امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۹:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14587
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «هاآرتص» در گزارشی با اشاره به اینکه پیروزی روحانی همه را شگفت‌زده کرد، به بررسی علت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «هاآرتص» در گزارشی با اشاره به اینکه پیروزی روحانی همه را شگفت‌زده کرد، به بررسی علت این موضوع پرداخت که چرا بخش اطلاعات نظامی اسرائیل حتی نتوانست ذره‌ای نتیجه نهایی انتخابات ایران را پیش‌بینی کند.

این روزنامه اسرائیلی نوشت: پیروزی شگفت‌آور حسن روحانی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری ایران نشانه محدودیت در پیش‌بینی رای‌گیری است. البته این موضوع در مواردی که قرار است، رفتار گروه بزرگی از مردم پیش‌بینی شود، صدق می‌کند.

در این مطلب آمده: پیش از بهار عربی، پیش‌بینی نتایج انتخابات در سوریه و مصر بسیار آسان بود و تنها سئوالی که در انتخابات مطرح بود این بود که آیا حمایت قدرت‌های حاکم از رئیس جمهور بعدی 98 یا 99 درصد خواهد بود یا نه. اما ایران همیشه پیچیده‌تر بوده است؛ در سال 2005، محمود احمدی‌نژاد، شهردار سابق تهران کارشناسان را شگفت‌زده کرد وقتی که به دور دوم راه یافت و سپس پیروز شد. در سال 2009، او رقیب اصلاح‌طلب خود را شکست داد. اما شگفت‌آورترین اتفاق، آخر هفته گذشته، با پیروزی حسن روحانی رخ داد و او بر خلاف محمدباقر قالیباف که تنها 16 درصد از آرا را کسب کرده بود، توانست بیش از 50 درصد از آرا مردم را به خود اختصاص دهد.

هاآرتص با بیان مطلب فوق نوشت: اما طرح کلی که جامعه اطلاعاتی اسرائیل (موساد و بخش اطلاعات نظامی) طی چند هفته اخیر در اختیار مقامات سیاسی در اسرائیل قرار داد، حتی اشاره کوچکی به این موضوع نکرده بود. حتی می‌توانیم با اطمینان بگوییم پیش‌بینی سرویس‌های اطلاعاتی در سایر کشورهای غربی نیز درست نبودند. در واقع، اعضا سرویس‌های جاسوسی از احتمال رقابت نزدیک و ارتقا موقعیت روحانی در دور دوم انتخابات سخن گفته بودند.

در بخش دیگری از این مطلب آمده: سیاستمداران اسرائیلی می‌گفتند تفاوت چندانی میان روحانی و رقبای او قائل نیستند چراکه همه آنها به یک اندازه از اسرائیلی‌ها متنفر هستند. اما رسانه‌های اسرائیلی این باره ریسک کردند و بر سر کاندیدایی میانه‌رو شرط بستند.

به نوشته هاآرتص، بحث بر سر اینکه روحانی میانه‌رو چگونه است، هنوز ادامه دارد. روز یکشنبه، آمریکا با خوشبینی محتاطانه‌ای از او استقبال کرد، اسرائیل، اما، از این موضوع، رو ترش کرد. البته برنده انتخابات ایران دقیقا یک اصلاح‌طلب نیست، هر چند حمایت دقیقه 90 اردوگاه اصلاح‌طلبان را کسب کرد.

این روزنامه اسرائیلی با بیان مطالب فوق افزود: با این حال، نمی‌توان هنوز این موضوع را نادیده گرفت که بیشتر کارشناسان نتوانستند ذره‌ای این موضوع را پیش‌بینی کنند. البته این نخستین بار نیست که سرویس‌های اطلاعاتی چنین اشتباهی را مرتکب شده‌اند. آنها سال 2006 نیز از پیروزی حماس در انتخابات پارلمانی فلسطین شگفت‌زده شدند و یا نتوانستند پیش‌بینی کنند که در پایان سال 2010 بهار عربی آغاز می‌شود.

بر اساس این گزارش، ژنرال آویو کوجاوی، رئیس بخش اطلاعات نظامی اسرائیل در ابتدای مسئولیت خود تجربه بدی در این زمینه داشت. او در نشست کمیته دفاعی و امور خارجه کنست، دو هفته پیش از وقوع انقلاب مصر، پیش‌بینی کرد، نظام حسنی مبارک در مصر پا بر جا می‌ماند.

در این مطلب آمده: به نظر می‌رسد نتیجه انتخابات در ایران یادآور محدودیت‌های سرویس‌های جاسوسی است. در واقع، شمردن تعداد سانتریفیوژهای زیرزمینی از پیش‌بینی الگوی رای‌گیری آسان‌تر است.

هاآرتص در پایان نتیجه‌گیری جالبی کرد: در آینده زمانی که مقامات اسرائیلی بخواهند درباره بحث حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران تصمیم بگیرند و نیز تصمیم بگیرند پیامدهای احتمالی چنین حمله‌ای را برآورد کنند، بهتر است، وزرای کابینه، ژوئن 2013 (نتیجه انتخابات ایران) را به یاد داشته باشند؛ یعنی زمانی که مشخص شد پیش‌بینیِ چگونگیِ پیشروی مسائل، پیچیده و دشوار است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها