امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۴:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146318
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 47
 به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین محفل شعرخوانی شعر فجر با حضور شاعرانی از ایران و افغانستان در شهر کابل برگزار می شود.

 به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین محفل شعرخوانی شعر فجر با حضور شاعرانی از ایران و افغانستان در شهر کابل برگزار می شود.

در این جلسه شعرخوانی که به دبیری محمد حسین جعفریان برگزار می شود، جواد محقق، ذکریا اخلاقی، سید ابوطالب مظفری، حامد عسگری و مجید نظافت شعرخوانی خواهند کرد.

این جلسه شعرخوانی، اولین محفل شعر جشنواره بین المللی شعر فجر در تمام ادوار گذشته است که در خارج از کشور برگزار می شود؛ پیش از این، رسم بر دعوت شاعرانِ فارسی زبانِ خارج از کشور بوده است، اما در نهمین دوره جشنواره بین المللی شعر فجر، شاعران فارسی زبان برای شعرخوانی در محافل به خارج از کشور اعزام خواهند شد.

محفل شعرفجر کابل پیوندی برای دوستی ایران و افغانستان

 ناصر جهانشانی، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان در گفتگویی با پایگاه اطلاع رسانی جشنواره بین المللی شعر فجر با اشاره به برگزاری محفل شعر کابل به عنوان نخستین محفل رسمی جشنواره شعر فجر در خارج از ایران اظهار داشت: تمام شاعران افغان دعوت شده به این برنامه، از شاعران جوان و به نام اهل کابل هستند و بخشی از این شاعران در این محفل به شعرخوانی خواهند پرداخت.

وی افزود: محفل شعرخوانی کابل به مناسبت سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه پیام نور کابل برگزار می شود و شاعران ایرانی و افغان به شعرخوانی خواهند پرداخت و در بخش دیگری از برنامه، پرسش و پاسخ برگزار خواهد شد.

رایزن فرهنگی ایران در افغانستان تصریح کرد: رفعت، باران، اسکندر حسینی، راحل و خانم خالد فروغ شاعران افغانِ حاضر در این برنامه هستند که شعرخوانی خواهند کرد وتقریبا بافت شاعران حاضر در این برنامه، جوان است.

وی با بیان این که این اولین محفلی است که به این ترتیب در کشور افغانستان برگزار می شود؛ گفت: پیش از این شاعران دیگری از ایران در محافل شعرخوانی در افغانستان شرکت کرده بودند؛ اما حضور گروهی از شاعران ایرانی در کشور همسایه و همزبانِ افغانستان، در این سطح و به این شکل تا کنون اتفاق نیفتاده بود. امیدواریم این حضور، شروعی باشد برای انس و الفت بیشترِ فرهنگی مردم ایران و افغانستان.

جهانشاهی برگزاری این دست برنامه ها را مهم و موثر دانست و عنوان کرد: ما به هر شکلی که میتوانیم باید ارتباطات نخبگان فرهنگی را فراهم کنیم تا درباره اشتراکات دو ملت گفتگو کنند. این بهترین شیوه برای دوستی ملتها است. این سفرها را باید ادامه داد و البته باید وضعیت به گونه ای باشد که افغان ها هم بتوانند در محافل و جلسات شعرخوانی در ایران حضور یابند.

این فعال فرهنگی گفت: شاعران ایرانی روز پنجشنبه بازدیدی از مراکز فرهنگی کابل خواهند داشت و پس از آن، در مراسم شعرخوانی محفل کابل حاضر خواهند شد. روز جمعه نیز محفلی به میزبانی شعرای افغان برگزار خواهد شد.

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان حضور شاعران ایرانی در کشور افغانستان را باعث انتقال جریان فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی دانست و گفت: انتقال تجربیات از شاعران در خلال همین سفرها صورت میگیرد و همین فرآیند باعث تحکیم روابط خواهد شد. در مدتی که برنامه سفر شاعران ایرانی به افغانستان جدی شد، بسیاری از شاعران افغان تمایل داشتند در این برنامه حضور داشته باشند که این نشان دهنده تمایل همسایگان ما به تعامل و ارتباط فرهنگی با ایرانیان است.

وی در پایان گفت: اهالی فرهنگ و به خصوص شاعران باید نگاهی تمام عیار به افغانستان و ظرفیت های  فرهنگی و زبانی آن داشته باشند. چرا که با آزاد شدن این ظرفیت ها حوزه ادبیات میتواند مسیر تکامل خود را طی کند و در حوزه های رسمی و غیر رسمی فعال تر شود.

محفل شعرفجر کابل یک گام بلند در فضای ادبیات ایران

محمدحسین جعفریان، دبیر محفل شعر فجر کابل در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی جشنواره بین المللی شعر فجر، در خصوص برگزاری این برنامه اظهار داشت:این نخستین بار است که مجموعه برگزار کننده جشنواره شعر فجر تصمیم گرفته است به جای روش های مرسوم و معمول در برگزاری محافل شعرخوانی جشنواره که دعوت از شعرای ایرانی و فارسی زبانِ خارج از کشور بود، گروهی از شاعران را برای شعرخوانی به کشوری دیگر اعزام کند.

وی افزود: بر اساس تصمیمات گرفته شده، قرار شد شاعران انقلاب برای شعرخوانی به چند کشور اعزام شوند که از میان آنها، افغانستان جدی تر از باقی کشورها بود؛ چرا که کشوری فارسی زبان است و شاعران بسیاری هم در آنجا زندگی میکنند. از این رو، تصمیم گرفتیم تعدادی از شاعران شناخته شده فارسیزبان را به این کشور اعزام کنیم تا در محفل شعرخوانی، حضور یابند و شعر بخوانند.

این نویسنده و روزنامه نگار با اشاره به همکاری رایزن فرهنگی ایران در افغانستان تصریح کرد: این محفل شعرخوانی با همکاری رایزن فرهنگی ایران در افغانستان برگزار خواهد شد تا شعرا و اهل ادبِ افغانستان به شاعران ایرانی معرفی شوند و شاعرانِ دو کشور همدیگر را بشناسند و آثار و نمونه های شعر دو کشور در این محفل مطرح شود. قرار است از رهگذار این محفل شعرخوانی شاعران، نمونه های شعر هر دو کشور را بشنوند.

جعفریان برگزاری این محفل شعرخوانی را قدم بزرگی در فضای ادبیات ایران دانست و خاطرنشان کرد: دو طرف، شعرهای آن سوی مرز را میشنوند. البته تا کنون بیشتر صورتِ برعکس جریان داشته است. یعنی عمدتا شاعران افغانستانی با حضور در محافل شعر ایران، شعر خوانده اند و کمتر پیش آمده شاعران ایرانی بتوانند در محافل شعری کشور افغانستان حضور یابند. محفل کابل این فرصت را برای شاعران ایرانی فراهم میکند که در کنار فارسی زبانان شعرخوانی کنند و البته امیدوارم این فرصت دوباره تکرار شود.

دبیر محفل شعر کابل در پایان گفت: در این محفل چهره های سرشناس فرهنگی و ادبی افغانستان حضور خواهند یافت.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها