امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146340
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۲۰
تعداد بازدید: 123
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حالی که حدود یک سال از سقوط دولت «ویکتور یانوکوویچ» توسط معترضان ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حالی که حدود یک سال از سقوط دولت «ویکتور یانوکوویچ» توسط معترضان مورد حمایت غرب می& zwnj;گذرد، مناطق شرقی این کشور همچنان شاهد درگیری‌های خونبار نظامی است. دولت جدید هم به رهبری «پترو پروشنکو» سرمایه‌دار اوکراینی معروف به سلطان شکلات با وجود پشتیبانی آمریکا و دولت‌های غربی، هنوز با مشکلات اقتصادی گسترده مواجه است.

قدرت گرفتن نئو‌نازی‌ها در کی‌یف و به تبع آن درخواست ساکنان مناطق شرقی اوکراین که اصلیت روسی دارند، برای خودمختاری و حتی جدایی از این کشور، دونباس (مناطق شرقی اوکراین) را به منطقه‌ای جنگ‌زده بدل کرده است. در جریان این درگیری‌ها، آنطور که سازمان ملل اعلام کرده، بیش از 5300 نفر کشته و هزاران تن نیز مجروح و آواره شده‌اند.

کشورهای غربی در این مدت با متهم کردن روسیه به حمایت از استقلال‌طلبان چند دور تحریم‌ علیه مسکو وضع کرده‌اند و روسیه هم با اعلام ممنوعیت واردات برخی کالاها از کشورهای تحریم‌کننده، به اقدامات آمریکا و اروپا واکنش نشان داده است. همین کنش و واکنش، روابط غرب و مسکو را به پائین‌ترین حد از زمان پایان جنگ سرد رسانده است.

هرچند توافق آتش‌بسی که تابستان امسال در شهر مینسک بلاروس به دست آمد، امیدهایی برای پایان بحران ایجاد کرده بود، اما ادامه محاصره شهرهای تحت کنترل استقلال‌طلبان توسط ارتش اوکراین و همچنین تبادل آتش میان طرفین، عملا توافق را ناکام گذاشت. با این حال این هفته، سران روسیه و اوکراین با میانجیگری فرانسه و آلمان، باز هم در شهر مینسک توافق آتش‌بسی را به امضا رساندند که مفادی مشابه توافق پیشین دارد و قرار است از آغاز روز یکشنبه، اجرایی شود.

عدم حضور نمایندگان معترضان شرق اوکراین و همچنین زمزمه‌هایی از احتمال تشدید تحریم‌ها علیه روسیه، موجب شده تا چشم‌انداز توافق تازه نیز در ابهام باشد.

در ادامه تازه‌ترین تحولات مربوط به درگیری‌های اوکراین آمده است (این خبر به روز می‌شود):

16:07

پوتین: درکی از نحوه اجرای توافق آتش‌بس وجود ندارد

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه یک روز پس از توافق کی‌یف و استقلال‌طلبان برای دست نگه داشتن از حمله به مواضع یکدیگر، گفت که طرفین درکی از نحوه اجرای این توافق آتش‌بس ندارند.

آقای پوتین همچنین تصریح کرد که طرح مبارزه با بحران در اوکراین، باید چیزی فراتر از یک سند تک برگی (توافق آتش‌بس مینسک) باشد.

«پترو پروشنکو» رئیس‌جمهور اوکراین هم که دیروز دور میز مذاکره با استقلال‌طلبان نشست و بر سر آتش‌بس به توافق رسید، امروز گفت که هیچ ضمانتی برای اجرایی شدن این توافقات وجود ندارد.

کی‌یف دیروز با استقلال‌طلبان دونتسک و لوهانسک توافق کرده بود که جلوی ارائه کمک‌های بشردوستانه را به مردم اکثراً روس‌تبار این منطقه نگیرد و در آینده به آنها خودمختاری بدهد.

 

14:56

پروشنکو: ضمانتی وجود ندارد که آتش‌بس اجرا شود

«پترو پروشنکو» رئیس‌جمهور اوکراین که این هفته دور میز مذاکره با روسیه نشست و بر سر آتش‌بس به توافق رسید، امروز گفت که هیچ ضمانتی برای اجرایی شدن این توافقات وجود ندارد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، کی‌یف با استقلال‌طلبان دونتسک و لوهانسک توافق کرده بود که جلوی ارائه کمک‌های بشردوستانه را به مردم اکثراً روس‌تبار این منطقه نگیرد و در آینده به آنها خودمختاری بدهد.

نمایندگان آلمان و اوکراین هم به نمایندگی از قدرت‌های اقتصادی و نظامی اتحادیه اروپا در مذاکرات این هفته حضور داشتند ولی تنها ساعاتی بعد از توافق دولت مرکزی و استقلال‌طلبان اوکراین، دیپلمات‌ها به خبرگزاری فرانسه گفتند که اتحادیه اروپا 24 ساعت پس از شروع آتش‌بس یعنی روز دوشنبه، تحریم‌های جدیدی علیه روسیه اعمال می‌کند.

غرب روسیه را به حمایت سیاسی و تسلیحاتی از استقلال‌طلبان متهم می‌کند.

رئیس‌جمهور اوکراین هم پس از موضع‌گیری‌های مقامات اروپایی در خصوص آتش‌بس، گفت که هیچ ضمانتی برای اجرای مفاد این توافق نیست.

وی همچنین در اظهارنظری دیگر که بیشتر به دلسردی وی از دورنمای صلح در کشورش پرده برمی‌داشت گفت: «نمی‌خواهم کسی توهم داشته باشد، راهی طولانی تا صلح باقی مانده است.»

 

14:06

خبرگزاری فرانسه: توافق مینسک راه‌حل بلندمدت برای بحران اوکراین نیست

گروه نرماندی، این هفته با دستیابی به توافق آتش‌بس، کی‌یف و استقلال‌طلبان شرق اوکراین را از جنگیدن منع کرد، اما به گفته تحلیل‌گران، پرسش‌های بی‌شماری را درباره حل اختلافاتی که به این درگیری‌های خونین انجامیده، بی‌پاسخ رها کرد.

هیئت نرماندی که برگرفته از مذاکرات صلح دهه 70 در منطقه‌ای به همین نام است، متشکل از سران چهار کشور روسیه، فرانسه، آلمان و اوکراین است. این هفته «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، «فرانسوا اولاند» رییس جمهور فرانسه و «پترو پروشنکو» رییس جمهور اوکراین در کاخ استقلال مینسک، پایتخت بلاروس گردهم آمدند و پس از شانزده ساعت گفتگو بر سر سندی توافق کردند که حرف و حدیث بر سر آن بسیار است.

آژانس خبری فرانسه در گزارش خود به قلم «آنا اسمولچنکو» در این باره می‌نویسد رهبران گروه نرماندی، 16 ساعت در مینسک، پایتخت بلاروس، گفتگو کردند و یکی از خبرنگاران حاضر در کاخ استقلال از آنجا که مذاکرات از شب پیش آغاز شده بود به دلیل فشار خون بالا از حال رفت. در پی این گفتگوها توافقی بدست آمد که از آغاز آتش‌بس از روز یکشنبه و جمع‌آوری نیروهای نظامی از سوی دو طرف درگیر خبر می‌داد.

توافق صورت گرفته، تهدید فوری واشنگتن برای آغاز تامین تسلیحاتی کی‌یف را در نطفه خفه کرد ولی بنا بر گفته تحلیل‌گران تضمینی نیست که درگیری‌ها در آینده از سر گرفته نشود.

اسمولچنکو می‌نویسد توافق امضا شده از سوی کی‌یف و جدایی‌طلبان، موضوعات بسیار مهمی را بی‌پاسخ رها کرد که «عمق مرکزیت‌زدایی»، «کنترل مرز روسیه-اوکراین» و «اندازه مناطق جدایی‌طلب که به آنها استقلال داده می‌شود» از آن جمله‌اند. (ادامه گزارش)

 

13:10

کشته شدن 8 نظامی اوکراینی در شرق اوکراین

ارتش اوکراین روز جمعه اعلام کرد در 24 ساعت گذشته 8 نیروی خود را بر اثر حملات استقلال‌طلبان از دست داده است. در جریان این درگیری‌ها، 34 نظامی نیز زخمی شده‌اند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، در بیانیه ارتش آمده است: «امشب در دونباس (مناطق شرقی اوکراین)، شب آرامی نبود. دشمن مواضع "نیروهای عملیات ضدتروریسم" را به شدت گذشته بمباران کرد.»

در این بیانیه همچنین اشاره شده است که در حال حاضر بخش اعظم درگیری‌ها در منطقه «دبالتسف» متمرکز است. این منطقه دو خط آهن تحت کنترل استقلال‌طلبان را به هم وصل کرده است.

این بیانیه می‌افزاید: «در پی اقدام نظامی و حملات راکتی، اوکراین 8 نیروی نظامی را از دست داده و 34 نفر دیگر زخمی شده‌اند.»

 

12:37

اتحادیه اروپا روسیه را به تحریم‌های بیشتر تهدید کرد

اتحادیه اروپا به روسیه هشدار داد اگر توافق جدید صلح اوکراین رعایت نشود، این اتحادیه غیر از تحریم‌هایی که اعمال کرده، تدابیر بیشتری علیه مسکو اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش شبکه فرانس 24، «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا در این رابطه گفته است: «تمرکز نشست اتحادیه اروپا در بروکسل بر نحوه حمایت از اجرای توافق است. اگر توافق اجرا نشود ما برای اتخاذ گام‌های بیشتر تردید نخواهیم کرد».

به‌رغم اینکه اتحادیه اروپا دوشنبه گذشته توافق کرده بود اجرا تحریم‌های جدید خود علیه روسیه را به منظور افزایش شانس مذاکرات «مینسک» به مدت یک هفته به حالت تعلیق در می‌آورد، «دونالد تاسک» اعلام کرد، اتحادیه اروپا هفته آینده تحریم‌های جدید علیه 9 نهاد و 19 مقام روس و اوکراینی را اجرا می‌کند.

وی در تشریح علت این تصمیم گفت: «اعتماد ما به حسن‌نیت ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه اندک است از این رو ما باید تصمیم خود درباره تحریم‌ها را اجرا کنیم».

به گفته رئیس شورای اروپا، «پترو پروشکنو» رئیس‌جمهور اوکراین «ارزیابی هوشمندانه‌ای» درباره این توافق و اوضاع وخیم کشورش در اختیار مقامات اتحادیه اروپا قرار داده است.

 

10:14

سه کشته و چهار زخمی در حمله نیروهای اوکراینی به لوهانسک

«سرگئی ایوانوشکین» وزیر امور اضطراری جمهوری خودخوانده خلق لوهانسک روز جمعه گفت در حمله توپخانه‌ای نیروهای ارتش اوکراین به این منطقه، چندین تن کشته و زخمی شده‌اند.

به نوشته خبرگزاری ایتارتاس، آقای ایوانوشکین، می‌گوید در حملات شب گذشته به مناطق مسکونی، دستکم 3 تن کشته و 4 نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

وی همچنین گفت: «به غیر از مناطق مسکونی، (راکت‌ها) یک اداره آتش‌نشانی، یک کارخانه لبنیات، یک خط لوله گاز و یک مهد کودک، را مورد اصابت قرار دادند.»

 

09:30

مسکو: ضامن توافق مینسک هستیم، نه مجری آن

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه روز جمعه گفت مسکو ضامن اجرای توافق آتش‌بس مینسک است، اما جزو مجریان این توافق نیست.

وی که با خبرگزاری ریانووستی صحبت می‌کرد، در این رابطه گفت: «روسیه کشوری است که از سوی طرف‌های درگیر، فراخوانده شده است. روسیه کشوری است که از طرف‌های درگیر خواسته تا اقدامات پیچیده‌ای را انجام دهند تا توافق مینسک اجرایی شود.»

آقای پسکوف افزود: «اما روسیه یکی از طرف‌هایی نیست که باید اقدامات را اجرایی کند. روسیه کشوری است که در حکم ضامن، عمل می‌کند، اما روشن است که طرفی نیست که بخواهد اقدامی صورت دهد. ما نمی‌توانیم اقدام فیزیکی انجام دهیم، چراکه یکی از طرف‌های درگیر نیستیم.»

وی همچنین تصریح کرد که مسکو امیدوار است که همه طرف‌ها به تعهدات خود در قبال توافق آتش‌بس اخیر، پایبند بوده و آن را اجرای کنند.

 

08:10

کشته شدن 7 غیرنظامی در حمله نیروهای اوکراینی به مناطق مسکونی دونتسک

«ادوارد باسورین» سخنگوی وزارت دفاع جمهوری خودخوانده خلق دونتسک روز جمعه اعلام کرد طی 24 ساعت گذشته، حملات صورت‌گرفته به این منطقه، به مرگ هفت نفر از جمله سه کودک منجر شده است.

به نوشته خبرگزاری ایتارتاس، آقای باسورین که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، در این رابطه گفت: «دیروز سه کودک، یک پسر یک ساله و دو دختر 6 و 12 ساله، در نتیجه حمله به مناطق مسکونی "گولوواکا" کشته شدند. در مجموع 7 غیرنظامی کشته و 15 نفر دیگر زخمی شدند.»

به گفته وی، نیروهای اوکراینی طی 24 ساعت گذشته بیش از 40 بار چند منطقه مسکونی در دونتسک را هدف حملات توپخانه‌ای قرار داده‌اند. آقای باسورین  در این مورد گفت: «در 24 ساعت گذشته، ما 42 حمله توپخانه‌ای، از جمله 19 مورد در دونتسک، 4 مورد در گولووکا و یکی در "یاسینوواتایا" ثبت کردیم.»

 

00:22

احتمال اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه با وجود توافق آتش‌بس

ساعتی پس از توافق مینسک بر سر آتش‌بس، دیپلمات‌ها گفتند که اتحادیه اروپا بدون درنظر گرفتن این گام، تحریم‌های جدیدی علیه روسیه اعمال می‌کند.

بناست که این آتش‌بس و توافقات ذیل آن، از اولین دقائق روز یکشنبه اجرایی شود اما یک دیپلمات بی‌نام به خبرگزاری فرانسه گفته که اتحادیه اروپا درست از فردای آن روز یعنی روز دوشنبه، تحریم‌های جدید علیه روسیه و استقلال‌طلبان اعمال می‌کند.

این دیپلمات که در حاشیه نشست فوق‌العاده اتحادیه اروپا صحبت می‌کرد، در این رابطه گفته است: «لیست تحریم‌ها روز دوشنبه منتشر می‌شود.»

با این حال برخی منابع نیز گزارش داده‌اند که تحریم‌ها تنها در صورت نقض توافق آتش‌بس، اعمال می‌شود. مسکو هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است.

انتهای پیام/ق

برای دریافت خبرنامه روزانه تحولات اوکراین، پیامی با عنوان «اوکراین» به آدرس زیر ارسال کنید:

FarsNewsInt@gmail.com

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها