امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۹:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145827
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، در نشست مشترک رئیس سازمان ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، در نشست مشترک رئیس سازمان زندان‌ ها با وزیر آموزش و پرورش نحوه همکارهای مشترک برای حمایت از خانواده‌های زندانیان به ویژه دانش آموزانی که والدینشان در زندان هستند، مورد بررسی قرار گرفت.

اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در این نشست اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ما، خانواده‌های زندانیانی است که در معرض انواع آسیب‌ها قرار دارند، بنابراین تلاش می‌کنیم تا حد امکان این آسیب‌ها را کاهش دهیم.

وی افزود: حدود 70 درصد زندانیان متأهل هستند و به عبارتی سرپرست خانواده محسوب می‌شوند، وقتی خانواده‌ای سرپرست خود را از دست می‌دهد بی شک خانواده زندانی نیز دچار بحران و آسیب‌های جدی می‌شود که عدم نظارت و حمایت بر آن‌ها موجب بی‌انگیزگی و بی‌تفاوتی نسبت به درس و مدرسه و در نهایت موجب دور افتادن فرزندان زندانی از امر تحصیل، علم و سواد آموزی می‌شود.

جهانگیر ادامه داد: این مسأله می‌تواند چرخه جرم سرپرست خانواده را به سایر اعضای خانواده نیز تسری دهد و می‌تواند به عنوان یکی از مهم‌ترین معضلات نظام آموزشی کشور به حساب آید.

وی ابراز امیدواری کرد با همکاری مشترک با وزارت آموزش و پرورش این آسیب به حداقل برسد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه یکی از ظرفیت‌های همکاری بین سازمان زندان‌ها و وزارت آموزش و پرورش را همکاری واحدهای مددکاری زندان‌ها با انجمن‌های اولیاء و مربیان آموزش و پرورش برای طرح حمایت معنوی و مادی از دانش آموزانی دانست که یکی از والدین آن‌ها در زندان بسر می‌برد.

وی وجود سرپرست خانواده را در زندان از جمله موجبات بروز مشکلات روحی و روانی و عاطفی و شروع بحرانبرای دانش‌آموز خواند و گفت: تلاش خواهیم کرد تا با کمک وزارت آموزش و پرورش این دسته از دانش‌آموزان تحت حمایت‌های مادی و معنوی قرار گیرند.

این مقام ارشد قضایی بی‌سوادی را معضل اساسی در رشد و توسعه کشور و عامل اصلی در وقوع جرم  عنوان کرد و گفت: در حال حاضر سازمان زندان‌ها با توجه به منابع وامکانات محدود، مددجویان بی‌سواد را تحت آموزش سواد‌آموزی و همچنین مددجویان واجد شرایط را تحت پوشش آموزش در مقاطع مختلف آموزشی از ابتدایی تا دبیرستان قرار داده است اما در عین حال هنوز تا رسیدن به حد مطلوب فاصله زیادی داریم.

رئیس سازمان زندان‌ها خاطرنشان کرد: لازم است تا به کمک وزارت آموزش و پرورش نسبت به تحت پوشش قرار دادن کلیه بی‌سوادها  و کم‌سوادها در زندان‌ها اقدام شود، چرا که آمارها گواه این مطلب است که آگاه‌سازی و آموزش این قشر آسیب‌دیده در جلوگیری از تکرار جرم آن‌ها و جلوگیری از بازگشت به زندان نقش بسیار مهمی دارد.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های سوادآموزی نسبت به جمعیت کیفری کشور هنوز به حد قابل قبول نرسیده است، گفت : هدف ما این است که با توسعه زیرساخت‌ها و استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود بتوانیم برنامه جامع آموزشی را برای زندانیان طوری طراحی کنیم که اوقات زندانیان را با آموزش‌های متنوع و مستمر پر کنیم.

جهانگیر در ادامه با اشاره به وجود تعدادی از فرهنگیان در زندان‌ها، گفت: اگر چه نسبت آمار جرائم فرهنگیان نسبت به سایر مشاغل در کشور از پایین‌ترین سطح برخوردار است ولی از آنجایی که معلمین پیشگامان امر آموزش و هدایت در جامعه هستند، وجود همین تعداد اندک نیز می‌تواند تبعات منفی درجامعه ایجاد کند.

وی گفت: به همین جهت سازمان زندان‌ها آمادگی دارد تا با تشکیل کار گروهی ضمن توجه به خانواده‌های آن‌ها با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و بر اساس قوانین و مقررات، کمک‌های لازم را برای تسریع در حل مشکل آن‌ها که عمدتاً به دلایل جرایم سبک و مشکلات مالی در زندان بسر می‌برند اقدام مناسب انجام دهد.

فانی، وزیر آموزش و پرورش نیز در این نشست که در محل سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور برگزار شد ضمن اعلام آمادگی برای همکاری همه جانبه، اظهار داشت: عدم اطلاع از وجود چنین دانش آموزانی لطمه بزرگی به نظام آموزشی کشور وارد می‌کند که امیدوارم با اطلاعاتی که سازمان زندان‌ها در اختیار ما قرار می‌دهد، ضمن شناسایی این افراد بتوانیم اقدامات حمایتی مناسبی برای آن‌ها انجام دهیم و وزارت آموزش و پرورش این آمادگی را دارد  تا در قالب یک تفاهم‌نامه دو جانبه با سازمان زندان‌ها نسبت به رفع موانع آموزشی اعم از سواد آموزی، ارتقای سطح مشاوره در زندان‌های کشور که موجبات آرامش خانواده زندانیان را فراهم آورد، اقدام کند.

فانی در ادامه گفت: مشاورین و انجمن‌های اولیا و مربیان  که امروز امر آموزش خانواده‌ها را دنبال می‌کنند می‌توانند در زمینه توانمندسازی خانواده‌های زندانیان همکاری خوبی با سازمان زندان‌ها داشته باشند.

وی با تأکید بر آمارهای ارائه شده مبنی بر وجود رابطه معنادار بین انجام بزه و سطح سواد افراد، گفت: آمارها نشان داده است که افراد تحصیل کرده کمتر به سراغ اعمال بزهکارانه می‌روند، پس باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده و تلاش کنیم که اوقات زندانیان را با آموزش مستمر و برگزاری آزمون‌های مختلف پر کنیم چرا که با این عمل علاوه بر ارتقای سطح سواد زندانیان، در ایجاد تعادل روحی و روانی و اصلاح شخصیت آنها عمل خواهیم کرد.

وزیر آموزش و پرورش در پایان افزود: این وزارتخانه آمادگی آن را دارد تا با ارائه انواع آموزش‌ها از قبیل آموزش از راه دور، ارائه بسته‌های آموزشی و اعزام مدرس به زندان‌ها، امر آموزش زندانیان را به بهترین شکل ممکن انجام دهد، چرا که اعتقاد داریم آموزش یکی از بهترین راهکارها برای بازگشت سعادتمندانه زندانی به جامعه است و این امر جز با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از تمامی ابزارها برای ارائه آموزش دائمی در زندان‌ها امکان‌پذیر نیست.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها