امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۲۲:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146141
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، این روزها کشور «یمن» شاهد تغییر و تحولات سیاسی سریع و گسترده‌ای است که ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، این روزها کشور «یمن» شاهد تغییر و تحولات سیاسی سریع و گسترده‌ای است که بسیاری از بازیگران منطقه‌ای مانند عربستان سعودی و بین المللی مانند آمریکا را غافلگیر کرده و آنها را به واکنش واداشته است.

پایگاه خبری «التقریر» تلاش کرده است، در گزارشی به بررسی واکنش‌ این دو بازیگر مهم در عرصه یمن بپردازد.

التقریر گزارش خود را با طرح این سوالات آغاز می‌کند که عربستان سعودی و آمریکا در حوادث جاری در یمن چه جایگاه و موقعیتی دارند؟ آیا به نظاره کردن امور به ویژه پس از استعفای «عبد ربه منصور هادی»، رئیس جمهوری این کشور و دولتش و تسلط «جماعت انصار الله» بر صنعا و اداره امور و فروپاشی ارتش و دستگاه‌های امنیتی و حکومتی اکتفا می‌کنند، یا در ائتلاف‌ها و هم پیمانی‌های خود در یمن تجدید نظر می‌کنند؟ و یا اینکه ریاض و واشنگتن دارای دخالت‌های عمیق و گسترده در یمن هستند و به آرامی تلاش دارند، طرحی همانند طرح شورای همکاری خلیج فارس را در این کشور پیاده کنند که انقلاب سال 2011 جوانان یمنی را ناکام گذاشت و موجب روی کار آمدن معاون رئیس جمهوری دیکتاتور و سابق یمن به عنوان رئیس جمهوری شد؟ آیا این سناریو بار دیگر در یمن تکرار خواهد شد؟ آیا ریاض به دلیل مشغول بودن به امور داخلی خاندان سعودی پس از مرگ «ملک عبد الله»، صنعا را به حال خود رها کرده تا جماعت انصار الله در این کشور تا جای ممکن قدرت یابند؟

پایگاه خبری «التقریر» در این خصوص می‌نویسد: حقایق جاری تاکید می‌کند که آمریکا و عربستان سعودی هیچ‌گاه عرصه یمن را ترک نکرده‌اند و انصار الله به خوبی از نقش تاثیرگذار این دو کشور در یمن آگاه هستند و اگر به ظاهر سفارت آمریکا درب‌هایش را بسته و فعالیت‌های رسمی‌اش را متوقف کرده، اما درب‌های پشت و مخفی سفارت همچنان به روی نیروها و جریان‌های سیاسی فعال در عرصه یمن و در راس آنها «جنبش انصار الله» باز است و اگرچه برخی اهداف مشترک امنیتی مانند هدف‌گیری «القاعده» و تضعیف گروه‌های «سلفی تکفیری» میان بازیگران عرصه سیاسی یمن و واشنگتن مشاهده می‌شود، اما موارد اختلاف نیز بین این طرف‌ها از جمله انصار الله که متهم به هواداری از ایران هستند، اندک نیست.

ادامه به ظاهر کمک‌های سعودی

در خصوص عربستان سعودی باید گفت که این کشور تلاش می‌کند، به ظاهر نقشی دیگر گونه در یمن ایفا کند و در راه اقدام به ارائه کمک به یمن با وجود اداره امور توسط انصار الله کرده و همین موجب شده تا یک مقام مسئول در بانک مرکزی یمن از عدم اقدام عربستان سعودی در باز پس گرفتن ودیعه و ضمانت خود به ارزش یک میلیارد دلار در قبال این بانک سخن گوید، ودیعه‌ای که هدف آن به ظاهر جلوگیری از فروپاشی اقتصاد یمن و حفظ ارزش پول این کشور و فراهم کردن زمینه مقابله با چالش‌های موجود اقتصادی بود، اما در واقع تنها بر وابستگی اقتصادی یمن به عربستان سعودی در کنار در انواع وابستگی‌ها می‌افزود.

این درحالی است که نباید فراموش کرد که عربستان سعودی همواره به یمن به عنوان «حیات خلوت» خود نگاه کرده و امنیت ملی یمن را بخشی از امنیت ملی خود و کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس دانسته است، به همین دلیل با دقت و وسواس هرچه تمام‌تر اوضاع جاری در یمن را زیر نظر دارد و تحولات رخ داده را نوعی «انقلاب» علیه سلطه مشروع و قانونی خود بر یمن و تجاوز و تعدی بر موسسات و نهادهای رسمی و حکومتی از سوی جماعت انصار الله می‌داند که آن را خطری بزرگ برای تمام منطقه به شمار می‌آورد.

به همین منظور عربستان سعودی و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس اعلام کردند که نشستی فوق العاده در سطح وزیران خارجه برای بررسی اوضاع یمن برگزار می‌کنند و طی آن تصمیمات و تدابیر لازم برای دفاع از امنیت و استقرار و منافع حیاتی و استراتژیک یمن اتخاذ خواهند کرد.

این نشست فوق العاده به این ترتیب پیام روشن و شفاف خود را به گروه‌های انقلابی یمن از جمله انصار الله رساند که در برابر تحولات جاری در یمن دست بسته نخواهد بود و سکوت نخواهد کرد، به ویژه آنکه این شورا بیم آن دارد، ایران از تحولات یمن به سود منافع منطقه‌ای و جهانی خود بهره برداری کند.

نشست شورای همکاری خلیج فارس در قطر

سی و پنجمین نشست شورای همکاری خلیج فارس در 9 دسامبر 2014 میلادی درحالی در دوحه، پایتخت قطر برگزار شد که حاضران در این نشست بر حمایت از هادی در برقراری ثبات و امنیت و بسط سیطره و نفوذ دولت در مناطق مختلف یمن، از جمله فرماندهی و اداره روند انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در این کشور از طریق التزام به طرح شورای همکاری خلیج فارس برای حل بحران یمن و ابزارهای اجرایی مشخص شده در آن و دستاوردهای کنفرانس گفت‌وگو و مذاکرات ملی جهت برآوردن خواسته‌ها و چشم داشت‌های تمام مردم یمن تاکید کردند.

نشست دوحه همچنین تمام اقدامات خشونت‌آمیز برای تحقق اهداف سیاسی را محکوم کرد و به همین دلیل خواستار بازگشت انصار الله به پایگاه‌ها و مقرهای اصلی خود و بازگرداندن تمام موسسات و نهادهای حکومتی مدنی و نظامی به دولت شد.

قدرت یافتن انصار الله و تضاد منافع

با قدرت یافتن جنبش انصار الله که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فاس از جمله عربستان سعودی آن را به جانبداری از تهران متهم می‌کند، برای این کشورها اینگونه تداعی شد که بستر مناسب برای نفوذ ایران در یمن و از آنجا به سراسر منطقه فراهم شده است، کشوری که به اعتقاد کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس منافعش در تعارض و تضاد با آنهاست، به همین منظور هرآنچه از اهرم‌های فشار اقتصادی و سیاسی در چنته داشتند را در یمن رو کردند تا انصارالله را از یک سو و ایران را از سوی دیگر تحت فشار بگذارند.

دیدار سلمان – اوباما

منابع آگاه تاکید می‌کنند که خطر تحولات جاری در یمن و انقلاب انصار الله در این کشور و توسعه و گسترش نفوذ بیش از پیش ایران در منطقه از جمله در عراق و سوریه و لبنان و نوار غزه و بحرین و سرانجام یمن پایه و اساس دیدار 4 ساعته «سلمان بن عبد العزیز»، پادشاه جدید عربستان سعودی و «باراک اوباما»، رئیس جمهوری آمریکا در 27 ژانویه سال جاری میلادی در ریاض،‌ پایتخت عربستان را تشکیل می‌داد و طی آن شاه سعودی و رئیس جمهوری آمریکا چالش‌هایی را مورد بحث و بررسی قرار دادند که به طور مستقیم امنیت ملی عربستان سعودی را به خطر می‌اندازد، مانند فروپاشی اوضاع امنیتی در یمن و عراق و سوریه و بیم از گسترش بیش از پیش نفوذ ایران در منطقه و بازتاب‌های آن بر عربستان به طور خاص و سراسر منطقه به طور عام.

رئیس جمهوری آمریکا با سفر خود به عربستان سعودی آن هم در راس هیأتی بزرگ از سیاستمداران دموکرات و جمهوری‌خواه و همچنین کارشناسان امور نظامی و امنیتی می‌خواست بر عمق و گستردگی روابط آمریکا و عربستان سعودی و اهمیت آن و حتمی بودن دستیابی به توافق با مسئولان سعودی بر سر چالش‌های مشترک که نیاز همکاری و هماهنگی دو جانبه است، تاکید کند،‌به همین دلیل برخی از اعضای هیأت همراه این اقدام اوباما را پیام سیاسی روشن و شفاف واشنگتن مبنی بر تلاش و تاکید اوباما بر ادامه ائتلاف استراتژیکش با عربستان سعودی دانستند.

مک‌کین و دژ سعودی

سناتور «جان مک کین» عربستان سعودی را دژ مستحکمی توصیف می‌کند که مانع گسترش نفوذ ایران در منطقه می‌شود، تا به تبع وی، «جیمز بیکر»، وزیر خارجه سابق آمریکا تصریح کند که عربستان سعودی همچنان کشوری با ثبات و مستقر در منطقه است، اما وی در ادامه تاکید می‌کند که اگر اوضاع کشورهای اطراف عربستان را با دقت از نظر بگذرانیم، از جمله آنچه در یمن رخ داده است، درمی‌یابیم که کشورهایی اطراف عربستان سعودی را فراگرفته‌اند که با مشکلات بسیار و غیر معمولی مواجه هستند و به همین دلیل یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث رئیس جمهوری آمریکا و شاه جدید سعودی اوضاع جاری در یمن و مقابله با خطر «داعش» بود.

بازار جهانی نفت

در چارچوب منافع مشترک،‌ ملاحظه شده که رابطه آمریکا با عربستان سعودی به طور خاص و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به طور عام از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون روابطی استراتژیک بوده و منافع مشترک اقتصادی و سیاسی موجب شده تا آمریکا رابطه با این کشورها را در راس اولویت‌های استراتژیک خود قرار دهد.

بدون تردید «نفت» کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و عربستان سعودی کانون توجهات کشوری همچون آمریکا قرار داشته و دارد و بیانگر دلیل توجه آمریکا به امور جاری در منطقه از 70 سال پیش تاکنون است. در این بین با وجودی‌ که بحران نفتی اخیر حاکم بر بازارهای جهانی و کاهش جهانی قیمت نفت موجب وارد آمدن خسارت‌های کلان به اقتصاد آمریکا شد، اما ناظران تاکید می‌کنند که این طرحی از پیش طراحی شده بین واشنگتن و ریاض است که هدف آن ضربه زدن به اقتصاد روس‌ها و تنگ‌تر کردن حلقه فشار اقتصادی بر ایرانی‌هاست.

دو تنگه هرمز و باب المندب

برخی از کارشناسان تاکید می‌کنند که قدرت یافتن انصار الله در یمن و در دست گرفتن کنترل تنگه باب‌المندب با توجه به اینکه ایران کنترل تنگه هرمز را در دست دارد، موجب تسلط بیش از پیش ایران بر راه‌ها و گذرگاه‌های حیاتی دریایی منطقه خواهد شد که خوشایند کشورهایی همچون عربستان سعودی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و آمریکا نیست، اما این سیطره به معنای بستن این گذرگاه‌ها و ایجاد تنش در منطقه توسط ایران نیست که هم اکنون درگیر مذاکرات پرونده هسته‌ای خویش با گروه 1+ 5 است.

خسارات وارده اقتصادی

براساس آمارهای رسمی ارائه شده از سوی وزارت صنایع و تجارت یمن، خسارات اقتصادی ناشی از نبود ثبات و امنیت در این کشور طی سال‌های اخیر بیش از 10.5 میلیارد دلار برآورده شده که یک سوم تولید ناخالص داخلی یمن را تشکیل می‌دهد و این خسارات به شکلی عمده به تاسیسات دولتی مانند خطوط لوله انتقال نفت و گاز، دکل‌های فشار قوی برق و موسسات و دستگاه‌های رسمی و حکومتی وارد و موجب شده تا یمن 60 درصد از نیازهای خود در حوزه مشتقات نفتی را از خارج وارد کند که بخش قابل توجهی از این بی‌ثباتی‌ها و ناامنی‌ها مرهون دخالت‌های بازیگران منطقه‌ای و بین المللی همچون عربستان سعودی و آمریکاست.

در این بین اگرچه برخی کشورها مانند عربستان سعودی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از کمک اقتصادی به یمن پس از انقلاب سخن گفته بودند، اما واقعیت‌ها نشان می‌دهد که این کشورها تنها به 26 درصد تعهدات خود در این امر عمل کرده‌اند تا یمن علاوه بر بحران سیاسی و اجتماعی در بحران اقتصادی نیز گرفتار آید.

نتیجه سخن

از آنچه در خصوص یمن و اوضاع واحوال جاری در آن گفته شد، از جمله انقلاب مردمی این کشور به رهبری جنبش انصار الله می توان دریافت که کشورهایی همچون عربستان سعودی و آمریکا که منافع خاص خود را در یمن دنبال می‌کنند، هرگز در قبال تحولات یمن و قدرت یابی انصارالله که آن را متهم به رابطه با ایران و جانبداری از آن می‌کنند، موضع سکوت و ناظر اتخاذ نخواهند کرد و از هرآنچه در توان دارند و به هر طریقی موانعی برسر راه این انقلاب ایجاد خواهند کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها