امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۴:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145877
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ سید عماد حسینی: همگان از تحولات چند ماه گذشته یمن آگاهند ،تحولاتی که دست آخر باعث دست به کار شدن ...

گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ سید عماد حسینی: همگان از تحولات چند ماه گذشته یمن آگاهند ،تحولاتی که دست آخر باعث دست به کار شدن مردم به رهبری گروه انصار الله گردید و تا استعفای عبد ربه منصور هادی واعلامیه قانون اساسی هم پیش رفت آگاهی دارند ، فعل وانفعالاتی که به اعتراف بسیاری از تحلیلگران داخلی یمن وشماری از صاحبنظران خارجی به واسطه ی آن این کشور توطئه بزرگی به نام تجزیه را پشت سر گذاشت.

با وجود شفاف بودن تحولات در یکی از فقیر ترین کشورهای جهان عرب بسیاری هم نه تنها چشم خود را بر حقایق و واقعیت ها بسته اند بلکه اقدام به تحریف آن هم می کنند که متاسفانه در میان آنها شخصیت های رسانه ای بزرگ ومعروفی هم دیده می شوند.

فهمی هویدی نویسنده برجسته مصری یکی از این افراد است که ظاهرا در حال ارتکاب اشتباه جدید تحلیلی خویش می باشد.

این نویسنده سرشناس مصری در یادداشتی که در ستون اختصاصی اش در روزنامه الشروق منتشر شد با تیتر «برملا کردن پشت پرده یمن» به تحولات اخیر این کشور از منظر خویش یا به تعبیری از منظری که می خواست دیده شود ، پرداخت.

در مقدمه این یادداشت آمده است ، «بعد از بیش از نیم قرن از انقلاب یمن که کشور را از حکومت خانواده حمید الدین آزاد کرد ، این کشور بار دیگر دچار شکست دیگری شد تا این بار وارد دوره حوثی ها گردد، زیرا اگر آنچه را که در صنعاء اعلام شد محقق گردد باید گفت که حوثی ها کودتای خود را به اتمام رسانده وتمامی ساختارهای حاکمیتی دولت از جمله پارلمان را منحل نمودند».

ظاهرا از دیدگاه این نویسنده ساختار حاکمیتی یمن طی 50 سال گذشته کاملا دمکراتیک وآزاد بود وحکومت مادام العمر علی عبدالله صالح وپیش از آن جنگ خونین شمال وجنوب وحتی قرار گرفتن یمن زیر سلطه مستقیم عربستان وتبدیل شدن آن به حیات خلوت پادشاهان سعودی دوره ی رنسانس یمن بود که با قیام مردم این کشور دچار افول وشکست قهقرایی شده است.

در پارگراف بعدی این مقاله هم هویدی با اشاره به سخنرانی هایی که عبدالمالک بدر الدین الحوثی به وی انگ پنهان شدن در صعده را زده وبا نادیده گرفتن 4 عضو شورای رهبری یمن به خواننده اینگونه القا می کند که محمد علی الحوثی عضو پنجم این شورا مسئول اصلی تعیین اعضای شورای انتقالی 551 نفره خواهد بود شورایی که قرار است جای پارلمان یمن را بگیرد وناگهان دوره انتقالی یک ساله یمن نیز در یادداشت وی از یک سال به دوسال تبدیل می شود.

اما این مسایل صرفا مقدمه ای برای آماده سازی ذهن خواننده جهت ورود به اصل مطالبی است که این نویسنده به دنبال ثبت آن در ذهن مخاطب عرب است.

او در حالی از انحلال پارلمان شکوه وشکایت می کند که به اعتراف همه صاحبنظران پایگاه ونقطه قوت علی عبدالله صالح دیکتاتور مخلوع محسوب می شود این در حالی است که هیچ اشاره ای به جایگاه 551نفر جانشین آنها که قرار است در یک دوره انتقالی از میان تمامی احزاب ،گروه ها وقبایل یمن گرد هم آیند نمی کند!

وی در بخش دیگری از این یادداشت هم مدعی می شود اعلامیه قانون اساسی یمن به معنای خروج از چارچوب مشارکت ملی ویکه تازی در قدرت است این در حالی است که بر اساس تحلیل بسیاری از کارشناسان عرب این اقدام به معنای بستن طومار ابتکار عمل شورای همکاری است که تلاش کرده بود ساختار حاکمیتی یمن بعد از علی عبدالله صالح هم به همان شکل قبلی و در راستای منافع کشورهای خارجی (بخوانید عربستان) ادامه حیات دهد.

عریب الرنتاوی پژوهشکر اردنی در تحلیلی در روزنامه الغد این کشور با اشاره به این مسئله افزود: از امروز یمنی ها یک سال فرصت دارند قانون اساسی جدید، رئیس جمهور جدید وپارلمان تازه ای برای خود داشته باشند یا حداقل برای این منظور تلاش کنند.

در بخش دیگری هم هویدی مدعی می شود که علی عبدالله صالح ابتدا هم پیمان حوثی ها بود اما بعد از آن به طور واضح وشفاف با آنها به مرز بندی رسیده وحتی روابط بین دو طرف رو به تیرگی نهاده است ، این درحالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری ها حزب کنگره مردمی به رهبری علی عبدالله صالح که همچنان بسیاری از ساختارهای قدرت از جمله ارتش را در قبضه خود دارد با وجود آنکه از توافق به عمل آمده در رابطه با انحلال پارلمان ونیز عدم انتخاب پسر رهبرش احمد علی عبدالله صالح به عنوان رئیس انتقالی یمن ابراز ناخرسندی کرد اما پافشاری بر خواسته های مردمی توسط انصار الله باعث شد تا صالح نیز در مقابل این خواست مردمی کرنش کند ، حزب سوسیالیست یمن هم به عنوان یکی از احزاب بزرگ این کشور در کنار جنبش جنوب نیز رسما شورای ریاست را پذیرفتند در حالیکه به گفته کارشناسان بقیه گروه های سیاسی فعال در صحنه سیاسی یمن نیز همسویی خود را با این رویکرد اعلام کرده اند.

از نکات قابل تامل در نوشتار هویدی اشاره وی به حضور وزیر دفاع یمن سرلشکر محمود الصبیحی در مراسم اعلامیه قانون اساسی بود ، گرچه صرف اشاره به حضور وی ،وزیر کشور ومسئول امنیت ملی دولت یمن در این نشست برای به دست گرفتن کمیته امنیتی یمن خود در تضاد با ادعاهای موجود در نوشتارش در مورد قبضه شدن قدرت توسط انصار الله محسوب می شود اما وی تلاش کرد با دستمایه قرار دادن حضور محمد الصبیحی وزیر دفاع با لباس شخصی در این مراسم مدعی شود وی به اکراه وبا لباس راحتی منزل به این مراسم آورده شده بود مسئله ای که در سایه پخش مستقیم این مراسم توسط شبکه های وحضور وزیر دفاع در صف اول مراسم حضور وی با این شکل وشمایل مسئله ای غیر قابل تصور است.

هویدی در بخش دیگری از این یادداشت به نوعی از اذعان آمریکا به توانمندی انصار الله به عنوان تنها طرف قادر به سرکوب واز بین بردن گروه القاعده نیز ابراز ناخرسندی کرده واعتراف می کند که عربستان بزرگترین بازنده از این تحول که وی ازآن به عنوان"انقلاب در یمن" یاد کرده ، می باشد.

همچنین فراموش نمی کند که خبر دهد عربستان همچنان تلاش می کند از طریق تماس با برخی از شیوخ قبایل مخالف آنها را علیه این تحول بشوراند ومحموله هایی از سلاح نیز به همین منظور به سوی یمن در حرکت هستند.

ظاهرا آقای هویدی بار دیگر به همان اشتباهی که چند سال پیش مرتکب شد ، دچار شده است ونتوانست خوانش صحیحی از رخدادهای به وقوع پیوسته در منطقه داشته باشد.

در سال2012 نیز فهمی هویدی سوریه را بوسنی وهرزگوین جدید توصیف کرد وخواستار سرنگونی بشار اسد از طریق مشارکت جهانی شد تا چنین رویکرد واندیشه های منجر به شکل گیری معضلی به نام داعش در منطقه شود.

امروز هم با نادیده گرفتن خواست مردم ، همراهی قوای سیاسی ، هم پیمانی قبایل واز همه مهمتر ملی بودن این قیام تلاش می کند نا آگاهی مردم نسبت به اوضاع یمن در راستای اهدافی خاص سود برده شود اما همانگونه که در بحران سوریه هم شاهد آن بودیم هرکسی نا آگاهی بکارد بطور حتم داعش درو خواهد کرد.

به راستی یادداشت آقای هویدی چه ارتباطی با قطب بندی های جدید منطقه به ویژه درسایه مشکلات جدید مصر با کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس میتواند داشته باشد؟

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار