امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۴:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146255
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 13
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، انقلاب اسلامی ایران به‌ عنوان یک پدیده سیاسی، اجتماعی و به عنوان آخرین انقلاب قرن بیستم، انقلابی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، انقلاب اسلامی ایران به‌ عنوان یک پدیده سیاسی، اجتماعی و به عنوان آخرین انقلاب قرن بیستم، انقلابی است که معادلات جهانی را تحت تأثیر خود قرار داد و وقایع و تحولات آن بسیاری از تحلیلگران را شگفت‌زده نمود.

یک سال دیگر بر تجربیات انقلاب اسلامی افزوده شد، و پس از گذر 35 سال پرفراز و نشیب، سی‌ و ششمین بهار انقلاب فرا رسید تا در افکار و اذهان بشریت، سیمای تابناک انسان‌های فداکار و آراسته به لباس تقوی و ایمان تداعی گردد، انسان‌هایی که به تحقق وعده‌های الهی اطمینان داشتند و با سلاح ایمان و با تکیه بر قدرت لایزال الهی، تن خویش را آماج گلوله‌های آتشین قرار دادند و با مشت‌های گره کرده و با فریاد الله‌اکبر، در برابر زورگویی‌ها و ستمگری‌های شاه و مزدورانش ایستادند و به همه جهانیان ثابت کردند که خون بر شمشیر پیروز است و سرانجام پیروزی از آن مظلومان و مستضعفان خواهد بود.

جهان تاکنون نظاره‌گر انقلاب‌های گوناگون فکری، صنعتی و تقلیدی به ویژه در تاریخ معاصر بوده است ولی انقلاب اسلامی ایران سراسر جهان به‌‌ویژه دنیای غیراسلام را در بهت و شگفتی فوق‌العاده‌ای فروبرد تا آنجا که بسیاری از کشورها در اوج ناباوری از به‌کار بردن نام «انقلاب‌اسلامی» خودداری نمودند، چون تصور نمی‌کردند در جهان مادی و عموما غرب‌زده یا وابسته به بلوک شرق، انقلابی با ویژگی‌های اسلامی به وقوع بپیوندد.

برخلاف بسیاری از دولت‌های جهان که رمزحیات و راه بقای خویش را در وابستگی به قدرت‌های بزرگ دنیا و یا دنباله‌روی ازسیاست‌ها و اندیشه‌های مادی می‌دانند، انقلاب اسلامی ایران با پیروی از سیاست «نه‌شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» و با تکیه بر آرمان و اندیشه‌های امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی، راه و خط دیگری را دنبال کرد. انقلاب اسلامی ایران، نام و پیام جاودانه خویش را از اسلام‌ ناب‌ محمدی (ص) برگرفت.

اگرچه شناخت همه جنبه‌های انقلاب اسلامی و پیامدها و تأثیر آن بر تحولات منطقه‌ای و نظام بین‌الملل کار آسانی نیست، اما در آستانه سی‌و ششمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، خبرنگاران فارس در خارج از کشور با شماری از اندیشمندان و نخبگان سیاسی منطقه شبه قاره و آسیای مرکزی در خصوص ابعاد مختلف انقلاب به گفتگو نشسته‌اند. متن کامل این مصاحبه‌ها منتشر شده است اما بر آن شدیم تا گزیده‌ای از نگاه این شخصیت‌ها به انقلاب ایران را در یک مجموعه واحد در اختیار مخاطبان قرار دهیم. 

********چکیده‌ای از اظهارات کارشناسان و شخصیت‌ها به شرح ذیل است********* 

انقلاب ایران، صلح، برادری و برابری بین جوامع اسلامی به ارمغان آورد

علامه «امین شهیدی» دبیرکل حزب مجلس وحدت مسلمین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اسلام‌آباد با اشاره به نقش و جایگاه امام خمینی(ره) و پیروزی انقلاب اسلامی بر تعاملات جهانی ظهار داشت: استعمار از گسترش تفکر امام خمینی(ره) وحشت دارد.

امام‌خمینی(ره) هنوز هم به خاطر تفکر سازنده خود بین جوامع اسلامی زنده هستند و به الگوی مبارزه با استعمار تبدیل شده‌اند، استعمار از ادامه راه امام‌خمینی(ره) توسط پیروان ایشان می‌‌هراسد و تحریم ایران نشان دهنده نگرانی و ترس قدرت‌های استعماری از آرمان‌های رهبر کبیرانقلاب می‌باشد.

قدرت‌های استعماری به خوبی می‌دانند ایران به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای که ایشان ادامه دهنده راه امام خمینی(ره) هستند صلاحیت رهبری جوامع مختلف را دارد بنابراین سعی می‌کنند با تحریم اقتصادی از پیشرفت ایران در این زمینه جلوگیری کنند. ایران با پیروی از آرمان‌های رهبر انقلاب اسلامی به ارمغان آورنده صلح، آشتی، برادری و برابری در بین کشورهای اسلامی است. شما با مقایسه آنجه ایران در بین کشورهای اسلامی ترویج می‌کند و تفکراتی که برخی کشورهای عربی مبلغ آن هستند به خوبی پی خواهید برد که انقلاب اسلامی از صلح، برادری و برابری حمایت می‌کند اما دشمنان این کشور حامی افراط گرایی و فرقه‌گرایی هستند.

ایران بعد از انقلاب در عرصه‌های مختلف خودکفا شده است

«مهدی صابراف» پژوهشگر مرکز مطالعات استراتژیک تاجیکستان وقوع انقلاب اسلامی در سی‌وشش سال پیش را رویدادی مهم و تاریخی‌ ارزیابی کرد که سرنوشت ایران را متحول کرده و بر آینده منطقه و جهان تاثیر گذاشت.

بنا به گفته این کارشناس سیاسی و امنیتی، امروز جمهوری اسلامی ایران قدرت منطقه‌ای بوده و در تعاملات بین‌المللی دارای نقش و جایگاه ویژه‌ای می‌باشد. ایران در عرصه‌های مختلف اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، زیربنایی، علمی، پزشکی، فن‌آوری و... موفقیت‌های زیادی را کسب کرده و به یک کشور خودکفا تبدیل شده است.

صابراف روابط دوشنبه و تهران را برادرانه خواند و گفت: ایران در سیاست خارجی تاجیکستان از جایگاه خاصی برخوردار است. تا وقوع انقلاب اسلامی ایران در غرب این دیدگاه وجود داشت که با از بین رفتن خلافت اسلامی از طریق به قدرت رساندن آتا ترک، زمان مدیریت اسلامی در جهان پشت سر شده و این دین در تعیین سیاست نقش و جایگاه موثری نخواهد داشت ولی با پیروزی انقلاب اسلامی و نقش ایران در مناسبات بین‌المللی این تصور تغییر کرد و تحولات در مسیری قرار گرفت که اسلام به تدریج به عنوان قدرت وارد تعاملات جهانی شد.

انقلاب ایران اولین بار پس از صدر اسلام چهره واقعی اسلام را نشان داد

«سید محمد باقر مصباح زاده، مورخ و پژوهشگر افغانستانی، که کتاب «افغانستان در کلام امام (ره)، امام از دیدگاه شخصیت‌های افغان و جهان» را بهر شته تحریر درآورده است، معتقد است: عمل امام خمینی(ره) در تمام زمینه‌ها اعم از سیاسی‌، اجتماعی‌، فرهنگی و اقتصادی در سطح ملّی و بین‌المللی تا حد امکان منطبق با اسلام بود و مبالغه نخواهد بود اگر گفته شود که برای اولین بار پس از صدر اسلام در تاریخ بشر چهره‌ نسبتاً واقعی اسلام و توانمندی این آیین مقدّس را در اداره جامعه‌، به جهانیان نشان داد.

امام خمینی(ره) در ظلمت سکولاریسم و در اوج فروپاشی ارزش‌های انسانی‌، چراغ ایمان مذهبی را در دل میلیون‌ها انسان اعم از مسلمان و غیر مسلمان روشن ساخت‌. راهی را که امام خمینی(ره) به عنوان یک رهبر مذهبی و پیشوای سیاسی در زندگی شخصی و اجتماعی بر اساس تعالیم اسلام پیمود، خط امام نامیده می‌شود.

 در حقیقت خط امام (ره) همان خط اسلام است که امام خمینی (ره) با پیمودن آن به عنوان سمبل این ‌خط در قرن بیستم میلادی ظاهر شد. بسیاری از متفکّران و مبارزان مسلمان اعم از شیعه و سنّی در ابتدای پیروزی انقلاب‌اسلامی در ایران همین برداشت را داشتند. حضور فعال زن در صحنه‌های سیاسی‌، علمی‌، فرهنگی و اجتماعی نیز از جمله ویژگی‌های درخشان خط امام خمینی(ره) و ازدستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی ایران به شمار می‌رود، که جز کج‌اندیشان و مخالفان اسلام هیچ انسان آزاده و منصفی نمی‌تواند منکر آن شود.

انقلاب ایران ارزش‌های اسلامی را نهادیه کرد

«ذوالفقار اسماعیلیان» روزنامه‌نگار و کارشناس سیاسی تاجیک، انقلاب اسلامی ایران در سی‌و‌شش سال پیش برای آزادی کشور از وابستگی آمریکا و غرب و نهادینه کردن ارزش‌های اسلامی در همه عرصه‌های زندگی به وقوع پیوست. این انقلاب به رهبری امام خمینی (ره) از بزرگترین رخدادهای تاریخ بوده و بر تحولات جهانی و به خصوص تجدید احساس استقلال‌خواهی ملت‌های مختلف جهان تاثیر عمیقی به جای گذاشت. طی بیش از 3 دهه، غرب همواره ضمن دشمنی با انقلاب به فکر منحرف کردن مسیر حرکت و کمرنگ جلوه دادن دستاوردهای آن بوده است. تحریم‌های متعددی که به بهانه برنامه هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی اعمال شد، فقط و فقط با هدف محدود کردن استقلال ایران و جلوگیری از پیشرفت‌های آن در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی دنبال شد.

چون انقلاب اسلامی برخلاف توطئه‌های بی‌شمار دشمنان پا برجا ماند و به کانون امید ملت‌های مسلمان تبدیل شد، غرب به فکر تحقق پروژه اسلام‌هراسی افتاد. بر روی این پروژه مراکز متعدد غربی سال‌ها کار کردند و رسانه‌های بی‌شماری نیز شبانه‌روزی به سیاه‌نمایی دین مبین اسلام پرداختند و چون دیدند که باز هم نمی‌توانند به نتایج مطلوب دست پیدا کنند، راه اهانت به قرآن شریف، پیامبر اکرم (ص) و ارزش‌ها و مقدسات مسلمانان را پیش گرفتند.

انقلاب ایران پشتوانه روحی و روانی مردم افغانستان

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بسیاری از رهبران دینی و سیاسی افغانستان در سال‌های جهاد و مبارزه، تحت تاثیر اندیشه‌ها و مبارزات امام خمینی (ره) در ایران قرار داشتند. پیروزی انقلاب اسلامی در ایران باعث پشتوانه روحی و روانی مردم مسلمان افغانستان گردید و آنها را به این باور رساند که می‌توان با قدرت ایمان رژیمی تا به دندان مسلح را از پای در آورد.

گرایش‌های سیاسی و دینی شکل گرفته در میان طلاب دینی و اساتید دانشگاه و دانشجویان مسلمان افغانستان از سال‌های دهه 50 خورشیدی به بعد تحت تاثیر گرایش‌های شکل گرفته در منطقه و جهان اسلام به خصوص جریان اخوان المسلمین در مصر و انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) که از 15 خرداد 1342 خورشیدی شروع شده بود، شکل گرفت.

آنگونه که در کتاب «افغانستان در سه دهه اخیر» آمده است، مبارزات علما و دانشجویان مسلمان ابتدا به صورت مبارزات اعتقادی با جریان‌های مارکسیستی و در موارد خاص مبارزه با استبداد تبارز یافت؛ اما به تدریج این مبارزات پخته‌تر شده و عمق ایدئولوژیک یافت و سرانجام داعیه حکومت اسلامی را در سر پروراند. پیروی از اندیشه‌های امام خمینی (ره) در میان اکثریت علما و رهبران دینی افغانستان اهم از شیعه و سنی در سال‌های مبارزه و جهاد مطرح بود و ریشه در اعتقادات دینی آنها داشت و به عنوان نمونه می‌توان از سخنان امام جمعه قندهار در سال‌های جهاد و مبارزه یاد کرد که در یکی از سخنرانی خود گفته بود: مذهب من حنفی است، رهبر من خمینی است.

نظام جمهوری اسلامی الگویی برای کشورهای اسلامی

«سیدمحمد حسن شریفی بلخابی» عضو پارلمان افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، ایده و افکار آزادی‌خواهی و عدالت‌خواهی امام خمینی (ره) را ستودنی توصیف کرد و گفت: وی این افکار را به جهانیان به‌ویژه به ملت‌ها که تحت ظلم و استکبار قدرتمندان جهان قرار دارند، تقدیم کرد.

وی معتقد است: پیروزی انقلاب اسلامی در ایران تنها مربوط به ایرانیان نیست، بلکه وجهه جهانی به‌ ویژه اسلامی را به خود گرفته و این پیروزی خود الگوی برتر و بهتری برای کشورها و ملت‌های جهان اسلامی دانسته و قلمداد می‌شود. امام خمینی (ره) با رهبریت و مدیریت مدبرانه، نظام جمهوری اسلامی ایران را الگویی برای کشورهای اسلامی گرداند.

انقلاب اسلامی در افغانستان و انقلاب‌های اخیر در کشورهای عربی نیز ناشی از افکار عدالت‌خواهی امام خمینی(ره) بوده که ملت‌های به خواب رفته در برابر دولت‌های مستکبر جهان به پا برخواستند.

انقلاب اسلامی ایران را به قدرت منطقه‌ای تبدیل کرد

«دولت عثمان» کارشناس تاجیک تبدیل ایران به قدرت منطقه‌ای و بین‌المللی را از برکات انقلاب اسلامی دانست و گفت: پروژه ایران‌ هراسی به این دلیل دنبال می‌شود که بحث «من و ما» در میان است. در دنیای امروز هر کشوری که بخواهد «من» گوید و مستقل باشد، خود را در مقابل غرب قرار داده است. ایران چون «من» می‌گوید و مسیر استقلال خویش را دنبال می‌کند، برای غرب خطرناک می‌شود.

ایران و کشورهای منطقه باید در سطوح مختلف به مذاکره بنشینند و اهداف خود را مشخص کنند. برای کشورهای آسیای مرکزی وجود تصویر روشن از اهداف جمهوری اسلامی در منطقه بسیار مهم است. یعنی این کشورها باید مطمئن باشند که هیچ گاه ایران اقدام به فعالیت‌های نخواهد کرد که منافع ملی آن‌ها را با مشکل مواجه کند، البته غیر این نیز نیست ولی تبلیغات بیش از 3 دهه غربی‌ها و رسانه‌های وابسته‌شان مبنی بر اینکه ایران به دنبال ایجاد نظام‌های اسلامی در کشورهای مسلمان شامل این منطقه است، بر روی نخبگان تاثیر گذاشته است. از این نظر، برخلاف روابط دیپلماتیک مناسب ایران با کشورهای آسیای مرکزی، در زمینه‌های امنیتی هنوز همکاری‌های چشم‌گیری وجود نداشته و این عرصه واقعا جای کار دارد.

ماندلا و کاسترو از ایده‌های انسانی و عدالتخواهانه رهبر انقلاب ایران الگو گرفتند

«سیدمحمد جواد محدثی» تحلیلگر افغانستانی و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل گفت: اهتمام به احیای اخلاق و ارزش‌های معنوی‌‌ در حال فراموشی در ایران (در شرایط پیش از انقلاب) یکی از مهم‌ترین پایه‌های پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و تدابیر جدی که برای حفظ و حراست از ارزش‌های معنوی و مورد نیاز برای شرایط پس از انقلاب در نظر گرفته شد، پشتوانه نیرومندی برای نظامی به وجود آورد که بر اساس انقلاب شکل گرفت. هر یک از ارزش‌های اسلامی و انسانی مورد توجه و تاکید جمهوری اسلامی ایران، به مثابه تارهای طناب تداوم و قدرت‌یابی روز افزون این نظام عمل می‌کند و سبب جلب توجه سایر کشورهای جهان اسلام شده است.

تفاوت این انقلاب- هم به لحاظ میزان موفقیت و هم به لحاظ وسعت افقِ اثرگذاری در منطقه و جهان- با انقلاب‌هایی که در سایر کشورهای جهان، از جمله انقلاب فرانسه در سال 1789 میلادی، انقلاب روسیه در سال 1917 و انقلاب چین که در سال 1949 اتفاق افتاد، برخورداری از رهبری نیرومند، مکتب ماندگار و برخوردار از ویژگی‌ ارشاد کنندگی و هدایت‌بخشی و مردم معتقد و متدین ایران بود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بسیاری از آزادی‌خواهان جهان، از جمله ماندلا و کاسترو در تعقیب ایده‌های انسانی و عدالت‌خواهانه از امام خمینی متاثر شده و در پرتو این اثرپذیری و الگوگیری راه‌های پر پیچ و خم و دشواری را با موفقیت طی کردند.

انقلاب ایران باور و توانایی را در اسلام زنده کرد

«محمد اکبری» عضو پارلمان افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل گفت: انقلاب ایران یک انقلاب بی‌مانند و بی نظیر بود که هیچ انقلابی در 10 قرن گذشته خصوصیات و ویژگی آن را نداشته است. انقلاب ایران دارایی 3 ویژگی و خصیصه بود که هیچ انقلابی این 3 ویژگی را نداشته است.

اتکای به خداوند و متکی نبودن به عوامل خارجی، رهبری خردمند، آگاه و فرزانه، حضور و شرکت گسترده اقشار مختلف مردم، سه ویژگی منحصر به فرد انقلبا ایران است، انقلاب ایران معادله شرق و غرب را از بین برد و برای تمامی جهانیان ثابت کرد که مسلمانان هم می‌توانند دولتی جدای از شرقی و غربی تشکیل دهند.

با انقلاب اسلامی ایران ناامیدی از میان رفت و جای خود را به باور و توانایی داد و نشان داد که اسلام می‌تواند دولتی تشکیل دهد که هم ارزش‌های دینی را داشته باشد و هم مناسبات و نیازمندی‌های اجتماعی را تامین کند. پس از انقلاب اسلامی ایران و جهاد بر حق مردم مسلمان افغانستان میلیون‌ها نفر در دانشگاه‌های مهم جهان زمینه‌های تشکیل دولت اسلامی را جستجو و در پی تحقق آن شدند.

انقلاب ایران نقطه عطف وحدت جهان اسلام

علامه «راجا ناصر عباس جعفری» رهبر حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در اسلام‌آباد با اشاره به سالروز انقلاب اسلامی ایران یادآور شد: آمریکا و غرب از گسترش تفکر انقلاب اسلامی ایران در جهان نگران هستند. انقلاب ایران نقطه عطفی برای وحدت جهان اسلام بود.

فکر انقلاب اسلامی چنان تأثیر‌گذار بود که هنوز هم اندیشمندان زیادی در سراسر دنیا پیرو امام‌خمینی(ره) هستند. امروز هم اگر مسلمانان در خواب غفلت فرور روند خطبه‌های آتشین آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب و ادامه دهنده راه امام‌ راحل آنها را از خواب بیدار می‌کند.

اگر کسی در پیشرفت ایران بعد از انقلاب شک دارد می‌تواند به این کشور سفر کرده و از نزدیک ثمرات انقلاب اسلامی را مشاهده کند. ایران با وجود تحریم‌ها توانسته پیشرفت اقتصادی قابل‌توجهی داشته باشد و این موضوع از یک معجزه کمتر نیست.

انقلاب ایران مشت محکم بر دهان استعمار و استکبار

علامه «عارف واحدی» معاون شورای اتحاد علمای شیعه پاکستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به سالروز انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران، عدل، انصاف و برابری برای مسلمانان جهان به ارمغان آورد. تأثیرات مثبت انقلاب اسلامی ایران همه کشورهای اسلامی را بهره‌مند ساخت و سر منشأ انقلاب در سایر کشورها شد.

این کارنامه درخشان امام‌خمینی(ره) بود که با قدرت ایمان نظام شاهنشاهی چند صد ساله را شکست دادند. آمریکا بعد از پیروزی انقلاب تمام حربه‌های خود را علیه نظامی اسلامی در ایران به کار برد و از صدام خواست ارتش عراق را علیه ایران به کار گیرد اما بصیرت امام(ره) و عزم مردم ایران برای حفظ اسلام سبب شد دشمنان نتوانند در اهداف خود موفق شوند.

انقلاب اسلامی ایران مشت محکمی بر دهان استعمار بود و هنوز استعمارگران نتوانسته‌اند آسیبی را که از انقلاب دیده‌اند جبران نمایند. این انقلاب فقط متعلق به یک قوم یا مذهب نیست بلکه تمام آزادگان جهان انقلاب اسلامی را الگوی خود قرار داده‌اند. انقلاب ایران به معنای واقعی بزرگترین انقلاب قرن بود که اثرات آن تا قرن‌های آینده ادامه می‌یابد و نسل‌های بعدی نیز جشن پیروزی انقلاب را باشکوه برگزار می‌کنند.

انقلاب ایران مهر باطلی بر ظلم‌پذیری در جهان

«سیدمحمد امین عالمی»، روزنامه‎نگار و کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;  در کابل، انقلاب اسلامی ایران را شکست معادله ظلم‎پذیری دانست. آگاهی و بیداری عمومی در سطح ملی و انگیزه‎دهی برای خدمت‎گذاری به سرزمین، اعتقادات و باورها و ارزش‎های ملی و مذهبی از نتایج و پیامدهای انقلاب اسلامی است، در غیر این صورت ایران شاهد این چنین پیشرفت‎هایی پس نبود و پیشرفت‎های 36 ساله ایران، وضع آن زمان و اکنون این کشور را غیر قابل مقایسه کرد.

توانایی‎های تسلیحاتی، پیشرفت در فن‌آوری و دانش ایران غیرقابل انکار بوده و افرادی که در این بخش‎ها فعالیت می‎کنند در گروه جوان جامعه قرار دارند که خود گویای ایجاد نیروی پُرکار پس از انقلاب اسلامی در ایران است که این گروه دورنمای سیاست خارجی ایران را به جهانیان به تصویر می‌کشند.

انقلاب‎های شکل‎گرفته در کشورهای عربی را نیز می‎تواند تأثیرپذیر از انقلاب جمهوری اسلامی دانست. با آنکه انقلاب کشورهای عربی را نمی‎توان به صورت صددرصدی متأثر از انقلاب جمهوری اسلامی دانست، اما نمی‎توان ارتباط انقلاب اسلامی ایران را با این انقلاب‎ها نادیده گرفت.

ایران بعد از انقلاب سرآمد کشورهای منطقه در بعد اقتصادی و علمی است

قاضی «نذیراحمد حنفی»، عضو پارلمان افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;  در کابل گفت: قبل از انقلاب ایران فساد اخلاقی و اجتماعی، استبداد و استعمار به اوج خود رسیده بود؛ اما انقلاب اسلامی تمام این موارد را از بین برد و نابود کرد. تا قبل از انقلاب ایران تشکیل دولت اسلامی مانند یک تابو می‌ماند و کسی حتی تصور آن را نمی‌کرد؛ اما با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران ثابت شد که مسلمانان می‌توانند بهترین نظام سیاسی را ایجاد کند که نظیر آن در جهان نباشد.

کارهای بزرگی را که رهبران ایران در سایه‌ای نظام اسلامی در بخش‌های اقتصادی و علمی انجام داده اند در منطقه بی‌نظیر است. پیشرفت‌های علمی، اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران طی بیش از 3 دهه گذشته در سایه‌ای نظامی اتفاق افتاده که مردم خود برای ایجاد و تشکیل آن قیام کرده و هزاران شهید معلول داده‌اند.

دست آوردهای بزرگ اقتصادی، علمی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران سبب شده که این نظام در میان مردم آن کشور محبوبیت و مقبولیت داشته باشد. محبوبیت و مقبولیت از ستون‌های اصلی و مستحکم یک نظام به شمار می‌رود و این مهم در نظام جمهوری اسلامی ایران بسیار بصورت اساسی وجود دارد که می‌تواند تداوم این نظام را تضمین نماید.

ایران بعد از انقلاب در رتبه نخست فیزیک،؛ شیمی و بیولوژیک قرار دارد

«حسن آرمش‌اف» رئیس سابق دانشگاه «کاشغری» قرقیزستان در میزگردی که به مناسبت سی‌وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در دفتر فارس در بیشکک برگزار شد،، تصریح کرد: اسلام به عنوان پایه ایدئولوژیکی انقلاب ایران است و امام خمینی(ره) در تاریخ ثابت کرد که ایدئولوژی اصلی همانا اسلام است و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در زمینه‌های اقتصادی، علمی، صنعتی، کشاورزی و غیره نشان داد که اسلام ظرفیت شکوفایی و پیشرفت جامعه را دارد و جهت‌گیری امام خمینی(ره) صحیح بوده است.

قبل از انقلاب اسلامی ایران در زمینه آموزش تقریبا 50 درصد مردم ‌سواد داشتند در حالی که هم‌اکنون این میزان به 90 درصد افزایش یافته است ضمن آنکه در زمان پهلوی در دانشگاه‌ها بیشتر اروپایی‌هایی، آمریکایی‌ها، اسرائیلی‌ها و جریان صهیونیستی احاطه داشتند و به آموزش نظامیان تحت امر خود می‌پرداختند و آنها همه نفت کشور را استحصال کرده و فرآورده‌های آن را با قیمت بالایی همراه با عرضه تسلیحات و تجهیزات فنی به خود این کشور می‌فروختند و همزمان نیروهای «ساواک» در اسرائیل آموزش می‌دیدند.

در حال حاضر ما شاهد هستیم که ایران در رتبه هفدهم در جهان در زمینه تولید علم قرار دارد و جزء 10 کشوری است که توانسته‌اند به تکنولوژی فضایی دست یابند و نکته جالب توجه از نظر من این است که ایران در زمینه فیزیک، شیمی و بیولوژیک در جایگاه نخست در جهان قرار دارد که ایران همه این دستاوردها را مرهون انقلاب اسلامی است. حضور چفیه بر دوش آیت الله خامنه‌ای، سمبل انقلاب اسلامی است ضمن آنکه ظهور بیداری اسلامی در منطقه در راستای صدور انقلاب است و رهبری ایران برای ایجاد وحدت اسلامی تلاش می‌کند که این امر نیز همان بیداری اسلامی است.

ایران لنگرگاه ثبات منطقه منادی صلح و عدالت در جهان

«سیف‌الله ملاجان‌اف» استاد دانشگاه ملی تاجیکستان در گفتوگ با فارس اظهار داشت: در سی‌ و پنج سال گذشته جمهوری اسلامی ایران ضمن دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی و عدم تبعیت از خواسته‌های برخی از قدرت‌ها، همواره برای ملت‌های جهان پیام همکاری و صلح و عدالت سر داده است. 

ایران در قرن بیستم در دو مرحله برای اروپا و غرب مشکل ایجاد کرده است؛ یکی گرایش رضاشاه در سال 1941 به آلمان بود که موجب واکنش دولت‌های متفق به صورت غصب ایران و به قدرت رساندن رژیمی شد که تقریبا چهل سال حکومت کرد و دیگری وقوع انقلاب اسلامی بود که دست خارجی را از این سرزمین کوتاه کرد. از این‌جاست که طی بیش از سی و نیم دهه بیشتر سیاست‌مداران، کارشناسان و رسانه‌های غربی همواره از ایران سیاه‌نمایی می‌کنند.

ایران الگوی حکومت داری مناسبی است

«محمود دانشجو» عضو مجلس سنای افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، اظهار داشت: انقلاب جمهوری اسلامی ایران به خاطر توفیق خویش در پایه‌ریزی یک نظام موفق و مستقل اسلامی می‌تواند الگوی مناسبی برای کشورهای اسلامی قرار گیرد. نظام جمهوری اسلامی ایران که بر اساس انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) پایه‌ریزی شد، در عرصۀ ارائه خدمات اقتصادی و امنیتی، کارکرد ارزنده و اساسی داشته؛ به طوری که اینک جمهوری اسلامی ایران در سطح کشورهای منطقه، یکی از کشورهای پیشتاز و پیشرفته به حساب می‌آید.

انقلابی که در جمهوری اسلامی ایران به وجود آمد، توفیق تأسیس یک نظام نمونه و موفق را نصیب شد؛ اما انقلاب افغانستان به چنین توفیقی دست نیافت و به بیان بهتر انقلابیون افغانستان نتوانستند-آن گونه که انتظار می‌رفت- نظام و دولتی ایجاد کنند که هم هویت اسلامی و هم توانایی تامین نیازهای مشروع و مسلم مردم را داشته باشد.

تدابیر انقلابیون جمهوری اسلامی ایران برای پیشگیری از مداخلات کشورهای بیرونی سبب شد، که از یک سو، سرعت در پیروزی انقلاب با کمترین هزینه مالی و جانی ممکن را شاهد باشند و از سوی دیگر نتیجه نیک و ثمرات‌ سازنده‌ای، از جمله تاسیس یک نظام مشروع، مستقل و موفق اسلامی برای آن(انقلاب) شکل گیرد.

انقلاب ایران الگویی برای همه جوامع اسلامی

ایمیل‌بیک مأمون‌اف» سردبیر بخش قرقیزی خبرگزاری ملی قرقیزستان در میزگردی که به مناسبت سی‌وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در دفتر فارس در بیشکک برگزار شد،، اظهار داشت: علیرغم همه تحریم‌ها، ایران به سرعت در حال پیشرفت است و می‌تواند الگویی برای همه کشورهای مسلمان باشد و این امر مرهون مسیر درستی که امام خمینی(ره) نشان داد.

اما خمینی این مسیر درست را نه تنها برای مردم ایران بلکه به همه مردمانی که دارای تاریخ و اعتقادات مشترک هستند، نشان داد ضمن آنکه همه کشورهای اسلامی در راستای ندای وحدتی که از سوی امام خمینی(ره) سر داده شد، باید همکاری تنگاتنگی با یکدیگر داشته باشند.

انقلاب ایران صفحه‌ای جدید در تاریخ بشریت

استاد «اسلام‌الدین فیض‌علی» دانشمند اسلامی تاجیک در میزگرد 36 امین سالگرد انقلاب اسلامی در دفتر پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، اظهار داشت: پیروزی انقلاب اسلامی در سی‌وشش سال پیش را تحول عظیمی در جهان دانست که به طور قابل توجهی مسیر تاریخ معاصر را تغییر داد.

وی با اشاره به تلاش‌هایی که برای مقابله با انقلاب اسلامی صورت گرفته‌اند، گفت: آمریکا و متحدانش از همان ابتدای پیروزی انقلاب اقدام به توطئه‌های متعددی علیه انقلاب کردند که جنگ تحمیلی، تحریم‌ها، فشارها و صدها هزاران از آن جمله می‌باشد ولی هرگز به منحرف کردن مسیر انقلاب دست نیافتند.

ایران‌هراسی را غرب با انگیزه‌ها و معیارهای کاملا ضد اسلامی دنبال می‌کند.چرا که هدف جمهوری اسلامی از ابتدای انقلاب این بود که ملت مسلمان زیر شعار امت واحده متحد شود. متاسفانه به دلیل کم‌ظرفیتی کشورهای مسلمان و زیر بار خواسته‌های دشمنان رفتن آن‌ها، این هدف تا حدودی نتوانست جامعه عمل پوشد.

گفتمان انقلاب اسلامی تنها مسیر تقویت صلح

«بگی‌جان احمداف» رئیس مرکز پژوهشی «الخادورا» در میزگردی که به مناسبت سی‌وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در دفتر فارس در بیشکک برگزار شد، اظهار داشت: نقش انقلاب اسلامی ایران در زمینه برقراری نظم نوین جهانی و فراهم ساختن بستر توافق و صلح میان کشورها، ملت‌ها و تمدن‌ها بسیار مهم است.

نکته جالب توجه در متن قانون اساسی ایران، تمرکز بر ایجاد حکومتی برپایه اسلام است که بتواند کانونی ایدئولوژیک برای همگرایی مسلمانان همه کشورها باشد ضمن آنکه براساس سیاست خارجی انقلاب اسلامی ایران، بنیانی اصولی برای برقراری گفت‌وگو میان کشورها، مردم، تمدن‌ها و ادیان مختلف فراهم شده است.

در کنار این مسئله، انقلاب اسلامی ایران روح تازه‌ای را در زمینه توسعه فرهنگ و تمدن‌سازی و همچنین تقویت صلح و امنیت در منطقه، به جریان انداخت. در عین حال، ما به غیر از گفتمان انقلاب اسلامی ایران آلترناتیو و مسیر دیگری را برای تقویت صلح، پیشگیری از جنگ جهانی سوم و پیشگیری از بروز جنگ تمدن‌ها، مشاهده نمی‌کنیم.

ایران پرچمدار حل مسائل مهم منطقه

«الیانا ستارآوا» استاد آکادمی دیپلماتیک وزرات امور خارجه قرقیزستان در میزگردی که به مناسبت سی‌وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در دفتر فارس در بیشکک برگزار شد، اظهار داشت: انقلاب اسلامی واقعه مهمی هم برای ایران و هم برای جهان بود، با فراگیری جهان‌بینی امام‌خمینی(ره)، می‌توان در موارد مهم از آنها بهره جست زیرا اندیشه‌های ایشان تنها برای ملت ایران نبود بلکه برای همه مردم جهان بود.

در پرتو انقلاب اسلامی در ایران، زنان کشور توانستند به موفقیت‌ها و دستاوردهای زیادی نائل شوند که یکی از آنها برابری حقوق با مردان است و مسئله برابری حقوق زن و مرد در سخنان امام خمینی(ره) نیز اشاره شده است ضمن آنکه یکی دیگر از دستاوردهای جامعه زنان ایرانی، سطح بالای آموزش در میان آنهاست.

باید این مسئله اطلاع‌رسانی شود که در جهان نمونه‌ای از حکومت واقعی اسلامی وجود دارد که در آن همه ادیان الهی و همه اقوام به طور مسالمت‌آمیز زندگی می‌کنند و حضور اسلام واقعی در تمام حوزه‌های جامعه، توانسته‌ است دستاوردهای بزرگی را برای مردم و کشور به همراه داشته باشد.

از دیگر وجوه تمایز انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب‌ها در جهان این است که اولا این انقلاب یک وعده جهانی است زیرا در زمانی که 2 قطب شرق و غرب زمامدار امور کشورها بودند، انقلاب اسلامی با رد اندیشه‌های کاپیتالیسم و سوسیالیسم، استوار ساختن نظام حکومتی براساس اصول اسلام را مطرح و جاری ساخت.

انقلاب ایران، چشم‌اندازی از تمدن سازی بر پایه اصول اسلام

«قادر ملک‌اف» رئیس مرکز پژوهشی «دین، حقوق و سیاست» قرقیزستان، در میزگردی که به مناسبت سی‌وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در دفتر فارس در بیشکک برگزار شد، اظهار داشت: انقلاب اسلامی در ایران چشم‌اندازی از توسعه علم، فناوری، تمدن‌سازی براساس اصول اسلامی و پیشرفت حوزه‌های فرهنگی و سایر بخش‌ها را به همراه داشته که این همه بیداری مردم کشور را در پی داشته است ضمن آنکه تقویت منابع انسانی، به بزرگترین سرمایه کشور تبدیل شده است.

درک عمیق امام خمینی(ره) از اسلام و احساس مسئولیت ایشان هم در مقابل مردم خود و هم در برابر همه امت اسلامی، پایه‌گذار سیستم اسلام سیاسی در دوران معاصر شد و در این خصوص امام خمینی(ره) تجدیدکننده دوران نامیده می‌شود. امام خمینی(ره) تجدیدکننده اسلام واقعی بود ضمن آنکه باب اجتهاد براساس قرآن و سنت در این دین الهی برای علما و دانشمندان اسلامی باز است و نظرات امام خمینی(ره) از این منظر با دیدگاه بسیاری از اندیشمندان و متفکران اهل سنت نیز بسیار نزدیک است.

تجربه ایران در فعال ساختن ظرفیت‌های معنوی بسیار ارزشمند است زیرا بسیج مردمی را بدون پایه ایدئولوژیکی در بلندمدت نمی‌توان حفظ کرد چراکه آمریکا و غرب با هرگونه همگرایی میان کشورهای منطقه مخالفت می‌کنند و در این راستا از لابی‌ها و طرفداران خود در درون این کشورها بهره می‌گیرند.

انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها