امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۲۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145945
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 25
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ظهر امروز مراسم گرامیداشت سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دفتر

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ظهر امروز مراسم گرامیداشت سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دفتر پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در مشهد برگزار شد.

در این مراسم، 3 تن از نخبگان فرهنگی مهاجر افغانستانی نیز میهمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; بودند. محمد کاظم کاظمی، زهرا حسین‌زاده و عارف حسینی در این مراسم، ضمن بیان اظهاراتی در خصوص انقلاب اسلامی، اشعاری زیبا در موضوعات انقلاب نیز قرائت کردند.

کاظمی ضمن بیان خاطراتی از روزهای پیروزی انقلاب اسلامی گفت: برگزاری چنین نشست‌هایی با موضوع انقلاب اسلامی، بیش از هر زمانی احساس همگرایی را فراهم می‌آورد.

وی اظهارت خود را با بیان شعری از علامه اقبال آغاز کرد.

من درین خاک کهن گوهر جان می‌بینم

چشم هر ذره چو انجم نگران می‌بینم

دانه‌ای را که به آغوش زمین است هنوز

شاخ در شاخ و برومند و جوان می‌بینم

کوه را مثل پر کاه سبک می‌یابم

پر کاهی صفت کوه گران می‌بینم

انقلابی که نگنجد به ضمیر افلاک

بینم و هیچ ندانم که چسان می‌بینم

خرم آنکس که درین گرد سواری بیند

جوهر نغمه ز لرزیدن تاری بیند

وی در توضیح این شعر نیز گفت: این شعر بیادماندنی علامه اقبال چیزی حدود 30 سال پیش از انقلاب سروده شده و این چیزی است که اقبال لاهوری پیش‌بینی می‌کند در این خاک کهن و حوزه جغرافیایی وسیع بالاخره اتفاقی می‌افتد و قدرت‌های جهانی که به نظر ما مانند کوهی بودند، مانند پر کاهی خواهند شد.

*نوید علامه اقبال به تحولی گسترده در جهان اسلام

وی در ادامه توضیح این شعر گفت: در واقع نغمه‌ای که علامه به آن امید می‌دهد، شور و ولوله‌ای است که در این حوزه جغرافیایی و حتی جهان اسلام اتفاق افتاده و اینها باید در یک جایی تحقق پیدا می‌کرد به عبارت دیگر علامه به نهضتی همه گیر بشارت می‌دهد.

کاظمی افزود: آنچه که در ایران اسلامی اتفاق افتاد در واقع همان رویدادی بود که باید در این حوزه تمدنی روی می‌داد و بزرگانی همچون اقبال در انتظار آن بودند. علت اصلی چرایی حادث شدن این رویداد در سرزمین ایران نیز بحث وجود مواردی مانند رهبری بانفوذ مذهبی، نگاه تشیع نسبت به موضوع دین و جامعه، آموزه قیام عاشورا و وجود تفکر روشنفکری دینی و حضور مرجعیت دینی؛ موقعیت‌هایی را بوجود آورد که این انقلاب در نهایت در ایران اتفاق افتاد.  

این شاعر برجسته افغانستان تصریح کرد: در شعرهای استاد «خلیل الله خلیلی» شاعر افغانستانی قرن گذشته نیز این نحوه انتظار برای حادث شدن اتفاقی بزرگ را شاهد هستیم.

*گرایش به اندیشه‌های امام خمینی پیش از پیروزی انقلاب در افغانستان

وی ضمن تاکید بر تاثیرپذیری بسیاری از مردم افغانستان از اندیشه‌های حضرت امام خمینی (ره) گفت: در بسیاری از خانواده‌ها و گروه‌های مذهبی و مناطق مختلف افغانستان گرایش به اندیشه‌های حضرت امام (ره) حتی در سال‌های پیش از انقلاب نیز وجود داشت و با پیروزی انقلاب اسلامی به شکل گسترده‌ای عمومیت یافت بگونه‌ای که بعنوان مثال در اکثر منازل مردم هرات نیز رساله ایشان یافت می‌شد. 

کاظمی ادامه داد، این گرایش در واقع در جامعه یک انتظار را بوجود آورد، انتظاری که یک اتفاقی خواهد افتاد که پیش از این نیز علامه اقبال آنرا مطرح کرده بود.

*پیش‌بینی مردم افغانستان از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران

این چهره افغانستانی تصریح کرد: البته مردم آن زمان این پیش بینی را داشتند که احتمالا این اتفاق بزرگ در ایران روی خواهد داد و به همین جهت تحولات ایران توسط طیف وسیعی از مردم رصد می‌شد و به همین دلیل هم به مجردی که انقلاب اسلامی اتفاق افتاد، انقلاب اسلامی افغانستان نیز حادث شد و اینگونه نبود که مردم افغانستان منتظر اثرات انقلاب اسلامی ایران از طریق آثار مکتوب و رسانه‌ای باشند و خود بسیاری قبل آنرا درک و لمس کرده بودند.

*تاثیر پدیده مهاجرت بر تحکیم تاکیدات انقلاب اسلامی در افغانستان

وی ادامه داد، به علت همین درک صحیح مردم افغانستان از انقلاب ایران بود که خیلی زود انقلاب اسلامی افغانستان به پیروزی رسید و این هم سرنوشتی و همزمانی خود عاملی به پیوند عمیق تر جهادیون افغانستانی و انقلابیون ایرانی گردید.

کاظمی گفت: موضوع دیگری که در پس حادثه انقلاب اسلامی در ایران و افغانستان روی داد، مهاجر شدن جمع وسیعی از مردم افغانستان به ایران به تاسی از انقلاب بود که خود عاملی به تحکیم پیوندهای مردم 2 کشور انجامید.

شاعر افغانستانی ادامه داد: اگر پدیده مهاجرت افغانستانی‌ها به ایران نمی‌بود، شاهد تاثیر پر رنگ انقلاب اسلامی نیز نبودیم. امروز شاهد هستیم که این تاثیرپذیری چگونه در حوزه‌های مختلف فرهنگی و سیاسی خود را نشان می‌دهد.

در ادامه نیز عارف حسینی و زهرا حسین زاده به قرائت اشعاری با موضوع انقلاب اسلامی پرداختند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار