امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۲:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146323
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: 232
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، مرحله اول عملیات ارتش سوریه در جبهه عملیاتی جنوب این کشور پایان یافت و طی آن نیروهای ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، مرحله اول عملیات ارتش سوریه در جبهه عملیاتی جنوب این کشور پایان یافت و طی آن نیروهای ارتش سوریه موفق شدند، مجموعه‌ای از روستاها و شهرک‌های این جبهه را آزاد کنند که مهمترین آنها شهر استراتژیک «دیر العدس» بود که به نظر می‌رسد، به همراه آزادسازی تپه‌های اطراف آن مهمترین و اولین هدف ارتش سوریه در این مرحله شمرده می‌شد.

با پایان یافتن مرحله اول نوبت به آغاز مرحله دوم عملیات ارتش سوریه در جبهه جنوبی این کشور می‌رسد که زمینه ‌ساز پیشروی ارتش سوریه در 3 محور از شهرک «دیر العدس» به سمت «دیر شمس» می‌شود تا آشکار شود،‌ شهرک «دیر شمس» اولین هدف در این مرحله از عملیات ارتش سوریه است و با آزادسازی این شهرک هدف‌ بعدی ارتش سوریه آشکار می‌شود که در آزادسازی شهرک «کفر ناسج» واقع در غرب دیر العدس نمود پیدا می‌کند.

آزادسازی شهرک‌های «دیر شمس» و «کفر ناسج»، شهرک‌های استراتژیکی برای ارتش سوریه به شمار می‌آید که گروه تروریستی تکفیری «جبهه النصره» بر آن تسلط دارد.

 از سوی دیگر و به موازات این عملیات دیگر یگان‌های ارتش سوریه پیشروی به سمت «کفر شمس» را از 3 محور و تحت پوشش آتش سنگین یگان توپخانه و نیروی هوایی،‌ آغاز کردند.

براساس گزارش‌های رسیده هم اکنون محورهای مختلف شهرک کفر شمس کانون درگیری‌ها در جبهه جنوبی سوریه است و نیروهای ارتش برای اینکه میزان تلفات احتمالی را به حداقل برسانند، با احتیاط درحال پیشروی به سمت این شهرک هستند.

آزادسازی شهرک کفر شمس به معنای آغاز پیشروی ارتش و گشوده شدن گذرگاه‌هایی برای حرکت نیروهای پیاده نظام سوری به سمت تپه «الحاره» و تپه‌های اطراف آن است و آزادسازی این تپه هدف اصلی این بخش از عملیات ارتش سوریه در جبهه جنوبی است.

در این میان منابع آگاه میدانی سوری تاکید می‌کنند که ارتش سوریه از هم اکنون پیشروی به سمت تپه الحاره را با وجودی‌که امنیت مسیر کفر شمس به تپه الحاره هنوز تامین نشده،‌ پیش گرفته‌اند، چون خبرهای رسیده از محور عملیاتی دیر شمس تاکید می‌کند که این شهرک از حیث نظامی برای گروه‌ تروریستی جبهه النصره سقوط کرده شمرده می‌شود و با آزادسازی آن پیشروی به سمت تپه استراتژیک «الحاره» بیش از پیش فراهم می‌شود.

البته به جز آزادسازی تپه الحاره ارتش سوریه اطراف شهرک «کفر نساج» نیز به شدت با گروه‌های تروریستی درگیر شده‌اند. این درگیری‌ها به دلیل مقاومت عناصر مسلح که مانع پیشروی به داخل شهرک هستند، هم اکنون اطراف این شهرک و در بوستان‌های آن جریان دارد، اما حملات سنگین یگان توپخانه و نیروی هوایی ارتش سوریه اجازه رویارویی بیشتر را به این گروه‌ها نخواهد داد و آنها را وادار به تسلیم یا عقب نشینی خواهد کرد تا نیروهای پیاده نظام ارتش سوریه از محور شرقی زمینه ورود به کفر نساج و آزادسازی آن را پیدا کنند.

اما در خصوص تپه الحاره و اینکه این تپه از چه اهمیتی برخودار است، یک منبع میدانی سوری توضیح داد که تپه الحاره یکی از تپه‌های بسیار مهم و استراتژیک واقع در ریف جنوبی درعاست و بخشی از شهر «الحاره» در شمال غربی استان درعا پای آن بنا شده است.

این منبع میدانی سوری افزود:‌ تپه و شهر الحاره از حیث تقسیمات اداری تابع ناحیه ریف غربی درعاست و از یک سمت به طور کامل بر مناطق هم مرزی با بلندی‌های اشغالی جولان، اشراف دارد و تمام مسیرها و راه‌های موجود در این منطقه از بلندای این تپه قابل کنترل و رصد کردن است.

منبع مذکور با بیان اینکه تپه الحاره طی جنگ اکتبر علیه رژیم صهیونیستی نیز دارای نقش و جایگاه مهمی بود،‌ خاطر نشان کرد که ارتفاع این تپه 1075 متر است و با شهر الحاره از حیث ارتفاع 200 متر فاصله دارد و به گونه‌ای که می‌توان گفت، این تپه مرتفع‌ترین نقطه در منطقه جنوبی استان درعا است و گروه تروریستی جبهه النصره چند ماه پیش با پوشش آتشی که ارتش رژیم صهیونیستی برای عناصر این گروه ایجاد کرده بود، آن را تصرف کرد.

اما در کنار تپه الحاره تپه‌های دیگری نیز وجود دارد که به تپه‌های «الحمراء» معروف است که به پناهگاه و مامن گروه‌هایی از جبهه النصره تبدیل شده و پیش از سقوط تپه الحاره، النصره این تپه‌ها را نیز با استفاده از کمک‌های نظامی و لجستیکی ارتش رژیم صهیونیستی تصرف کرد.

این منبع میدانی سوری تاکید می‌کند که هم اکنون آزادسازی این تپه‌ها در راس اولویت‌های مرحله دوم عملیات ارتش سوریه در استان درعا است و با آزادسازی این تپه‌ها در کنار تپه الحاره ارتش سوریه در واقع اهداف نظامی زیر را محقق می‌کند:

 

- تامین امنیت بخش جنوبی استان درعا که مقدمه و سرآغاز آزادسازی دیگر شهرک‌ها و روستاهای موجود در منطقه است

- قطع راه‌های امدادی و کمک رسانی گروه‌های مسلح از جولان اشغالی به این منطقه

- زیر نظر گرفتن و رصد راه‌ها و گذرگاه‌های نظامی همجوار که مورد استفاده گروه‌های تروریستی است

- جدا شدن این منطقه از جولان اشغالی که تحت تصرف رژیم صهیونیستی و قرار گرفتن آن تحت نظر و کنترل ارتش سوریه

- تحت نظر و کنترل قرار دادن تحرکات دشمن صهیونیستی

 

رژیم صهیونیستی از هم اکنون نگرانی خود را از شکست النصره در این محور و از دست دادن این تپه‌ها توسط این گروه بیان کرده و نسبت به عملیات ارتش سوریه در محور هشدار داده و آزادسازی این تپه‌ها توسط ارتش سوریه را خطری بزرگ بیان کرده است.

به موازات عملیات ارتش سوریه در روستاها و شهرک‌های ریف درعا و پیشروی به سمت تپه‌های استراتژیک فوق الذکر، دیگر مناطق مرتفع و تپه‌های اطراف نیز مانند تپه‌های اطراف روستاهای «طفس» و «المزیریب» و «کفر ناسج» شاهد عقب نشینی قابل ملاحظه عناصر مسلح به دلیل کمبود و رو به اتمام بودن ذخایر و تجهیزات نظامی‌اشان بود که زمینه پیشروی ارتش سوریه به سمت این روستاها و دیگر روستاهای منطقه را فراهم کرد.

هم اکنون اوضاع گروه‌های مسلح تروریستی به قدری در این مناطق اسفبار است که آنها را به درخواست کمک و یاری از گروه‌ها و مناطق دیگر واداشته است.

انتهای پیام/ز

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها