امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۷:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146296
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 13
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه از توافق صلح اوکراین استقبال کرد. وی گفت در ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه از توافق صلح اوکراین استقبال کرد. وی گفت در صورت اجرای این توافقنامه آمریکا ممکن است تحریم‌ها علیه روسیه را بازگرداند.

وزیر خارجه آمریکا خواستار خویشتنداری طرفین و اجرای کامل توافقنامه آتش‌بس شد.

رئیس جمهوری روسیه سااتی پیش، از توافق بر سر آتش بس بین نیروهای دولتی اوکراین و استقلال‌طلبان در شرق آن کشور خبر داد.

هنوز جزئیاتی از توافق به دست آمده در نشست مینسک در دست نیست اما این نخستین باری نیست که دو طرف درگیری در اوکراین بر سر آتش‌بس به توافقی رسیده‌اند

 در حالی که نزدیک به یک سال از سقوط دولت «ویکتور یانوکوویچ» تحت فشار معترضان مورد حمایت غرب می‌گذرد، اوضاع اوکراین هنوز ناآرام است.

دولت جدید که به ریاست «پترو پروشنکو» تابستان امسال روی کار آمد، هنوز نتوانسته آرامش را به مناطق شرق و جنوب شرق بازگرداند. این مناطق که ساکنان عمدتا روس‌تبار دارند، پس از سقوط دولت یانوکوویچ و قدرت گرفتن گروه‌های نئونازی در کی‌یف، خواستار استقلال بیشتر از دولت مرکزی شده‌اند.

در یک سال گذشته، شبه جزیره کریمه طی یک همه‌پرسی از اوکراین جدا شده و بار دیگر به فدراسیون روسیه بازگشته است. درگیری‌ها در دیگر مناطق شرقی اوکراین هم به مرگ بیش از 5000 نفر منجر شده است.

در اوایل ماه سپتامبر (اواخر شهریور) با میانجیگری مستقیم سازمان امنیت و همکاری اروپا مقامات کی‌یف و جمهوری‌های خودخوانده خلق دونتسک و لوهانسک (در شرق اوکراین) در مینسک، پایتخت بلاروس توافقنامه صلحی را امضاء کردند که بر اساس آن رژیم آتش بس در مناطق درگیری برقرار شد، ولی تا به امروز طرفین بارها یکدیگر را به نقض این رژیم متهم کردند.

مذاکرات حل و فصل مناقشه در شرق اوکراین، تحت عنوان «گروه تماس» چندین دور برگزار شده، ولی تاکنون نتیجه مشخصی برای پایان دادن به این درگیری‌ها نداشته است.

انتهای پیام/ا.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار