امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145912
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص بیانات مقام معظم رهبری در ...

مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص بیانات مقام معظم رهبری در خصوص مذاکرات هسته& zwnj;ای و لزوم توافق یک مرحله‌ای گفت: بر اساس آنچه در جریان مذاکرات ایران و 1+5 دنبال می‌شود که در اکثر اوقات این مذاکرات بین ایران و آمریکا صورت می‌گیرد، این طور مطرح شده بود که یک توافق سیاسی ابتدا در کلیات صورت بگیرد و در آینده در مورد جزئیات آن، مذاکرات ادامه یابد. تحلیل این بود که آمریکایی‌ها با 2 مرحله‌ای کردن توافقات که در ابتدای آن توافق سیاسی در مورد کلیات صورت گیرد نتیجه مورد نظر خود را می‌گیرند و همانطور که گفتند کلیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران را به میزان قابل توجهی متوقف و دچار عقب‌گرد می‌کنند و هم اینکه به لحاظ روانی تبلیغات بسیاری کردند.

وی با بیان اینکه در این مدل توافق، آن بخشی که جمهوری اسلامی از نتیجه مذاکرات باید بهره می‌برد که همانا برداشته شدن کامل تحریم‌ها و حفظ چارچوب فعالیت‌های هسته‌ای می‌شد و در ضمن قابلیت توسعه آن به آینده موکول می‌شد، خاطرنشان کرد:  آمریکا و سایر همپیمانانش به صورت نقد امتیازات مذاکره را گرفته بودند و آنچه مربوط به سهم ما می‌شد را به صورت نسیه به تیم مذاکره کننده تحمیل کردند که پرداخت آن هم در ابهام قرار داشت؛ ضمن اینکه سابقه مذاکرات گذشته نیز نشان می‌داد که آمریکا چنین فریب‌ کاری‌هایی را داشته‌ است.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: با توجه به وجود فضایی خاص در مذاکرات حاکم و مقدمه چینی صورت گرفته برای ادامه آن در فروردین ماه به نظر می‌رسد که رویه فعلی همچنان ادامه داشته باشد.

فضائلی با اشاره به اینکه رهبر گرانقدر انقلاب برای اینکه دست تیم مذاکره کننده ایرانی را برای ادامه راه باز بگذارند تا قدرت چانه‌زنی جدی آنها همچنان وجود داشته باشد و بتوانند بستر لازم را برای امتیازگیری فراهم کنند، از تیم ایرانی حمایت کردند و این فرمایشات را داشتند، اظهار داشت: اگر آمریکایی‌ها بنا دارند مذاکرات به نتیجه برسد و به اصطلاح آنها حاصل آن برد- برد برای دو طرف باشد، یعنی اینکه منافع‌ کشورمان با لغو کامل تحریم‌ها تامین شود ضمن اینکه نگرانی غرب از فعالیت‌های هسته‌ای ایران رفع شود.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری برای اینکه جلوی سوءاستفاده از مذاکرات و اتلاف وقت و فرصت سوزی را بگیرند و دست تیم مذاکره کننده هم باز باشد تا مذاکرات را به یک سمت مثبت و نتیجه بخش هدایت کند، موضعگیری خاصی داشتند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه فرمایشات مقام معظم رهبری انقلاب خنثی کننده جریان روانی و تبلیغاتی آمریکا و غرب بود، خاطرنشان کرد: آنها قصد داشتند، اینگونه وانمود کنند که جمهوری اسلامی مجبور است به دلیل مشکلاتش گفت‌وگو کند، زیرا هم اکنون در بن‌بست قرار گرفته است و تحریم‌های اقتصادی تهران را ناگریز کرده که پای میز مذاکرات حاضر شود و عملاً شکستی را برای ایران در دنیا ترسیم کرده تا ملت و جمهوری اسلامی را با ادبیات‌شان تحقیر کنند.

فضائلی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری با ورود به بحث مذاکرات هسته‌ای در این برهه حساس و فرمایشات شفاف و قاطعشان همه فضاسازی‌های ایجاد شده از سوی آمریکا و غرب را خنثی کردند، ضمن اینکه هم ملت ما در دنیا متوجه حساسیت لازم شدند که نباید عزت کشور آسیب ببیند و هم دوستداران انقلاب اسلامی ایران که در خارج از کشور با حساسیت مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 را دنبال می‌کنند و نگرانند که اسطوره و عمود خیمه جبهه مقاومت در مقابل استکبار خم شده و خللی به جمهوری اسلامی ایران وارد شود، از این نگرانی خارج شوند.

وی با بیان اینکه فرمایشات اخیر و ارزشمند مقام معظم رهبری به همه دوستداران انقلاب اسلامی ایران این اطمینان را داد که جمهوری اسلامی همچنان مستحکم و مقاوم در مقابل زیاده‌خواهی غرب ایستاده است، خاطرنشان کرد: ضمن اینکه پیام شفاهی به 1+5 داد که منتظر به زانو درآمدن ایران نباشند زیرا جمهوری اسلامی با هر توافقی همراهی نمی‌کند و فقط یک توافق خوب را می‌پذیرد.

این کارشناس مسائل سیاسی در توضیح معیار توافق خوب مدنظر مقام معظم رهبری افزود: توافقی از دید رهبری خوب است که جزئیات و کلیات در یک مکان و به یکباره منعقد و همه تحریم‌ها به صورت یک جا لغو و حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی محترم شمرده شود. لذا فرمایشات رهبری، دقیق، حساب شده و تامین کننده منافع ملی و حقوق مردم بوده و راهگشا برای تیم مذاکره کننده هسته‌ای است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها