امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۸:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145996
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۱۵
تعداد بازدید: 88
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز (چهارشنبه)

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز (چهارشنبه) در راهپیمایی روز 22 بهمن در جمع خبرنگاران گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری نقشه راه دقیقی برای ادامه کار تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران بود.

وی با اشاره به راهپیمایی 22 بهمن و تاثیر آن بر مذاکرات هسته‌ای گفت: تکلیف امروز کاملاً شفاف، روشن و مشخص است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: هدف آمریکا از توافق دو مرحله‌ای این بوده که در مرحله اول توافق کلی را رقم بزند و سایر مسائل که اکثراً مربوط به تحریم‌های ایران است را مشمول مرور زمان کند و آن را اجرایی نکند که این توطئه و برنامه آمریکایی‌ها با فرمایشات رهبری نقش بر آب شد.

وی گفت: طبق قانون اساسی سیاستگذاری در نظام جمهوری اسلامی ایران با شخص رهبری است و ایشان با صراحت کامل این موضوع را مطرح فرمودند که ما اولاً توافق خوب را قبول داریم و دوماً توافق بد را قبول نداریم و دو مرحله‌ای شدن توافقات را نمی‌پذیریم.

بروجردی گفت: تکلیف آمریکایی‌ها مشخص است زیرا آنها گزینه دیگری ندارند جز اینکه اگر برایشان توافق مهم است براساس این اصول و چارچوب با تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران توافق کنند.

وی افزود: اگر هم آمریکا به این جمع بندی برسد و بخواهد پایان مذاکرات را به عنوان شکست اعلام کند، بدون تردید این شکست مربوط به آمریکایی‌ها خواهد بود؛ چون ایران بر پایه اقتصاد مقاومتی و راهی که برایش در نظر گرفته شده تحریم‌ها را مدیریت خواهد کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: آمریکایی‌ها که مدت‌ها اعلام می‌کنند حرکت شتابنده ایران را در عرصه هسته‌ای کنترل کرده‌‌اند طبق مصوبه‌ای که هفته گذشته در مجلس فوریت آن را نمایندگان تصویب کردند بدون تردید همه چیز به خانه اول بازخواهد گذاشت.

وی در این خصوص توضیح داد: غنی سازی ۲۰ درصد و فعال شدن جدی رآکتور آب سنگین اراک و سانتریفیوژهای نسل جدید و در مجموع همه اقداماتی که قبلا آن را انجام می‌دادیم، اما طبق توافقنامه ژنو به صورت موقت تعلیق یا کاهش داده بودیم را ادامه خواهیم داد.

بروجردی گفت: جمهوری اسلامی چون هیچ حرکتی در برنامه صلح‌آمیز هسته‌ایش را متوقف نکرده است بعد از شکست مذاکرات به خانه اول باز خواهد گشت و در صورت شکست مذاکرات، قطعا آمریکایی‌ها بازنده خواهند بود و ایران ضرری نخواهد کرد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس در پاسخ به سؤالی درباره تاثیر راهپیمایی ۲۲ بهمن بر مذاکرات هسته‌ای عنوان کرد: حضور گسترده مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن فوق العاده است و باید به این ملت درود فرستاد که به فرمایشات مقام معظم رهبری لبیک گفته‌اند زیرا جمعیت حاضر در راهپیمایی امسال بیش از هر سال بوده است و اگر که باران هم شدیدتر می‌بارید تاثیری بر حضور گسترده مردم نداشت که این موضوع پیام روشنی برای آمریکایی‌ها دارد.

بروجردی اظهار داشت: ایالات متحده از طریق حضور صدها خبرنگار خارجی که به این مراسم آمده‌اند و اطلاعات را دریافت و به آنها مخابره و ماهواره‌ها هم آن را به صورت زنده پخش می‌کنند، حرکت عظیم ملت ایران را خواهند دید.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: طرف آنها تنها تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران نیست، بلکه ملت ایران که پشتوانه کل نظام هستند و همه ما هم مطیع امر فرمانده معظم کل قوا هستیم نیز طرف آنها محسوب می‌شویم.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص نظارت مجلس بر مذاکرات هسته‌ای خاطرنشان کرد: مجلس طبق قانون اساسی و مصوبات شورای عالی امنیت ملی از طریق رئیس مجلس در مذاکرات هسته‌ای حضور دارد، ضمن اینکه کمیته‌ای که قبلا در این خصوص تشکیل جلسه می‌داد دیگر تشکیل نشده است.

بروجردی در پاسخ به سؤالی در خصوص معیارهای توافق خوب عنوان کرد: معیارهای توافق خوب یعنی کلیه حقوق تعریف و مصوب شده در شورای عالی امنیت ملی باید محفوظ بماند و ایران هم حتما رآکتور آب سنگین اراک و فردو و غنی سازی را با شیب توافق شده‌ای برای رسیدن به نقاط کاملا مطلوب در چارچوب برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خواهان است.

وی در پایان در پاسخ به سؤالی در خصوص وجود تعارض بین غیرت بر اصول و توافق دو مرحله‌ای گفت: غیرت جزو لایتجزی ایران است و تیم مذاکره کننده نیز از طرف ملت و نظام در حال مذاکره هستند و ملت ایران و انقلاب اسلامی بدون غیرت معنی ندارد و توافق دو مرحله‌ای را نیز بد می‌دانیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها