امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۷:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146199
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 12
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «فواد معصوم» رئیس جمهور عراق که روز چهارشنبه به دوحه سفر کرد، در ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «فواد معصوم» رئیس جمهور عراق که روز چهارشنبه به دوحه سفر کرد، در گفت‌ وگوی ویژه با مدیران تحریریه خبرگزاری‌ها از جمله پایگاه خبری «العربی الجدید» پس از دیدار با «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر درباره رابطه بغداد با تهران سخن گفت.

وی درباره این رابطه و میزان تاثیر آن بر انعطاف عراق در روابطش با کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: ما با ایران مرزهای مشترکی به طول بیش از هزار کیلومتر داریم. ایران همسایه ماست و روابط ما با این کشور به ضرر روابط ما با سایر کشورها نیست لذا ما به دنبال روابط ویژه با تمام منطقه را داریم.

 وی افزود: اگر مردی در حال سوختن در خانه‌اش باشد آیا این معقول است که به بهانه عدم دخالت در امور این مَرد یا چپاول خانه‌اش، دیگران را که می‌خواهند آتش را خاموش کنند، از ورود به خانه‌اش منع کرد؟

رئیس‌جمهور عراق درباره مسائل داخلی کشورش تایید کرد که در برخی مناطق عراق، از سوی شبه‌نظامیان این کشور نقض حقوق بشر صورت گرفته اما این به آن معنا نیست که این مسئله عمدی و برنامه‌ریزی شده بوده است. برخی نیروهای پلیس و ارتش نیز تخطی کرده‌اند اما این مسئله با انگیزه‌های طائفه‌ای صورت نگرفته است. زیرا بستر عراق عشائری، دینی و قومیتی است لذا نمی‌توان گفت که هر اقدامی با انگیزه مشخصی صورت گرفته است.

قانون گارد ملی در خدمت عراقی‌ها است

وی تایید کرد که عراق با برخی کشورها در حال رایزنی است تا برای مبارزه با داعش، عشائر را تسلیح کند.

رئیس‌جمهور عراق درباره قانون گارد ملی نیز که آن را تایید کرده، گفت: برخی گزارش‌ها و اظهارات از سوی نیروهای سنی عراق در دست است که نشان می‌دهد، محتوای اولیه این قانون تدوین شده است و طبیعی است که هر طرحی ابتدا مورد مناقشه، اصلاح یا حذف قرار گیرد اما صراحتا اعلام می‌کنم که این قانون در خدمت عراقی‌ها است.

معصوم درباره تسلیح عشائر گفت: مشکل ما مخالفت با تسلیح عشائر نیست بلکه ما در عراق به اندازه کافی سلاح نداریم تا در اختیار عشائر یا سایرین قرار دهیم تا با داعش بجنگند.

بازگشایی قریب‌الوقوع سفارت قطر در بغداد

وی در ادامه از نزدیک بودن زمان بازگشایی سفارت قطر در بغداد به طور رسمی خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این اقدام موجب بهبود سطح روابط دو کشور شود. ضمن اینکه طی 7 تا 10 روز آینده، اقدامات لازم برای بازگشایی سفارت قطر در بغداد انجام خواهد شد و وزیر خارجه قطر بزودی به بغداد سفر خواهد کرد.

این در حالی است که روابط دیپلماتیک میان دوحه و بغداد از زمان جنگ دوم خلیج فارس و اشغال کویت از سوی رژیم صدام قطع شده بود.

دولت جدید عراق طی ماه‌های اخیر تلاش ویژه‌ای را برای بهبود روابط با کشورهای منطقه به کار گرفته است که بهبود روابط با عربستان سعودی یکی از این موارد است.

انتهای پیام/غ.ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها