امروز : چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 24
۱۷:۴۶
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146217
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 167
محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره توافق یک مرحله‌ای مد ...

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره توافق یک مرحله‌ای مد نظر مقام معظم رهبری بین ایران و 1+5 با بیان اینکه در توافقی که ممکن است ولی به دلیل عدم تمایل آمریکایی‌ها برای امضای توافق نهایی با ایران بعید است صورت گیرد، گفت: مهم این است که فارغ از همه بازی‌هایی که غربی‌ها در آن استاد هستند در مذاکرات موفق شویم.

وی افزود: غربی‌ها استاد هستند که مفاد و برنامه‌های توافق با ایران را به گونه‌ای تنظیم کنند که بعدها امکان تفسیر آن به نفع‌شان وجود داشته باشد و این دوپهلویی در توافقات را هنر خود می‌دانند.

کوشکی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها در امور دیپلماتیک و توافقات خود به هیچ وجه صداقت و روراستی ندارند، اظهار داشت: توافق امضا شده با طرف مقابل (1+5) باید تمام راه‌های سوء‌استفاده آنها از توافق، مفاد، برنامه‌های آنها و تفسیر به نفع غربی‌ها بسته شود.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: در توافق ایران با 1+5 منافع دو طرف باید به صورت شفاف ذکر شود ضمن اینکه احاله دادن تعهدات غربی‌ها به آینده نیز ممنوع است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت:  توافقی که تعهدات ایران واضح و شفاف و تعهدات غربی‌ها نامشخص باشد حتما مورد تأیید نیست ضمن اینکه باید دقت شود تا حقوق و منافع ایران و همچنین مفاهیم و زمان مبهم و احاله دادن آن به آینده صورت نگیرد.

کوشکی با تأکید بر اینکه احاله دادن تعهدات طرف غربی و مفاهیم و زمان مبهم در اجرای توافقات جزو رفتارهای حیله‌گری غربی‌ها است، افزود: در توافقنامه ژنو متأسفانه استاد بودن غربی‌ها در حیله‌گری مشخص شد زیرا تعهدات ایران کاملا شفاف، مشخص و معلوم بود و طرف غربی امتیازات ارائه شده به ایران مبهم و شامل کلی‌گویی و دارای تفسیرهای متفاوت ذکر کرده بود.

وی اظهار داشت: غربی‌ها در توافقنامه ژنو تعهدات خود را خیلی کلی و مبهم گنجانده بودند و سعی می‌کردند تعهدات مورد اجرای خود را شامل تفسیرهای مختلف برای عدم اجرا بگنجانند.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: توافق دقیق یعنی اینکه اگر ایران تعهدی را به صورت شفاف پذیرفت باید امتیاز آن توافق هم به صورت شفاف مشخص شود و به هیچ وجه اینگونه نباشد که تعهدات ما شفاف باشد ولی تعهدات طرف مقابل کلی و قابل تفسیرهای متفاوت باشد.

کوشکی درباره توافق مد نظر و دو مرحله‌ای غربی‌ها نیز گفت: غربی‌ها می‌خواهند آن بخشی از تعهدات مربوط به خودشان را یعنی امتیازات ایران را به آینده موکول کنند ضمن آنکه تلاش دارند تا تعهدات ایران را به صورت شفاف و نقد برای خود داشته باشند.

این عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران توافقنامه دو مرحله‌ای مد نظر غرب را مردود دانست و گفت: به هیچ وجه ایران نباید توافقنامه‌ای که تعهداتش شفاف و تعهدات طرف غربی غیرشفاف و دارای تفسیرهای گوناگون باشد را بپذیرد زیرا این توافق خیانت در حق ملت و نظام محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار