی هم بسته شده است. لذا طرح این موضوع به شورای امنیت و یا تهدیدهای بین المللی بیشتر حالت تبلیغاتی دارد.

نعیمی در خصوص انتظارات از روسیه و چین در خصوص تحولات یمن گفت: بعید می دانم روسیه در کنار آمریکا قرار بگیرد. روسیه مدتی است، که مسیر خود را از آمریکایی‌ها جداکرده است . در این بین هر کشوری منافع خود را می بیند. با این حال قطعا قطعنامه ای که صادر می شود، نمی تواند جلوی حرکت و تصمیم مردم یمن که در صدد اجرای آن هستند،را  بگیرد. اما من اعتقاد دارم که اگر قطعنامه ها خارج از اصول و منافع ملت ها باشد، هم حق ملت هاست که نپذیرند و هم قابل اجرا نخواهد بود. یعنی هیچ قطعنامه ای نمی تواند مردم یمن را از مسیری (که رفتند ، هزینه و قربانی دادند و به نقطه ی مطلوبی رسیدند)، به وضعیت سابق و استبداد و حاکمیت خانوادگی عده ای باز گرداند.

مدیر مسئول روزنامه عرب زبان الوفاق در پایان با اشاره به کمک ایران به ملت یمن گفت: وظیفه ما براساس استراتژی کلان نظام یعنی حق ملت ها در تعیین سرنوشت ،مشخص است. یمن نیز یکی از همین کشورهاست. نظام کشورهای دموکراتیک بر اساس انتخابات آزاد مردم است، و قطعا مردم به حکومت وراثتی رای نخواهند داد. نظامی که در جمهوری اسلامی است، برمبنای حقوق ملت ها در تعیین سرنوشتشان و مخالفت با هرگونه دخالت خارجی است. این اصولی است که در راستای آن هم وزارت خارجه، هم سیاست کلان ما، هم بقیه ارگانها و هم موضع رسمی بر اساس آن نقش می بندد. یعنی چارچوبی که ما تاکنون به آن پایبند بودیم و غیر از این هم مسیری برای دفاع و حمایت از ملت ها وجود نخواهد داشت.

انتهای پیام/

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها