امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۰:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146139
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
اشاره: طی دو دهه اخیر آنهم بواسطه گسترش فن آوری های اطلاعاتی و رسانه ای و ورود به عصر ارتباطات دریافت نظرات شخصیت های خارجی اعم از انسان غربی یا شرقی ...

اشاره: طی دو دهه اخیر آنهم بواسطه گسترش فن آوری های اطلاعاتی و رسانه ای و ورود به عصر ارتباطات دریافت نظرات شخصیت های خارجی اعم از انسان غربی یا شرقی درباره اینکه به انقلاب اسلامی ایران چگونه و از چه منظری نگاه می کنند رایج شده است. و هرباره به مناسبت های مختلف رسانه های داخلی مبادرت به نظرخواهی از شخصیت های سیاسی، فرهنگی، دینی، نظامی و اقتصادی  و در مواردی ورزشی درباره پدیده انقلاب اسلامی ایران پرداخته  اند که در جای خود شایسته و در عین حال در عالم رسانه امری بدیهی است کما اینکه رسانه های بیگانه نیز علاوه براینکه به تخریب رقبای خود در صحنه جهانی اقدام می کنند همزمان تلاش دارند نگاه شخصیت های خارجی را نسبت به داشته های برجسته خود چه حوزه نظامی، چه فرهنگی و چه سیاسی جویا شوند. ایران اما برجسته ترین داشته خود را گفتمان انقلابی می داند که 36 سال پیش به رهبری معمار کبیر خمینی بت شکن(رحمه الله علیه) بنا نهاده شد و این روزها با پیگیری مجدانه خلف شایسته اش حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) ثمراتش را درو می کند. پراکندگی جغرافیایی شخصیت هایی که این روزها در باره امام و انقلابش از یک سو  و ایران و ایستادگی اش پس از چهار دهه از سوی دیگر در رسانه های داخلی و خارجی اظهار نظر می کنند مصداق همین مدعا است. تقریبا تمامی شخصیت هایی که بمناسبت ایام الله دهه فجر عید اسلامی ایرانی مردمان ایران با رسانه های ایرانی گفت وگو می کنند بر چند نکته اساسی و کلیدی تاکید دارند. ویژگی بی نظیر انقلاب حاوی سه گانه خدا، رهبری (ولایت فقیه) و مردم از جمله نکات برجسته تحلیلگران خارجی درباره انقلاب و تاثیراتش است. استعمار ستیزی، پافشاری بر تحقق اهداف اولیه، حمایت از مظلوم، پشتیبانی کننده نهضت های آزادی بخش ، استقلال در تصمیم گیریها، خوداتکایی، ایستادگی و مقاومت در برابر شداید تحمیلی و.. از جمله نکاتی است که این روزها اندیشمندان و فرهیختگان خارجی در خصوص ویژگی های انقلاب اسلامی ایران به زبان جاری می کنند. پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; نیز چون گذشته بمناسبت ایام الله دهه فجر گفت و گوهایی با برخی شخصیت های خارجی انجام داده است که برخی از آنها در پی می آید:

نجات بخش انسانیت از دست شیاطین

یک فعال سیاسی آمریکایی تصریح کرد که آتش انقلاب ایران باید حفظ شود زیرا این انقلاب تنها به ایران مربوط نمی شود بلکه نجات انسانیت از دست شیاطینی است که آن را احاطه کرده است. «مارک گلین» ادامه داد: آمریکا و صهیونیست‌ها نمی‌توانند تاب آن بیاورند که انقلاب ایران در کشورهای دیگر خاورمیانه همچون اردن و مصر تکرار شود. آنها این احتمال را می‌دهند که انقلاب ایران در دیگر کشورهای خاورمیانه گسترش پیدا کند و این کشورها آمریکا را از کشورهای خود بیرون کنند و به آن بگویند که از اینجا گم شو و بیرون برو به همین دلیل است که اوباما وانمود می‌کند که تسلیم ایران شده است و به ایران می‌گوید بیا با یکدیگر وارد گفت‌وگو شویم و با هم باشیم.من فکر می‌کنم که آتش این انقلاب باید حفظ شود و این یک وظیفه است زیرا این انقلاب تنها به ایران مربوط نمی‌شود بلکه این انقلاب مربوط به زنده نگه داشتن و نجات انسانیت در مقابل شیاطینی است که آن را احاطه کرده‌اند.

گفتمان صلح

«بگی‌جان احمداف» رئیس مرکز مطالعات اسلامی «الخادورا» تحلیلگر قرقیزستانی با اشاره به اینکه قانون اساسی ایران بر ایجاد کانونی ایدئولوژیک جهت همگرایی مسلمانان تمرکز یافته است، گفتمان انقلاب اسلامی را تنها مسیر تقویت صلح دانست.
الهام بخش افغانستان

«محمود دانشجو» عضو مجلس سنای افغانستان با اشاره به اینکه انقلاب جمهوری اسلامی ایران، آثار و ثمرات سازنده زیادی از خود بر جای گذاشت، افزود: انقلاب ایران به لحاظ پایه‌ریزی یک نظام موفق و مستقل اسلامی می‌تواند الگوی مناسبی باشد.

زلزله انقلابی در آمریکای لاتین

خلیل سحوری دانش آموخته علوم سیاسی از  شیلی گفت: به عنوان شهروندی از آمریکای لاتین می خواهم ابتدا تاثیرات انقلاب اسلامی را در منطقه ای که کشورم در آن واقع است بررسی کنم. 22 بهمن روزی بسیار مهم است چرا که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، مردم آمریکای لاتین به خصوص مسلمانان آن منطقه در خواب غفلت قرار داشتند.

صفحه جدیدی در تاریخ بشر

دانشمند اسلامی تاجیک از انقلاب اسلامی ایران به عنوان صفحه جدیدی در تاریخ بشریت یاد کرد. استاد «اسلام‌الدین فیض‌علی» دانشمند اسلامی تاجیک پیروزی انقلاب اسلامی در سی‌وشش سال پیش را تحول عظیمی در جهان دانست که به طور قابل توجهی مسیر تاریخ معاصر را تغییر داد.

الگوی مبارزه با استعمار

دبیرکل مجلس وحدت مسلمین پاکستان با بیان اینکه امام خمینی(ره) الگوی مبارزه با استعمار است، گفت: تحریم‌ها علیه ایران نشان دهنده نگرانی و ترس قدرت‌های استعماری از آرمان‌های رهبر کبیر انقلاب است. علامه امین شهیدی دبیرکل حزب مجلس وحدت مسلمین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اسلام‌آباد با اشاره به نقش و جایگاه امام خمینی(ره) و پیروزی انقلاب اسلامی بر تعاملات جهانی اظهار داشت: استعمار از گسترش تفکر امام خمینی(ره) وحشت دارد.
دستاوردی برای تمام ملت‌های مسلمان

عضو پارلمان افغانستان با اشاره به افکار و ایده‌های آزادی‌خواهی و عدالت‌خواهی امام خمینی(ره) گفت: پیروزی انقلاب اسلامی در ایران دستاوردی است که تنها به ایرانیان محدود نمی‌شود.«سیدمحمد حسن شریفی بلخابی» عضو پارلمان افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، ایده و افکار آزادی‌خواهی و عدالت‌خواهی امام خمینی (ره) را ستودنی توصیف کرد و گفت: وی این افکار را به جهانیان به‌ویژه به ملت‌ها که تحت ظلم و استکبار قدرتمندان جهان قرار دارند، تقدیم کرد.

رمز نجات فلسطین/حمایت از مقاومت

«اسماعیل رضوان»، یکی از رهبران حماس ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران مواضع امام راحل (ره) در نابودی رژیم صهیونیستی و حمایت‌های ایران از گروه‌های مقاومت را رمز زنده ماندن آرمان‌های فلسطین توصیف کرد.

سه گانه معروف انقلاب امام

«محمد اکبری» عضو پارلمان افغانستان در کابل گفت: انقلاب ایران یک انقلاب بی‌مانند و بی نظیر بود که هیچ انقلابی در 10 قرن گذشته خصوصیات و ویژگی آن را نداشته است. وی اتکای به خداوند را یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در پیروزی انقلاب ایران به رهبری امام خمینی (ره) برشمرد . پیروی از دستورات خدا به منظور احیای ارزش‌های اسلامی و خداباوری که به مرور زمان در مناسبات حکومت وقت از میان رفته بود، از عوامل مهم پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بود. وی با اشاره به انقلاب‌های دیگر در گوشه‌وکنار جهان گفت: هیچ انقلابی طی بیش از 10 قرن گذشته، دارای ویژگی‌ها و خصوصیات انقلاب ایران نبوده و بیشتر به عوامل خارجی و بیرونی متکی بوده‌اند؛ از همین رو نیز خیلی زود از میان رفته و نامی از آنها باقی نمانده است.

اکبری در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: یکی از عوامل دیگری که توانست انقلاب ایران را پیروز بسازد، وجود رهبر آگاه، فرزانه، اسلام شناس و خداشناس متبحر در رأس آن انقلاب بود که سبب پیروزی در ابتدا و دوام آن در زمان کنونی و در ادامه نیز خواهد شد.

وی امام خمینی«ره» را رهبری شجاع- دلیر و آگاه زمان خواند و تاکید کرد: درک و شناخت صحیح، دقیق و کامل امام از وضعیت موجود آن روز جامعه ایران نیز از عوامل مهم و تاثیر گذار در پیروزی انقلاب اسلامی بوده و هست.

وی سومین مولفه و خصیصه انقلاب اسلامی ایران و عامل پیروزی آن را حضور تمامی اقشار مختلف جامعه اعم از زن، مرد، پیر و جوان، تحصیلکرده و بی‌سواد... خواند و تصریح کرد: این مولفه و خصیصه در دیگر انقلاب‌ها طی قرون متمادی نبوده است. اکبری اظهار داشت: مردم ایران به برکت حضور عالم فرزانه و رهبری آگاه و حمایت از آن به خواسته‌ برحق خود که همانا آزادی و استقلال کامل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بود، نائل آمده و بهرمند شدند.
کوبنده مستکبران    

رعد حیدری مشاور رئیس مجلس عراق که در مراسم راهپیمایی 22 بهمن در تهران حضور یافته بود به خبرنگاران گفت: پیروزی انقلاب اسلامی در ایران همچون زلزله ای بود که لرزه بر اندام ظالمان و مستکبران انداخت. در این روز بزرگ یعنی پیروزی انقلاب اسلامی تمام کاخ های ستمگران به لرزه افتاد و آرمان مستضعفین و مظلومان جهان زنده شد و آنها بار دیگر شاهد پیروزی خون بر شمشیر شدند.

تکرار پذیری انقلاب ایران

تحلیلگر سیاسی مصر با اشاره به اینکه غربی‌ها همواره نگران تکرار پیروزی انقلاب اسلامی ایران در هر کشور دیگری هستند، گفت: قدرت‌های بزرگ مانع تقویت روابط ایران با کشورهای عربی می‌شوند.  «عبدالفتاح محمد» تحلیلگر سیاسی مصر درباره دستاوردهای پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: انقلاب اسلامی در ایران این کشور را در همه زمینه‌ها متحول کرد به گونه‌ای که فرزندان ایران زمین با استعداد و توانمندی خود حال و آینده کشورشان را ساخته‌اند.

ویژگی جانشین امام 

مسئول اطلاع‌رسانی جبهه خلق برای آزادی فلسطین گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران با درایت خود موجب اقتدار ایران و حفظ آرمان فلسطین در راس مسائل جهان اسلام شده است.  «انور رجا»، مسئول اطلاع‌رسانی جبهه خلق برای آزادی فلسطین گفت: به رغم همه چالش‌های بزرگی که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران از سوی غرب بر این کشور تحمیل شده اما رهبران ایرانی با درایت و دوراندیشی خود توانستند همه مشکلات را پشت سر گذاشته و به قدرتی دست یابند که علاوه بر حفاظت از خود محافظ متحدان راهبردی خود نیز باشند.

برهم زننده توازنات منطقه ای

پژوهشگر نظامی سوریه با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران توازن قوا در منطقه را به نفع محور مقاومت برابر نقشه‌های صهیونیستی-آمریکایی تغییر داد، گفت: حمایت‌های ایران از جنبش‌های مشروع مقاومت بیش از کمک همه کشورهای عربی بوده است.«ترکی حسن» درباره دستاوردهای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران گفت: ملت شریف و آزاده ایران با انقلاب اسلامی خود موجب تحولی بی‌نظیر و تغییر موازنه قوا در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی شد.

انقلابی مطابق با آرزوی انبیاء

نمایندگان رسانه های عربی حاضر در تهران در بیانیه‌ای ضمن تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، اعلام کردند که امام نظامی را تاسیس کرد که آرزوی انبیاء بود. جمعی از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ارشد عربی‌زبان در تهران با انتشار بیانیه‌ای ضمن تبریک سی‌وششمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، این واقعه را «نقطه عطف بزرگی در مسیر ملت‌های آزاده» دانستند.در این بیانیه خبرنگاران که نسخه‌ای از آن برای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ارسال شد، آمده است که «امام خمینی راحل، نظامی اسلامی تأسیس نمود که دشمنان را مبهوت کرد و مایه الهام دوستان شد و با این کار، همانطور که شهید محمد باقر صدر گفت، رؤیای انبیاء (الهی) را محقق کرد».
احیاگر قضیه فلسطین

 «فردریک توبن» Fredriek Toben اندیشمند آلمانی تبار منکر هولوکاست و مدیر موسسه آدلاید در استرالیا  با تاکید بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از مسئله فلسطین گفت: اگر انقلاب اسلامی ایران نبود الان فلسطینی وجود نداشت و سرزمین فلسطین توسط نیروهای صهیونیسم جهانی تحت حمایت امپریالیستی بلعیده شده بود.

 دستاورد بزرگ بین المللی

محمود زهار از رهبران برجسته جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)با اشاره به دستاوردهای عظیم این انقلاب و تاثیر آن بر مسئله فلسطین گفت: هر انقلاب را باید با توجه به دستاوردهایی که محقق می سازد، ارزیابی کرد. انقلاب اسلامی ایران در واقع همپیمان اصلی غرب در منطقه را پایین کشید و یک رهبر اسلامی روی کار آورد.

 نظر «امام» درباره انقلابش

یک روزنامه‌نگار لبنانی، ناگفته‌هایی از مصاحبه خود در پاریس با امام خمینی(ره) بیان کرد و گفت: امام درباره گفت‌وگو با آمریکا معتقد بود که  وقتی مردم شاه را ساقط کردند و استقلال‌شان تضمین شد، آنگاه آماده گفت‌وگو با همه هستیم. «اسعد حیدر» سپس به بیان خاطره اش از امام و نظر او در باره انقلابی که به انجامش رسانه بود اشاره کرد و افزود: تأکید امام بر این بود که انقلاب، نه شیعی است نه سنی بلکه اسلامی است؛ امر مهمی به عنوان شیوه‌ای برای تعامل با ملت‌های عربی بود.

دژی مقاوم در برابر صهیونیسم

«کلب مپین» روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی آمریکایی معتقد است که انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 یکی از مهمترین رخداد های تاریخی در قرن بیستم بوده است. برای دهها سال، وال استریت، شرکت های شل و بریتیش پترولیوم، ایران را به عنوان دارایی شخصی خود تلقی می کردند. وی گفت:  این حلقه قدرتِ متشکل از لندن، تل آویو و وال استریت می پنداشتند، که توانایی کنترل ایران، ملتش و منابع طبیعی اش را دارند. رژیم شاه نیز مانند فولاد شکست ناپذیر دیده می شد، ولی در نتیجه ثابت شد که تمام فرضیات آنها اشتباه است.

نقش ایران برای ملتها صرف نظر از نژاد و طایفه

کاروخ لطیف عضو اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز معتقد است که  به عنوان یک شهروند کرد عراق هرگز نمی توان نقش جمهوری اسلامی ایران را در حمایت از کردهای عراق در دوره صدام را فراموش کند. وی در گفت وگو با شبکه العالم گفت که زمانی که ما در قدیم تحت پیگرد وشکنجه صدام قرار داشتیم این جمهوری اسلامی ایران بود که به گرمی ما را پذیرفت. به گفته لطیف علاوه بر مردم عراق ما نقشی را که انقلاب اسلامی ایران در کمک به قضیه فلسطین ایفا کرد را فراموش نمی کنیم قضیه ای که محور مبارزه دائمی ایران شد.

 نمونه حکومت اسلام حقیقی

«الیانا ستارآوا» استاد آکادمی دیپلماتیک وزارت خارجه قرقیزستان ضمن اشاره به اینکه دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران، قابلیت‌های اسلام سیاسی را به نمایش گذاشت، بر ضرورت معرفی انقلاب اسلامی به عنوان نمونه حکومت اسلام حقیقی تأکید کرد.
منش و سبک امام خمینی

به اعتقاد مصباح زاده نویسنده و پژوهشگر افغانستانی، خط امام خمینی (ره) همان خط اسلام است که امام(ره) با پیمودن آن به عنوان سمبل این ‌خط در قرن بیستم میلادی ظاهر شد. وی گفت : پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) پشتوانه روحی و روانی مردم مسلمان افغانستان شد و با این پیروزی مردم و مجاهدین افغانستان پیروزی خود را حتمی احساس می‌کردند.

امام ،انقلاب و امید

حسنان فنانی عضو سابق مجلس نمایندگان اندونزی گفت: موضوع مهم درباره انقلاب اسلامی ایران تاثیر آن بر موضوع فلسطین است چراکه پس از این انقلاب، تمام کشورهای اسلامی به حمایت از آزادی فلسطین پرداختند. انقلاب اسلامی ایران در موضوع فلسطین بسیار نوید بخش و الهام دهنده بوده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها