امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۳:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14572
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 87
به گزارش فارس، تلویزیون «لمر» افغانستان به نقل از «غیرت بهیر» رئیس کمیسیون سیاسی حزب اسلامی به رهبری «گلبدین حکمتیار» گزارش داد که این حزب از روند ...

به گزارش فارس، تلویزیون «لمر» افغانستان به نقل از «غیرت بهیر» رئیس کمیسیون سیاسی حزب اسلامی به رهبری «گلبدین حکمتیار» گزارش داد که این حزب از روند مذاکرات صلح افغانستان خارج شد.

وی علت خروج حزب اسلامی را از مذاکرات صلح افغانستان، عدم صداقت آمریکا در این مذاکرات عنوان کرد.

این مقام حزب اسلامی تصریح کرد که وی چندین‌بار در سفر به کابل، با شماری از مقامات افغان و خارجی بحث و گفت‌وگو کرد اما نتایجی را در پی نداشت.

بهیر در عین حال تصریح کرد که حزب اسلامی خواستار جنگ در افغانستان نیست اما جنگ بر این حزب تحمیل شده است.

هفته گذشته نیز حزب اسلامی افغانستان با انتشار بیانیه‌ای، بر ادامه مبارزه با نیروهای خارجی در افغانستان تأکید کرد.

کرزی: افراط‌گرایی توسط ارتش پاکستان تقویت می‌شود

حامد کرزی در مصاحبه با تلویزیون «جیو» پاکستان بیان داشت که دستگاه‌های اطلاعاتی و نظامی پاکستان از افراط‌گرایی مذهبی به عنوان ابزار علیه افغانستان استفاده می‌کنند.

کرزی با بیان این که پاکستان تلاش می‌کند دولت افغانستان تابع این کشور باشد، گفت: ملت افغانستان به دولت این کشور اجازه نخواهد داد که به عمق استراتژیک پاکستان تبدیل شده و سیاست خارجی افغانستان تابع اراده پاکستان باشد.

کرزی در عین حال گفت: با این همه مردم افغانستان خواهان روابط دوستانه با پاکستان هستند، روابطی که بر مبنای احترام متقابل استوار باشد.

طالبان از اعدام 32 عضو این گروه توسط دولت خبر داد

سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای ادعا کرد که در چند روز گذشته 32 تن از اعضای طالبان به دستور «عبدالرازق» فرمانده پلیس ولایت قندهار اعدام شدند.

بر اساس این منبع، شش عضو طالبان در منطقه «اسپین بولدک»، پنج شبه‌نظامی در منطقه «ارغستان» و هشت شبه‌نظامی نیز در منطقه «تخته‌پل» ولایت قندهار، از جمع 32 تنی هستند که پس از دستگیری، به دستور عبدالرازق کشته شدند.

پایگاه خبری «توره بوره» گزارش داد که «یوسف احمدی» سخنگوی طالبان از نهادهای حقوق بشری خواست که از این گونه اعمال فرمانده پلیس ولایت قندهار جلوگیری کنند.

وی همچنین به دولت افغانستان هشدار داد که انتقام کشته شدن اعضای طالبان را خواهد گرفت. در بیانیه تصریح شده است که طالبان در انتقام گرفتن، بسیار جدی است.

رئیس شورای عالی صلح افغانستان پیروزی روحانی را تبریک گفت

«صلاح‌الدین ربانی» سرپرست «جمعیت اسلامی» و رئیس شورای عالی صلح افغانستان، برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری ایران را به مقام معظم رهبری، حسن روحانی و ملت ایران تبریک گفت.

به گزارش تلویزیون «نور» افغانستان، ربانی حضور پرشور ملت ایران در انتخابات را نشانه‌ای از تداوم و حرکت رو به جلوی ایران عنوان کرد.

درگیری افراد ژنرال دوستم با محافظان والی جوزجان

براساس برخی گزارشات، نظامیان مسلح وابسته به جنرال عبدالرشید دوستم بنیانگذار و رهبر حزب جنبش، امروز دوشنبه، به مقر ولایت جوزجان حمله کرده و با محافظان والی جوزجان درگیر شده‌اند.

یک منبع امنیتی که خواست نامش ذکر نشود به خبرگزاری بخدی گفت که تیر اندازی میان دو طرف صورت گرفته است.

گفته می‌شود که خانه «محمد علم ساعی» همچنان در محاصره نظامیان مربوط به ژنرال دوستم است.

با این حال، شاهدان عینی می‌گویند که نظامیان دوستم از سلاح‌های سبک و سنگین از جمله راکت، علیه محافظان ساعی استفاده کرده‌اند.

یک منبع نزدیک به والی حوزجان به خبرگزاری بخدی گفت که ژنرال دوستم، شب گذشته به ساعی گفته بود که حمایت خود از او (ژنرال دوستم) را اعلام و همکاری با دولت مرکزی را قطع کند، اما ساعی به این خواسته تن نداده است.

برخی مقام‌های جنبش می‌گویند که ژنرال دوستم تنها می‌خواست با آقای ساعی در باره انتخابات و مسائل مربوط به ولایت جوزجان گفت‌وگو کند اما ساعی از دیدار با دوستم سرباز زده است.

محمد عالم ساعی والی کنونی جوزجان از افراد وابسته به حزب جنبش ملی اسلامی است که در این اواخر، اختلافات شدیدی با آقای دوستم داشته است.

پیشتر ژنرال دوستم، شماری از اعضای کمیته سیاسی حزب جنبش ملی اسلامی را از حزب اخراج کرد که این امر باعث واکنش‌های تندی از سوی آنان شد.

گفته می شود که ساعی روابط نزدیکی با رییس جمهور کرزی دارد و این امر باعث عصبانیت دوستم شده است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها