امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۵:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146180
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۲۷
تعداد بازدید: 29
‌به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از زاهدان به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان، مصطفی ...

‌به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از زاهدان به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان، مصطفی کیاکچوری در & zwnj;مراسم تودیع و معارفه مدیرکل منابع طبیعی سیستان و بلوچستان که با حضور مسئولان استانی و کشوری در محل محل سالن اجلاس جهاد کشاورزی ‌برگزار شد، با بیان اینکه طرح‌های آبخیزداری از ابتدای فعالیت این سازمان تاکنون، در 25 میلیون هکتار از سطح کشور اجرا شده است، افزود: اخیرا با امضای شمار زیادی از نمایندگان مجلس پشنهاد اجرای طرح‌های آبخیزداری در سطح 11 میلیون هکتار به دولت ارائه شده است.
وی با بیان اینکه در صورت موافقت دولت، اجرای این سطح از آبخیزداری نقش مهمی در کاهش اثرات خشکسالی، تقویت سفرهای آب زیرزمینی و جلوگیری از هدررفت سیلاب‌ها به ویژه در استان سیستان و بلوچستان خواهد داشت، با ابراز امیدواری برای تصویب سریع‌تر این پیشنهاد خاطرنشان کرد: با توجه به نگاه ویژه دولت، بخش عمده‌ای از این طرح‌های آبخیزداری در سیستان و بلوچستان اجرا می‌شود.

معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه 135 میلیون هکتار از عرصه‌های کشور در اختیار این سازمان است، افزود: حفاظت و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی جز با حمایت و حضور مردم محقق نخواهد شد.

وی اظهار کرد: استعداد مراتع کشور در ارتباط با گیاهان دارویی، به مراتب بیشتر از تولیدات علوفه‌ای است بر این اساس از تمام علاقه‌مندان درخواست داریم طرح‌های گیاهان دارویی خود را به این سازمان ارائه دهند.

کیا‌کچوری تاکید کرد: مقابله با ریزگردها و تثبیت شن‌های روان که با منشا برون‌مرزی و درون‌مرزی مردم مناطق مختلف کشور از جمله بوشهر، خوزستان و شمال سیستان و بلوچستان را دچار مشکل کرده‌ در اولویت این سازمان قرار دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه اعتبار سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نسبت به سال 93، 68 درصد رشد داشته است، افزود: با هدف تقویت یگان حفاظت و ناوگان حریق، بیش از 250 دستگاه ماشین آلات اطفای حریق به سازمان اختصاص پیدا کرده ‌که به سیستان و بلوچستان نیز از این محل کمک می‌شود.

کیا‌کچوری ‌گفت: در موضوع جنگل‌کاری و توسعه جنگل، برای نخستین بار امسال بیش از 40 هزار هکتار طرح توسعه جنگل با مشارکت مردم در سطح کشور در دست اجراست.

معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اظهار کرد: تغییر اقلیم، کمبود آب شیرین و افت سطح سفرهای آب زیرزمینی از مهمترین چالش‌های امروز کشورهای مختلف دنیا به ویژه ایران به حساب می‌آید و بر این اساس داشتن مدیریت مناسب بر منابع فعلی آب از ضروریات است.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی برنامه‌ریزی در کشور باید بر‌مبنای خشکسالی انجام شود افزود: اخیرا براساس اعلام وزارت نیرو هزینه ساخت سد برای تامین یک متر مکعب آب بیش از 10 هزار ریال است در صورتی که هزینه تولید آب توسط آبخیزداری 2 هزار ریال تمام می‌شود.

وی گفت: با توجه به این شرایط برای تولید آب در بخش آبخیزداری به یک پنجم اعتبار وزارت نیرو نیاز داریم پس باید زمینه توسعه فعالیت‌های آبخیزداری را بیش از گذشته در کشور مهیا کنیم.

انتهای پیام/3139/ش

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها