امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۸:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14609
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۸
تعداد بازدید: 164
سید محمود حسینی مدیر عامل شرکت تعاونی ناشران استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره موضوع ...

سید محمود حسینی مدیر عامل شرکت تعاونی ناشران استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره موضوع کاغذ تولید داخل و فعالیت کارخانه‌های داخل کشور، اظهار داشت: کارخانه‌های کنونی کاغذ در داخل برای حوزه کتاب مطلوب نیست، بخشی از خروجی آنها برای مطبوعات و بخشی برای سایر مصارف مناسب است، کارخانه پارس و مازندران برای تولید کاغذ کتاب مطلوب نیستند.

*با کمک مواد اولیه یعنی باگاس می‌توان تولید داخلی را رونق داد

مدیر عامل شرکت تعاونی ناشران استان قم در پاسخ به این سوال که برای تامین کاغذ کتاب باید چه منابعی تامین شود، تاکید کرد: باید برخی مواد از خارج وارد شود، کارخانه‌های داخلی کنونی توان تولید ندارند، با توجه به اینکه ایران تولید کننده عمده مواد اولیه کاغذ(تفاله نیشکر) است و می‌توانیم با بهره از آن نیاز را مرتفع کنیم، اما متاسفانه برای این کارخانه‌ها و داشته‌ها فکری نمی‌شود چرا که با استفاده از ظرفیت باگاس می‌توان تولید داخلی را رونق داد.

حسینی ضمن اشاره به واردات تشکل‌های صنفی و کاهش سپرده افزود: در حال حاضر برای 1000 تن کاغذ حدود 4 میلیارد تومان سرمایه نیاز است، 30 درصد یعنی حدود یک میلیارد باید نزد بانک به عنوان سپرده قرار داد تا ضمانتی برای ورود هزار تن کاغذ باشد، این مسئله با توجه به افزایش سود بانکی به صرفه نبوده و فشار برقیمت کاغذ وارد کرده و قیمت‌ها را بالا می‌برد. 

* برنامه‌ریزی برای کارخانه‌های داخلی در جهت تولیدات بهتر

این مقام مسئول اضافه کرد: کارخانه‌های کاغذ با وضعیت موجود توان تولید ندارند، اما اگر برای کارخانه کاغذ پارس برنامه‌ریزی شود و دستگاه‌هایش به روز شود، می‌تواند بخشی از نیاز کاغذ را تامین کند، اما ساختار کارخانه کاغذ مازندران جوابگوی مطبوعات است.

این فعال نشر ادامه داد: تولید کارخانه کاغذ پارس در زمان جنگ حدود 45 هزار تن بود، با توجه به شرایط آن زمان تولید خوبی داشت، اما در حال حاضر تولیدی بالغ بر 15 هزار تن هم ندارد، چون دستگاه‌هایش تعمیر و بازسازی نشده و سرمایه‌گذاری جهت آماده و سرپا بودن هم صورت نگرفته است، این کارخانه نیاز به تعمیر و به روز رسانی دستگاه‌ها دارد تا بتواند بخشی از کاغذ را تامین کند، در مجموع نگرش و توجه به مسئله تولید کاغذ در کشور ما جدی نیست.

وی درباره قیمت کنونی کاغذ در بازار بیان داشت: با توجه به قیمت کنونی دلار و سپرده‌گذاری برای ادامه کار، قیمت کنونی حدود 84 هزار تومان طبیعی است.

مدیر عامل شرکت تعاونی ناشران استان قم تصریح کرد: البته می‌توان با برنامه‌ریزی منسجم قیمت‌ها را کاهش داد، اگر این مهم عملی شود شاهد 10 تا 15 درصد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها