امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14602
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۸
تعداد بازدید: 318
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سی‌امین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در حالی به کار خود پایان ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سی‌امین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در حالی به کار خود پایان داد که مخالفان و موافقان بسیاری در خصوص نحوه برگزاری این مسابقات اظهار نظر کردند. درست است که این مسابقات شکوه ملی و توجه ویژه مسئولان کشورمان به کلام الله محید را نشان می‌دهد، اما در این راه نه تنها به منافع ملی بلکه باید به منافع اجتماعی نیز توجه داشت. در همین راستا طی گفت‌وگویی با برخی از فعالان جامعه قرآنی نظرات و پیشنهادات آن‌ها را درخصوص راهکارهای برگزاری هرچه بهتر مسابقات بین‌المللی قرآن جویا شدیم که خلاصه آن در ادامه آمده است.

*مهدی بحرالعلوم، حافظ بین‌المللی قرآن کریم: رایزن‌های فرهنگی باید تلاش بیشتری در شناسایی نخبگان قرآنی و معرفی وجهه قرآنی ایران در سایر کشورها داشته باشند؛ چرا که موفقیت در برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن وجریان‌سازی در جهان نیازمند همکاری تمامی مسئولان و همچنین رسانه‌ها در پوشش اخبار مرتبط با این رویداد بزرگ قرآنی است.

*حجت‌الاسلام محمد حاج‌ابوالقاسم، داور سی‌امین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن: تعداد شرکت کنندگان در مسابقات یک کشور تابع روابط سیاسی آن کشور با سایر کشورها است، بنابراین هرچه سطح روابط با کشورها بهتر باشد مسابقاتی با کیفیت‌تر و با تعداد متسابقان بیشتری خواهیم داشت. به کارگیری افراد نخبه در دبیرخانه مسابقات قرآن نیز باعث گسترش تعداد متسابقان و همچنین شناسایی فعالان قرآنی سایر کشورها و دعوت از آن‌ها برای شرکت در مسابقات می‌شود.

*علی فربین، قاری بین‌المللی قرآن کریم: مسئولان سازمان اوقاف و امورخیریه باید تدابیری بیندیشند که علاقه‌مندان به شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن قبل از حضور در مسابقات فایل تلاوت‌های خود را به دبیرخانه ارسال کنند و در صورت کسب حد نصاب امتیاز، از آن‌‌ها برای شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن دعوت به عمل آید تا با شرکت افراد توانمند، سطح کیفی مسابقات بین‌المللی ارتقا یابد؛ چرا که در صورت حضور افراد ضعیف،‌ کسی رغبت به مشاهده مسابقات نخواهد داشت.

*امیر آقایی، حافظ بین‌المللی قرآن کریم: مسابقات بین‌المللی قرآن ایران باید علاوه بر توجه به حفظ و قرائت در زمینه مفهومی نیز بر افکار افراد تاثیر‌گذار باشد و جریان قرآنی را در جهان گسترش دهد. باید مسابقاتی برگزار کنیم که برترین‌های جهان تمایل به شرکت در مسابقات ما داشته باشند و وقتی به کشور خود باز می‌گردند به عنوان سفیری از طرف جمهوری اسلامی ایران به تبلیغ و بیان واقعیت‌های فرهنگ اسلامی ایران بپردازند.

*حسن ربیعیان، نفر اول مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران در سال 80: مسئولان باید با برنامه‌ریزی دقیق و رایزنی‌های قوی احساس امنیت را در بین قاریان حافظان برتر جهان ایجاد کنند تا شاهد حضور گسترده نخبگان قرآنی در مسابقات بین‌المللی قرآن باشیم.

*منصورقصری‌زاده، مقام اول مسابقات بین‌المللی قرآن کریم مالزی در سال ۷۰: برای برگزاری مسابقات قرآنی در شأن جمهوری اسلامی ایران باید علاوه بر در نظرگرفتن هدایای ارزشمند، پوشش خبری و رسانه‌ای تقویت شود تا افراد توانمند برای حضور در مسابقات بین‌المللی قرآن ایران از هیچ کوششی دریغ نکنند.

*مهدی دغاغله، داور سی‌امین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم: گزینش متسابقان قبل از شرکت در مسابقات و همچنین اختصاص زمان بیشتر به افراد برای ارزیابی سطح کیفی آن‌ها باعث ارتقای سطح مسابقات می‌شود.

*حسین کرمی، نفر اول شانزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران: درسال‌های اخیر داوری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم برعهده افراد خاصی قرارگرفته و به پیشکسوتان قرآنی بی‌توجهی شده است. در صورتی که باید با تغییر در آیین‌نامه مسابقات،‌ داوری در بین افراد به صورت عادلانه تقسیم شود تا شاهد کناره‌گیری پیشکسوتان قرآنی به دلیل اعمال سلیقه برخی از مسئولان سازمان اوقاف امورخیریه در انتخاب داوران نباشیم و مسابقاتی در خور جمهوری اسلامی ایران برگزار کنیم.

*حسن زرنوشه فراهانی، حافظ ممتاز قرآن کریم : برای رسیدن به نقطه ایده‌آل در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم باید فیلترهایی که برای انتخاب متسابقان در نظر گرفته می‌شود تقویت کرد، اما متاسفانه در این دوره از مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با وجود پالایش‌ها شاهد حضور افراد متوسط و حتی ضعیف بودیم که باید تمهیداتی برای تقویت گزینش شرکت‌کنندگان اندیشید تا سطح مسابقات ارتقا یابد. علاوه بر این تعداد سؤالات یا حجم آن‌ها در مرحله نهایی مسابقات در بخش حفظ قرآن باید بیشتر شود تا بهتر بتوان حافظ برتر که تسلط بیشتری به محفوظاتش دارد، شناسایی و معرفی کرد.

*علی رجبی، رتبه نخست بیست‌وهفتمین مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران در رشته حفظ: افزودن رشته‌ای به عنوان رشته حفظ قرآن همراه با تفسیر در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، پالایش سئوالات در مرحله نهایی به طوری که سوالات متسابقان در ۱۰ سال گذشته مطرح نشده باشد و همچنین ارتباط مستمر سازمان اوقاف با نخبگان قرآنی و استفاده از پیشنهادات آن‌ها به عنوان مشاوران سازمان اوقاف و تدوین آیین نامه‌ای قوی باعث برگزاری هرچه بهتر مسابقات بین‌المللی قرآن کریم خواهد شد .

*سیدمحسن موسوی بلده، استاد پیشکسوت قرآن کریم: بازبینی در مواردی از آیین‌نامه مسابقات بین‌المللی قرآن کریم امری ضروری است، چرا که از طریق آیین نامه‌نویسی و وضع مقررات در مسابقات حفظ و قرائت قرآن می‌توان طوری سیاست‌گذاری کرد تا علاوه بر شرکت قاریان و حافظان ممتاز جهان در این مسابقات، افراد را با مبانی و مضامین کلام‌الله مجید مانوس کرد تا از این طریق سطح کیفی مسابقات ارتقا یابد. علاوه بر این، نحوه داوری مسابقات باید طوری باشد که تیمی از داوران قدیمی و جدید قضاوت مسابقات بین‌المللی را عهده‌دار شوند تا علاوه بر انگیزه‌‌دهی به جوانان وکسب تجربه، از تکریم و توجه به پیشکسوتان عرصه قرآن نیز غفلت نشود. برای بهتر برگزار شدن مسابقات بین‌المللی قرآن در بخش قرائت نیز می‌توان قوانینی تدوین کرد؛ به طوری که پیش‌نیاز شرکت در مسابقات، حفظ چند جزء از قرآن و کسب حدنصاب نمره دربخش تأمل در مفاهیم قرآن باشد.

*رحیم خاکی، اولین عضو قرآنی بنیاد ملی نخبگان: سالن اجلاس سران برای مسابقات بین‌المللی قرآن طراحی نشده است، بنابراین مسئولان باید به فکر احداث مجموعه‌ای مطابق با استانداردهای جهانی برای برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن باشند تا امکاناتی همچون نصب سیستم صوتی مناسب، اختصاص اتاق قرنطینه برای شرکت‌کنندگان مرحله نهایی مسابقات و همچنین نحوه قرارگیری داوران متناسب با مسابقات قرآن باشد.

*مسعود سیاح‌گرجی، قاری بین‌المللی کشورمان: مسئولان سازمان اوقاف و امورخیریه باید در طول سال از نظرات کارشناسان قرآنی بهره گیرند و با همفکری اساتید و نخبگان قرآنی قانون جدیدی را تدوین و از آن به عنوان سند راهبردی در مسائل فنی مسابقات استفاده کنند، به طوری قانون جدید با تغییرات احتمالی تا حداقل نیم قرن قابل اجرا باشد.

*حسین فردی، نفر اول رشته قرائت در مسابقات بین المللی قرآن سال 86 : باید از قاریان و حافظان بین‌المللی دعوت و نظرات آن‌ها در برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم اعمال شود.

*حجت‌الاسلام مهدی معتمدی، حافظ بین‌المللی قرآن کریم: افزایش تعداد شرکت‌کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن به معنای ارتقای سطح کیفی این مسابقات نیست، بنابراین باید از کشورهایی که افراد ضعیف خود را برای شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن به ایران اعزام می‌کنند تذکر داد تا در سال‌های آینده افراد با توانایی‌های بیشتری در این مسابقات حاضر شوند. علاوه بر این، مسئولان باید سطح جوایز را بالا ببرند تا افراد با ذهنیت بهتری در مسابقات ایران شرکت کنند؛ به طوری که حافظان و قاریان برتر جهان تمایل بیشتری به شرکت در این مسابقات داشته باشند.

*امین پویا، رتبه نخست رشته قرائت مسابقات بین‌المللی قرآن تونس در سال 90: مشارکت سازمان‌های قرآنی در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم درکنار سازمان اوقاف باعث همکاری و ارتباط بیشتر ارگان‌های قرآنی و همچنین برگزاری موفق این مسابقات خواهد شد.

* احمد لیائی، قاری ممتاز کشورمان: مسئولان سازمان اوقاف و امورخیریه باید تدابیری در خصوص افزایش تلاوت متسابقان بیاندیشند، چراکه صدا در ساعات مختلف روز دچار اشکالاتی می‌شود و نمی‌توان با یک یا دو تلاوت سطح مسابقات را ارزیابی کرد. علاوه بر این، باید از خرد جمعی در داوری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم استفاده کرد.

*سیدمهدی سیف، استاد حافظ  قرآن کریم: مدیریت مسابقات قرآنی باید در دست کسانی باشد که تخصص بیشتری در مسائل قرآنی دارند و همچنین بازنگری و بازسازی منطقی آیین‌نامه و کوتاه‌کردن زمان برگزاری این مسابقات باعث شکوه بیشتر مسابقات بین‌المللی قرآن کریم می‌شود.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها