امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۷:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145935
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 37
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ سومین عصر هنر انقلاب، هفته آینده به تجلیل از دکتر محمدرضا سنگری، شاعر و محقق ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ سومین عصر هنر انقلاب، هفته آینده به تجلیل از دکتر محمدرضا سنگری، شاعر و محقق ادبیات عاشورایی می‌پردازد. مصطفی محدثی خراسانی در گفت‌‎وگوی کوتاهی با فارس به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص سنگری پرداخت.

محدثی خراسانی با بیان اینکه آشنایی من با دکتر سنگری به بیش از 25 سال قبل و اردوهای دانش‌آموزی کانون‌های شعر و ادب آموزش و پرورش در اردوگاه رامسر باز می‌گردد، گفت: در این اردوها، دانش‌اموزان و منتقدان حضور داشتند. 10 روز در یکی از اردوگاه‌ها حاضر می‎شدند و تدریس می‌کردند. من و دکتر سنگری هم از داوران و معلمین این دوره ها بودیم. اساتید دیگر از جلمه آقای ده بزرگی، آقای محقق، آقای کاظمی و بسیاری دیگر هم حضور داشتند. من در  آنجا با ایشان آشنا شدیم.

محدثی در ادامه افزود: از همان ابتدا من شیفته شخصیت والای ایشان شدم. روح زلال و عشقی که برای آموختن و هدایت نسل جوان داشت. بعدها هم هوش سرشار و قدرت خطابه ایشان و تاثیر کلامی که داشتند و بسیاری محسنات دیگر و تعهد والایی که به ارزشهای انقلاب خصوصا هنر و  ادبیات انقلاب داشتند، ما را شیفته دکتر سنگری کرد. گرچه در آن دوران هر دوی ما مدرس آن کلاسها بودیم ولی بنده در بسیاری از اوقات محتاج این می دانستم که شاگرد ایشان باشم و از دانش و بینش ایشان بهره مند شوم.

وی در ادامه با اشاره به توانایی های علمی و ادبی سنگری افزود: تقریبا کسی را به اندازه دکتر سنگری نداریم که توانسته باشد با زبان سهل و آتشین پل پیوند بین مردم از یک سو و ادبیات و هنر انقلاب از سوی دیگر باشد. عین این مطلب در مورد ادبیات انقلاب و دانشگاه هم برقرار است. کمتر کسی که را داریم که توانسته باشد هر دوی این وجوه را داشته با ذهن و زبان ادبیات انقلاب، از سطوح دانشگاهی تا توده های عام مردم پیوند برقرار کند.

محدثی این مساله را در مورد شعر و ادبیات آیینی نیز صادق دانست و گفت: دکتر سنگری از یک طرف در شبهای شعر عاشورا در شیراز شرکت می کند و سخنرانی می کند و از طرف دیگر در دانشگاه ها برای اساتید دانشگاهی این صحبت ها را مطرح می کند. از این منظر، آقای سنگری آدم منحصر به فردی است.

این شاعر انقلاب در ادامه افزود: سنگری از نادر افرادی است که توانسته با غور و تفکر و مطالعات ژرف و محبتی که نسبت به عاشورا در وجود ایشان است به معرفت سرشار از محبتی به حماسه حسینی برسد که کمتر کسانی را داشته ایم که در حوزه ادبیات عاشورای این دو وجه را توامان داشته باشند. کسی که هم محبت آتشین و سرشار را نسبت به عاشورا داشته باشد و هم توانسته باشد غور و تفکر و تحلیل ژرف در این حوزه داشته باشد، افراد بسیار کمی هستند که یکی از انها دکتر سنگری است.

انتهای پیام/ 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار