امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۲۲:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146348
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۲۰
تعداد بازدید: 80
احمد بخشایش اردستانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص سفر ...

احمد بخشایش اردستانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص سفر وزیر امور خارجه چین به ایران و روابط تهران- پکن گفت: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای از چین به همراه روسیه دعوت کرد تا حضور داشته باشند و 1+5  شکل گرفت. درست است که این دو کشور رفتاری کج‌دار و مریز داشتند اما در مجموع در خصوص مذاکرات هسته‌ای خوب عمل کردند.

اردستانی افزود: در دولت گذشته برای طولانی کردن روند مذاکرات و خریدن زمان روسیه و چین را وارد چرخه مذاکرات کردیم، لذا شاهد بودیم که آقای جلیلی در خصوص زمان و جای مذاکرات نیز با طرف غربی بحث می‌کرد، اما به تدریج که رابطه با آمریکا جدی‌تر شد آمریکایی‌ها اعلام کردند لزومی به نقش سایر کشورها نیست و خودمان می‌توانیم روند مذاکرات را به صورت دو جانبه دنبال می‌کنیم.

وی چین را یک کشور جهان سومی دانست که انقلابی و دارای ایدئولوژی است و از این جهت نیز شبیه جمهوری اسلامی می‌باشد و اظهار داشت: مردم این کشور هم علاقه دارند با همه دنیا ارتباط داشته باشند. چین در مجموعه 1+5 نرم‌های جهانی را رعایت می‌کند، اما در فعالیت‌ها و روابط دوجانبه با ایران از مواضع ایران و حل مشکلات از طریق دیپلماسی حمایت می‌کند.

نماینده مردم اردستان ادامه داد: مذاکرات هسته‌ای به پایان کار خود نزدیک است و چین نیز تمایل دارد نقش بیشتری در این خصوص ایفا کند.

اردستانی حضور قدرت‌های جهانی در ایران که مورد تحریم و تهدید چند دهه‌ای قدرت‌های غربی است را یک موضوع مثبت و موثر خواند که نشان می‌دهد ایران در دنیا منزوی نبوده و یادآور شد: چین نیز بازار ایران را مدنظر، چرا که در دولت گذشته در صنایع نفت و گاز ایران حضور داشتند اما در دوره فعلی و بنا بر سیاست‌های آقای روحانی این حضور کمرنگ شده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها