امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۰۰:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146307
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اخیراً در سفری به شرق قاره سیاه به ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اخیراً در سفری به شرق قاره سیاه به تانزانیا و سپس زنگبار رفت و در مدت دو روز حضورش با رئیس جمهور و وزیر خارجه تانزانیا و نیز رئیس جمهور زنگبار جداگانه ملاقات و در خصوص مناسبات دوجانبه به رایزنی و تبادل نظر پرداخت.

در این سفر همچنین موافقتنامه تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری متقابل به امضای وزرای خارجه ایران و تانزانیا رسید. مهدی آقاجعفری سفیر جمهوری اسلامی ایران در تانزانیا در همین زمینه در گفت‌وگویی با خبرنگار فارس در خصوص این موافقتنامه گفت: موافقتنامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری متقابل که در این سفر به امضای وزرای خارجه دو کشور رسید، کمک شایان توجهی به شرکت‌های ایرانی برای حضور و فعالیت در تانزانیا خواهد کرد. 

وی در تشریح گفت‌وگوهای ظریف در این سفر خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه در مذاکرات با مقامات تانزانیا و زنگبار بر اهمیت ارتقای روابط و همکاری‌های دو کشور در بهترین سطح تأکید کرد و علاوه بر آن در موضوعات سیاسی و بین‌المللی به ویژه در موضوعاتی مانند همکاری در مبارزه با خشونت، افراطی‌گری، تروریسم و نیز گسترش همکاری‌ها در مجامع بین المللی منجمله در چارچوب حرکت جنبش عدم تعهد نقطه نظرات مشترکی وجود داشت و توافقاتی در این زمینه‌ها حاصل شد.

وی همچنین با اشاره به نشست مشترکی که با حضور هیأت اقتصادی وزیر خارجه و بیش از یکصد نفر از تجار، صاحبان صنایع و مدیران شرکت‌های تانزانیا و با همکاری اتاق بازرگانی تانزانیا برگزار شد، عنوان کرد: در این نشست توافقات خوبی حاصل شد.

سفیر ایران در دارالسلام درباره حضور هیأت اقتصادی در سفر دوجانبه ظریف به آفریقا نیز گفت: پیام مهم همراهی هیأت بلندپایه اقتصادی در اولین سفر دوجانبه وزیر خارجه به آفریقا، تاکید بر اراده و رویکرد دولت یازدهم در حمایت جدی‌تر از بخش خصوصی کشورمان برای حضوری فعالتر و پر‌رنگ‌تر در قاره آفریقا به عنوان یکی از مهمترین مناطق هدف در چارچوب سیاست اقتصاد مقاومتی ارزیابی می‌شود و با توجه به نتایج مثبت این سفر انتظار می‌رود این روند با شتاب بیشتری در آینده استمرار یابد. ضمن آنکه آثار و نتایج آن در گسترش روابط و همکاری‌ها با کشورهای این حوزه نیز به زودی نمایان خواهد شد.

وی اضافه کرد: رؤسای جمهور تانزانیا و زنگبار در ملاقات وزیر خارجه کشورمان ضمن قدردانی از حضور هیأت اقتصادی در سفر آقای ظریف به آفریقا بر مشارکت و حضور شرکت‌های ایرانی در عرصه‌های مختلف اقتصادی، صنعتی، انرژی، تجارت، کشاورزی و شیلات در تانزانیا و زنگبار تاکید کردند.

آقاجعفری یادآور شد: بر همین اساس و با توجه به اراده و تمایل مشترک دو طرف به نظر می‌رسد فرصت و موقعیت مناسبی برای گسترش حضور و فعالیت شرکت‌های علاقمند ایرانی در این حوزه مهم فراهم شده که بایستی از آن به ویژه در زمینه گسترش صدور فناوری و خدمات فنی و مهندسی و نیز صادرات غیر نفتی کشورمان که تاثیر بسزایی در عملیاتی کردن سیاست کلان رهایی از اقتصاد نفتی کشور دارد، به موقع و به خوبی بهره‌برداری شود.

وی در ادامه این گفت‌وگو با ذکر این نکته که ایرانیان در طول قرن‌های متمادی همواره در شرق آفریقا و در تانزانیا و زنگبار، همانند حضورشان در سایر نقاط جهان، منشاء خیر، برکت، آبادانی و خوشنامی بوده‌اند، اظهار داشت: لذا حضور تاریخی و سوابق روشنی که از پیشینیان ما به جای مانده، پشتوانه‌ای بسیار قوی برای استمرار مناسبات و همکاری‌های دو کشور در مقاطع مختلف تاریخ بوده و با توجه به پیشرفت‌های علمی و فناوری و صنعتی کشورمان در سال‌های اخیر، این پیشینه مثبت تکیه گاه محکمی برای حضور فعال و قوی شرکت‌های ایرانی در عرصه‌های مختلف تجاری، اقتصادی، صنعتی و کشاورزی و مشارکت آنها در روند توسعه تانزانیا فراهم آورده است.

*شرق آفریقا و ارتباط دریایی مستقیم با خلیج فارس

آقاجعفری همچنین گفت: شرق آفریقا به لحاظ نزدیکی جغرافیایی و ارتباط دریایی مستقیم با خلیج فارس از مزیت نسبی فوق‌العاده‌ای برخوردار است و بندر دارالسلام به عنوان مهمترین دروازه ورود به این منطقه و نیز دسترسی به سایر کشورهای همجوار در شرق، جنوب شرق و نیز برخی کشورهای مرکز آفریقا همواره مورد توجه تجار و بازرگانان بوده است. از سوی دیگر با توجه به اینکه ایران نیز در طول تاریخ مهمترین پل ارتباطی منطقه با کشورهای همسایه به ویژه آسیای میانه و غرب آسیا و نیز اروپا بوده، به نظر می‌رسد همپوشانی این دو موقعیت ممتاز می‌تواند خط سیر تجاری گسترده‌ای را بین این دو منطقه مهم ایجاد کرده و بازرگانان دو طرف و نیز سایر کشورهای منطقه با استفاده از ظرفیت‌های موجود در این دو کشور خط ارتباطی جدیدی را بین این دو حوزه مهم جغرافیایی تعریف و عملیاتی کنند.

وی با اشاره به اینکه تانزانیا در سال 1392 مقام اول را در جذب صادرات غیرنفتی ایران در قاره آفریقا به خود اختصاص داده، گفت: این مسئله می‌تواند بیانگر شناخت نسبی اهمیت این خط ارتباطی نزد تجار ایرانی و بخش خصوصی کشورمان به ویژه در چند سال اخیر تلقی شود، ولی با توجه به ظرفیت‌های موجود در این دو حوزه جغرافیایی باید اذعان کرد که میزان و سطح فعلی مبادلات تجاری دو کشور با شرایط ایده‌آل و مورد انتظار فاصله زیادی دارد و لذا انجام و استمرار این نوع سفرها می‌تواند در زمینه شناسایی و فعال سازی ظرفیت‌های جدید کاملا موثر باشد.

 سفیر ایران در تانزانیا در پایان تصریح کرد: سفارت جمهوری اسلامی در تانزانیا به صورت جدی پیگیر اجرایی شدن توافقات انجام شده در این سفر در هر در بخش دولتی و خصوصی خواهد بود و برای کمک و حمایت از شرکت‌های ایرانی مایل به حضور در تانزانیا و زنگبار از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.  

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها