امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۸:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146281
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 20
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «سر جان ساورز» رییس سابق سرویس اطلاعات مخفی انگلیس MI6 که هم‌چنان ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «سر جان ساورز» رییس سابق سرویس اطلاعات مخفی انگلیس MI6 که هم‌چنان در باتلاق پرونده فضاحت انگلیس در عراق نقش دارد، در شغل تازه‌، به ریاست شرکت خصوصی جاسوسی انتخاب شده است.

به نوشته اسپوتنیک، سر جان که تا ماه نوامبر سال 2014 رییس سرویس اطلاعات مخفی انگلیس  MI6 بود در حال حاضر ریاست یک سازمان خصوصی جاسوسی-مشاوره‌ای را در انگلیس به عهده دارد.

این شرکت خصوصی به سرمایه‌داران و دولت‌ها، روش‌های استراتژیک لازم برای هدایت بازارهای جهانی، و مشاوره لازم برای سیاست‌های مورد نیاز در جغرافیای سیاسی پیچیده جهان امروز را فراهم می‌کند.

از آن‌جایی که سر جان ساورز با «تونی بلر» نخست وزیر وقت انگلیس در زمان حمله آمریکا به عراق و هم‌چنین با «سر جان چیلتاک» سرپرست کمیته تحقیق انگلیس در جنگ عراق رابطه نزدیکی دارد، انتخاب وی به این سمت اندکی پس از اتمام دوره ریاست وی در سرویس اطلاعات مخفی انگلیس، منجر به ناراحتی عده‌ای خواهد شد.

انگلیس در دوره نخست وزیری تونی بلر (1997-2007) با آمریکا در جنگ عراق همدست شد. «گوردون براون» نخست وزیر اسبق انگلیس (2010-2007) در سال 2009 دستور تشکیل کمیته‌ای با ریاست سر جان چیلتاک را برای تهیه گزارش جنگ عراق صادر کرد. انتظار می‌رفت این گزارش تا 18 ماه بعد از آغاز تحقیقات، منتشر شود اما انتشار آن چند بار به تعویق افتاده است و آخرین بار اعلام شد تا بعد از برگزاری انتخابات عمومی سال جاری میلادی در انگلیس به تعویق خواهد افتاد.

کمیته تحقیق انگلیس چندی پیش یک‌بار دیگر انتشار گزارش مربوط به تحقیقات 6 ساله درباره جنگ عراق در سال 2003 را به تعویق انداخت که با خشم وزاری کابینه دولت انگلیس و مخالفت نخست وزیر این کشور مواجه شد.

«سر جان چیلکات» به تعویق افتادن انتشار این گزارش تا بعداز برگزاری انتخابات عمومی در انگلیس را تایید کرد. چیلکات در توضیح دلایل تعویق انتشار این گزارش گفت «اگر این گزارش پیش از انتخابات عمومی در سال جاری میلادی منتشر شود، افراد مورد انتقاد حاضر نخواهند بود به طور مناسب پاسخ‌گو باشند و باید زمان مناسب به آن‌ها داده شود.»

آمریکا پیش از این مانع انتشار این گزارش شده بود؛ آمریکا خطاب به انگلیس تاکید کرده است، بخش هایی از این گزارش که به مکالمات و مکاتبات جورج بوش رییس جمهوری سابق آمریکا و تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس در ایام پیش از آغاز جنگ عراق اختصاص دارد، نباید منتشر شود.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها