امروز : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 26
۰۲:۳۷
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146334
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۲۰
تعداد بازدید: 84
به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی آهنی سفیر ایران در فرانسه به مناسبت سی و ششمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران ...

به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی آهنی سفیر ایران در فرانسه به مناسبت سی و ششمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران که در برنامه روز ویژه ایران در رادیو «فرانس کولتور» انجام شد به سوالات مجری برنامه که عمدتاً مذاکرات هسته‌ای و روابط دو جانبه را در بر می‌گرفت، جواب داد که از نظر خوانندگان می‌گذرد.

***

مجری: آقای سفیر، ایران در مذاکرات هسته‌ای چه انتظاری از فرانسه دارد؟

آهنی: شما به خوبی می‌دانید که فرانسه با توجه به وزن سیاسی خود و سطح دانش فنی‌اش در زمینه هسته‌ای می‌تواند نقش مهمی در مذاکرات ایفا کند. خوشبختانه مدتی است فرانسه رویکرد واقع بینانه‌تر و سازنده‌تری را انتخاب کرده است. در نتیجه فرانسه می‌تواند نقش تسریع کننده و کمک دهنده در مذاکرات ایفا کند تا هرچه سریعتر به نتیجه‌ای که همه به دنبال آن می‌باشند، برسیم.

مجری: آیا برای تسهیل گفت‌وگو بین واشنگتن و تهران فرانسه نقش خاصی را می‌تواند ایفا کند؟

آهنی: در خصوص این موضوع تماس مستقیم بین وزیر خارجه ایران و همتای آمریکایی وجود دارد که ادامه هم دارد. در مورد این سوال که فرانسه در این خصوص چه کمکی می‌تواند بدهد؟ طبیعتاً رفتار و رویکرد سازنده فرانسه در مذاکرات با گروه 1+5 می‌تواند کمک کننده باشد تا هر چه سریعتر به توافق نهایی برسیم که برای همه مهم است.

مجری: چه چیزی امروز این مذاکرات را قفل می‌کند؟ چرا موفق به نیل به یک توافق نمی‌شوید؟

آهنی: مباحث مهم و مختلف وجود دارد. در این مذاکرات برخی نکات برای ما حائز اهمیت است و برخی نکات برای گروه 1+5. باید سعی کرد که نکات باقی مانده در مورد سطح غنی سازی، در مورد دسترسی کامل ایران به این فناوری کاملاً صلح آمیز حل شود. به تایید IAEA برنامه هسته‌ای ایران کاملاً صلح آمیز است، ولی برخی نگرانی‌ها وجود دارد که شاید اگر روزی در آینده بسوی ابعاد نظامی برود چه می‌شود؟ چنین چیزی مطرح نیست ولی سعی داریم به فرمولی برسیم که بر اساس آن اطمینان داده شود که برنامه هسته‌ای برای همیشه غیر نظامی باقی می‌ماند.

مجری: خصوصاً که اسرائیلی‌ها می‌گویند که در نیت برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران شاید ابعاد نظامی وجود داشته باشد.

آهنی: اسرائیلی‌ها را که خوب می‌شناسید. ما عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستیم و از اولین امضاء کنندگان NPT هستیم و همواره نظارت‌های آژانس و بازرسی‌های آن نسبت به تاسیسات هسته‌ای ما و فعالیت‌های ما وجود دارد. ما کشوری مسئولیت پذیر هستیم و به تعهدات خود همواره متعهد بوده و هیچ نگرانی در مورد برنامه ما وجود ندارد. خصوصاً که رهبر معظم انقلاب اسلامی بطور عمومی و روشن اعلام کرده‌اند که دسترسی به سلاح هسته‌ای کاملاً ممنوع و حرام است. لذا هیچکس بدنبال سلاح هسته‌ای نمی‌باشد. این خط و مسیر ما، روشن و واضح است.

مجری: امروز ایران و قدرت‌های غربی یک دشمن واحد دارند: «داعش». آیا باید همکاری نظامی بین ایران و قدرت‌های غربی را بهبود بخشید تا افراطی‌ها شکست بخورند؟

آهنی: شما به خوبی آمادگی و جدیت ما را برای مبارزه با تروریسم مشاهده کرده‌اید. خصوصاً که ایران کشوری است که بزرگترین قربانی تروریسم بوده. بیش از 16 هزار ایرانی قربانی تروریسم هستند و حدود 12 هزار نفر آنها توسط فرقه تروریستی منافقین که مقر آن در حومه پاریس است جان باخته‌اند. آنها سعی دارند ماهیت تروریستی خود را پنهان کرده و وانمود کنند که مدافع حقوق بشر و مردم سالاری هستند، در حالی که کذب است. لذا ما در مسیر مبارزه با تروریسم کاملاً جدی هستیم. شما مشاهده کردید که آمادگی و سطح همکاری ما با دولت عراق بعد از شروع اقدامات داعش چگونه بود. بدون همکاری ما امروز بغداد در دست عوامل داعش می‌بود که یک گروه تروریستی است و نه یک دولت اسلامی، زیرا اسلام با تروریسم هیچ وجه مشترکی ندارد. ما این مسیر را در همکاری تنگاتنگ با دولت عراق برای مبارزه با داعش ادامه می‌دهیم. ولی در مورد ائتلاف بین‌المللی، ما در خصوص حداقل اهداف برخی از اعضای این ائتلاف که خود در ایجاد داعش نقش داشتند و حتی هنوز به حمایت از داعش ادامه می‌دهند و اجازه نمی‌دهند که بطور موثر و سازنده با داعش مقابله شود، تردید داریم.

مجری: به کدام اعضای ائتلاف فکر می‌کنید؟

آهنی: لازم نیست اسم ببرم. شما می‌توانید خودتان حدس بزنید که چه کشورهایی بودند که در تشکیل داعش نقش ایفا کردند و هنوز نیز جابجایی عوامل داعش را به داخل عراق و یا داخل سوریه تسهیل می‌کنند و برخی از این عوامل جوان‌های اروپایی و فرانسوی هستند که می‌روند و بعد با تجربه جنگجویی و سلاح باز بر می‌گردند. داعش یک تهدید برای منطقه، اروپا و همه است.

مجری: به نظر شما آیا فرانسه که بشار اسد را محکوم می‌کند باید موضع خود را بازبینی کند؟ با توجه به تهدید افراط گرایان در سوریه و عراق؟

آهنی: واقع بین باشیم، حدود سه سال است می‌شنویم که بشار اسد باید برود، کار بشار اسد تمام است. روی برخی گروه‌ها که در داخل سوریه هیچ پایگاه مردمی ندارند، سرمایه گذاری می‌شود و بر ایجاد دولت انتقالی تاکید شده، ولی در عمل به جایی نرسید. انتخابات ریاست جمهوری را در سوریه نگاه کنید و درصد مشارکت حتی در اردوگاه‌های پناهندگان سوری در لبنان بیش از 64 درصد به نفع بشار اسد بود. بشار اسد در پست خود باقی است. باید همه گروه‌های سوری منطقی را که حاضر هستند برای آینده سوریه دیالوگ کنند و پشت میز مذاکره بیایند تشویق کرد تا با دولت سوریه دیالوگ کرده و به یک راه حل سوری– سوری برای آینده این کشور دست یابند. باید به آنها کمک کرد و به فکر ملت سوریه بود و این گونه است که می‌توان به یک راه حل سیاسی دست یافت و طبیعتاً فرانسه نیر می‌تواند در این مسیر کمک کند . واضح است که تاکید بر کمک به برخی گروه‌های سوری به اصطلاح معتدل نتیجه‌ای ندارد مگر تشویق جوانان فرانسه برای رفتن به سوریه و الحاق به داعش، لذا باید خیلی هوشیار بود.

مجری: در نتیجه گروه‌های مسلح ارتش آزاد که امروز با بشار اسد مبارزه می‌کنند از دید شما اپوزیسیون معقول نیستند؟

آهنی: بدیهی است، زیرا گروه‌های مسلح در سوریه که نمی‌توانند دنبال راه حل سیاسی باشند. این یک واقعیت است.

مجری: حالا در مورد ابعاد اقتصادی روابط ایران و فرانسه صحبت کنیم. آیا شما به بازگشت شرکت‌های فرانسوی به ایران علاقمندید؟

آهنی: به نظر من شرکت‌های فرانسوی، خصوصاً آنهایی که در گذشته در بازار ایران فعال بودند و رکورد مثبتی از خود به جای گذاشته‌اند، می‌توانند در بازار مهم 80 میلیون نفری ایران فعال و شانس بالایی داشته باشند. متاسفانه طی سالهای اخیر حجم تبادلات ایران و فرانسه شدیداً کاهش داشته و حتی دیگر با سایر کشورهای اروپایی و حجم تبادلات آنها با ایران نیز قابل مقایسه نمی‌باشد. شرکت‌های فرانسوی، دولت فرانسه و بانک‌های فرانسه باید با کارایی موثر فعال باشند تا حجم تبادلات به سطحی که در شأن روابط تاریخی 2 کشور است، برسد. این نکته مهم است و در این مسیر باید شدیداً فعال بود و به نظر من سال 2015 ، سال شکوفایی روابط ایران و فرانسه خواهد بود.

مجری : و آخرین سوال، 11 ژانویه 4 میلیون فرانسوی بر علیه سوء قصدهای پاریس تظاهرات کردند. نسبت به شارلی ابدو و فروشگاه یهودی. دیدگاه شما در مورد این بسیج بی سابقه در فرانسه چیست؟

آهنی: ایران از اولین کشورهایی بود که این سوءقصدهای کاملاً وحشیانه و تروریستی را قویاً محکوم کرد. این اقدام متاسفانه بنام اسلام انجام شد و بهانه داد که اسلام ستیزی بیشتر دامن زده و این کاملاً ناعادلانه بود، زیرا اسلام شدیداً مخالف تروریسم و اینگونه اعمال تروریستی است. در نتیجه موضع ما کاملاً روشن است. همبستگی و بسیج مردمی در فرانسه چشمگیر بود و تروریسم را قویاً محکوم کردند. باید مراقب بود که این عمل تروریستی که چهره اسلام را تخریب کرد، نباید به دشمنان اسلام بهانه بدهد برای تشدید اسلام ستیزی.

مجری: کاریکاتور پشت جلد شماره ویژه شارلی ابدو و کاریکاتور پیامبر شما را ناراحت کرد؟

آهنی: شما عکس العمل در کشورهای مختلف اسلامی من جمله ایران را دیدید، باید هوشیار بود که وقتی بر آزادی بیان تاکید می‌شود، نباید این به معنای سوء استفاده از این اصل مقدس باشد. خنداندن افراد نیازمند مسخره کردن ارزشهای دینی و مقدس نیست. باید به دیگران احترام گذاشت و بهانه نداد و سعی کرد یکدیگر را شناخت و گفت‌وگو برای مقابله با خشونت و تروریسم داشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار