امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۹:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146207
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 232
حسن بهشتی‌پور کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره توافق یک ...

حسن بهشتی‌پور کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره توافق یک مرحله‌ ای بین ایران و 1+5 در مذاکرات هسته‌ای با بیان اینکه دو وجه مشخص هم‌اکنون در مذاکرات هسته‌ای بین ایران و 1+5 وجود دارد، گفت: اولین وجه این است که دو طرف فهمیده‌اند که راجع به چه چیزهایی اختلاف دارند و وجه دوم نیز این است که برای رفع اختلافات دو طرف راهکاری را در نظر گرفتند که این راهکارها هنوز مورد توافق دو طرف قرار نگرفته است.

وی افزود: برخی از این راهکارها برای رفع اختلافات از سوی جمهوری اسلامی ایران مورد قبول واقع شده ولی طرف مقابل آن را نمی‌پذیرد ضمن اینکه برخی از این راهکارها نیز مورد پذیرش طرف غربی است اما ایران با آن مشکل اساسی دارد که باید دو طرف تلاش کنند به راهکار مشترک برسند.

بهشتی‌پور اظهار داشت: وقتی گفته می‌شود راهکار مشترک بین ایران و 1+5 برای حل اختلافات موجود باید یک مرحله‌‌ای باشد یعنی اینکه در جنبه‌های سیاسی، حقوقی و فنی باید یک جا و در یک مرحله به توافق رسید که این موضوع به راحتی قابل تحقق است.

وی در خصوص ابعاد فنی پرونده هسته‌ای ایران توضیح داد: درصد غنی‌سازی و تعداد و نسل‌های سانتریفیوژها بخشی از ابعاد فنی پرونده هسته‌ای ایران است ضمن اینکه جنبه‌های حقوقی برنامه هسته‌ای ایران هم مربوط به تعهدات الزام آوری می‌شود که در چارچوب NPT و یا الحاقیه NPT می‌باشد یا اینکه در ابعاد جدیدی این توافق فنی صورت و تعهدات ایران و طرف مقابل را دربرگیرد.همچنین جنبه‌های سیاسی پرونده هسته‌ای ایران نیز مربوط به اراده‌های دو طرف و بایدها و نبایدها و شرایط پذیرش مسائل و موضوعات کلی می‌شود. مانند بیانیه ژنو که در سه مرحله مقدماتی، میانی و پایانی توافق سیاسی راجع به آن صورت گرفت.

این کارشناس مسائل بین‌المللی خاطرنشان کرد: وقتی مقام معظم رهبری می‌فرمایند که باید توافقات در مذاکرات هسته‌ای یک مرحله‌ای باشد یعنی اینکه تمامی مراحل توافق سیاسی، حقوقی و فنی یک جا و یک مرحله صورت گیرد.

وی افزود: طرف آمریکایی اعلام کرده که بهتر است درباره کلیات برنامه هسته‌ای ایران توافق کلی صورت گیرد مانند ژنو پیشرفته‌تر که به همراه جزئیات بیشتری از سه مرحله ژنو قبلی توافق صورت گیرد و در مورد ترتیبات اجرایی آنچه توافق شده مذاکره ادامه پیدا کند تا توافق جامع هسته‌ای در نهایت به امضا برسد که این مسائل بیشتر دارای جنبه‌های حقوقی و فنی است.

بهشتی‌‌پور گفت: طرف غربی و آ‌مریکایی هفت سرفصل از موضوعات مهم پرونده هسته‌ای ایران را در چند سال اخیر مطرح کرده است که راکتور آب سنگین اراک، فردو، نطنز، راکتور تهران، نحوه برداشتن تحریم‌های ایران (رژیم حقوقی لغو تحریم‌ها)، گریز هسته‌ای (مربوط به زمان ساخت بمب هسته‌ای است که ایران حرکت به سمت آن را طبق فتوای مقام معظم رهبری حرام اعلام کرده است) و ... توافق بر روی آن در کلیات صورت گیرد و در مرحله دوم هم در مورد ترتیبات اجرایی آن و جنبه‌های حقوقی و فنی توافق جامع امضا شود که در این موضوع تفاوت دیدگاه بین نظر ایران و طرف مقابل وجود دارد.

بهشتی‌پور با تأکید بر اینکه در مذاکرات هیچ گاه به صورت صددرصدی نه حرف ایران و نه صددرصد حرف طرف مقابل مورد تأیید واقع می‌شود، اظهار داشت:‌اساس هر مذاکره‌ای حرکت دو طرف به سمت همدیگر است تا توافق دوطرفه حاصل شود.

وی با تأکید بر اینکه هیچ توافق یکطرفه‌‌ای پایدار و قابل اجرا نخواهد بود، گفت:‌باید توافق بین دو طرف شکل گیرد و هر دو طرف به سمت هم حرکت کنند تا مفاد توافق جز به جز اجرایی شود.

این کارشناس مسائل بین‌المللی خاطرنشان کرد: ایران از روز اول تأکید کرده که توافق شکل گرفته باید برد-برد و متوازن باشد یعنی اینکه تعهدات مورد پذیرش ایران همگن و هم وزن تعهدات طرف مقابل باشد.

وی توافق ایران و 1+5 را قابل دسترس دانست و افزود: مردم ایران به هیچ وجه نباید ناامید شوند ولی باید تلاش کرد زیرا صحنه مذاکرات میدان جنگ است.

وی اظهار داشت: نباید مذاکرات صورت گرفته با طرف مقابل را اینگونه تلقی کرد که طرف مقابل بیش از حد با ایران دوست شده است و دیگر دشمن محسوب نمی‌شود. ضمن اینکه دیپلمات‌های ما در حال مذاکره با دشمن در حال رسیدن به راهکار مذاکره هستند.

بهشتی‌پور گفت: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای در حال تلاش برای رسیدن به هدف خود یعنی غنی سازی اورانیوم و چرخه کامل سوخت هسته‌ای را بدون تحریم‌ها داشته باشد و این به هیچ وجه به این معنا نیست که دشمن را دوست فرض کنیم و با آن عقد اخوت ببندیم.

وی تصریح کرد: اختلافات ایران و آمریکا دارای پرونده قطوری است که فقط در موضوع برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای با آن در حال مذاکره هستیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان افزود: تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با تمام امکانات در حال مایه‌ گذاشتن از جان خود برای کسب منابع کشور است و تلاش می‌کند تا ایران را از وضعیت تحریم و فشار ناجوانمردانه رهایی دهد و حاضر نیست که این موضوع با هر قیمتی صورت گیرد بلکه باید با تدبیر و استفاده از راهکارهای سالم به این امر مهم دست یافت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها