امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۱۳:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145893
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 59
به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; نود و هشتمین نشست هم اندیشی موسسه تحقیقات و پژوهش های سیاسی و علمی ندا با موضوع «

به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; نود و هشتمین نشست هم اندیشی موسسه تحقیقات و پژوهش های سیاسی و علمی ندا با موضوع « تحولات نوار غزه در انعکاس خبرنگاران خارجی»، با سخنرانی و نمایش آثار جمعی از خبرنگاران و فعالان حقوق بشر از کشور اسلوونی برگزار شد.

در این نشست «فایلا پاشیچ»، «اریک والنچیچ»، «بوریس والسو» و «ماتیز زورمان» از اعضای موسسه حمایت از حقوق بشر  آبراهام در اسلوونی به بیان مشاهدات خود از نوار غزه پس از جنگ 51 روزه پرداختند.

«اریک والنچیچ»  یکی از اعضای فعال این گروه، با اشاره به وضعیت نوار غزه پس از جنگ گفت: من نمی‌توانم نام جنگ را بر آنچه دیدم بگذارم. آنچه در آنجا وجود داشت، فقط نابودی محض بود. هر بیننده‌ای وقتی پا به نوار غزه می‌گذارد سه احساس را به صورت قوی در خود حس می‌کند: اول از آن همه خرابی و نابودی در شوک فرو می‌رود، سپس خشم سراپای وجود او را می‌گیرد و در آخر با تمام وجود به دنبال آن است که به مردمان آن منطقه کمک کند.

«والنچیچ» در پاسخ به این سوال که دیدگاه آنها قبل از سفر به نوار غزه با دوره پس از حضور در این منطقه چه تفاوتی داشته است، گفت: مشاهده وضعیتی که در فلسطین بود، اراده مرا برای هدفم یعنی بازتاب واقعیتی که در فلسطین از سوی اسرائیل به وجود آمده است، چند برابر شد.

وی افزود: یک نگاه منفی و تیره در رسانه‌های غربی در مورد نوار غزه حاکم است. وقتی بخواهیم در آنجا رویدادهای غزه را دنبال کنیم باید از مجموعه‌ای از منابع غیر واقعی استفاده کنیم در نتیجه تحلیل درستی در مورد آنچه در غزه روی می‌دهد، وجود نخواهد داشت. اما آنچه مهم است مردمی هستند که در اخبار نزاع ها و جنگها به فراموشی سپرده شده‌اند. در واقع مردم فراموش شدگان نزاع اسرائیل هستند.

وی با ابراز ناراحتی از وضعیت غم انگیز در نوار غزه گفت: من سال 2004 بازداشت موقت شدم چندین روز به دست اسرائیلی‌ها زندانی شده بودم اما به آنها می‌گفتم زودتر کارتان را بکنید من باید بروم. من همیشه  می‌خواستم از نزدیک شاهد جنگ و خونی باشم که اسرائیل به راه انداخته بود و آنچه را که رسانه‌های غربی مسکوت گذارده بودند، بازتاب دهم. برای من عجیب بود که چرا وقتی زن، مرد و کودکی در غزه کشته می‌شود یک امر عادی است اما وقتی یک نفر از اسرائیل کشته می‌شود در عرض چند ساعت تمام زندگی آن فرد با آه و افسوس در تمام رسانه‌ها بازتاب می‌یابد و سیاستمداران در مورد آن بارها ابراز تأسف می‌کنند.

«بوریس واسو» یکی  از فعالان مسیحی این گروه، در پاسخ به سوال وضعیت حقوق بشر در نوار غزه گفت: نوار غزه یک اردوگاه متمرکز ضدحقوق بشری است. همه غزه را یک منطقه تروریستی و تروریست خیز می‌دانند. اما این منطقه بسیار کوچک با 2 میلیون جمعیت محدود که بیشتر آن را کودکان تشکیل می‌دهند، است. این کودکان در خانه‌هایی زندگی می‌کنند و بزرگ می‌شوند و استراحت می‌کنند که نمی‌توان نام خانه بر روی آنها گذاشت. ما 4 سال در یکی از همان اتاق‌ها با مردم غزه زندگی کردیم. اما تأسف برانگیز آن است که اسرائیل حتی آن اتاق‌ها را نیز تخریب می‌کند.

خانم «فایلا پاشیج» رئیس موسسه آبراهام و رئیس این گروه در مورد فعالیت‌ها گروه خود گفت: ما در اسلوونی یک کودک را روان درمانی کردیم. از این رو من می‌دانم که مردم نوار غزه چه سختی‌هایی را متحمل می‌شوند و روح آنها چقدر در ناراحتی و اضطراب است. این مردم فقط دنبال آنند  که داستان‌ها و قصه‌های خود را از سختی‌ها، از غم‌ها و از امیدها و ترس‌هایشان بازگو کنند. ما تنها کاری که کرده‌ایم این است که سخنان آنها را انتقال دهیم. من و گروهم علاقمندیم که به صورت دائم و همیشگی برای فلسطین فعالیت کنیم.

«ماتیز زورمان» از اعضای دیگر گروه با نمایش عکس‌های خود از وضعیت اسفناک نوار غزه گفت: من صحنه‌هایی را دیدم که باور کردنی نبود. کودکی که در آوار مانده بود و هیچکس به داد او نمی‌رسید، صحنه‌ای تکراری در نوار غزه بود. من دوست دارم همه این تصاویر را به مردمم نشان دهم که آنها به فکر فرو روند. اما آنچه از همه برایم مهمتر بود اینکه مردم نوار غزه امیدوارند. این امید در نگاه‌شان در سخنشان در کارهایشان و در همه چیز وجود داشت. آنها می‌گفتند اگر محاصره تمام شود ما یکبار دیگر از نو شروع خواهیم کرد و ما هم دوست داریم آنها زودتر از نو شروع کنند.

نشست هم اندیشی موسسه ندا هفته آینده با حضور سفیر فلسطین در ایران، برگزار می‌شود. علاقمندان به سلسله مباحث کارشناسی روز در مورد رویدادهای مرتبط با فلسطین و رژیم صهیونیستی می‌توانند در روزهای سه شنبه ساعت 15 در سلسله نشست‌های موسسه ندا شرکت کنند.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها