امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۸:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146353
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۲۰
تعداد بازدید: 146
مهدی محمدی کارشناس مسائل هسته‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب ...

مهدی محمدی کارشناس مسائل هسته‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب با طرح این سوال که اساسا چرا معظم له با تفکیک توافق بر کلیات و جزئیات مخالفت کردند خطرات این نوع توافق را برشمرد و گفت: اولین و مهم‌ترین خطری که در روند تفکیک توافق کلی و سیاسی بدون نهایی کردن جزئیات وجود دارد این است که ایران مجبور می‌شود یکسری تعهدات بلندمدت را بدون دریافت هیچ امتیاز مشخصی در حوزه تحریم‌ها به طرف مقابل واگذار کند.

*آمریکایی‌های علاقه‌ای به نهایی کردن جزئیات توافق ندارند

وی با بیان اینکه امتیازدهی در حوزه لغو تحریم به توافق روی جزئیات موکول شده است خاطرنشان کرد: تجربه یک سال گذشته مذاکرات نشان داده که آمریکایی‌ها علاقه‌ای به نهایی کردن جزئیات خصوصا در حوزه لغو تحریم‌ ندارند.

وی خطر دوم توافق کلی را دچار شدن مذاکرات ایران به سرنوشت مذاکرات اسلو عنوان کرد و اظهار داشت: فلسطینی‌ها در مذاکرات اسلو در قالب یک توافق سیاسی تعهدات بلندمدتی را در قبال طرف اسرائیلی پذیرفتند ولی اسرائیل امتیازدهی به فلسطین را به توافق روی جزئیات موکول کرد، در حال حاضر 20 سال است که روی جزئیات توافقی صورت نگرفته و فلسطینی‌های نتوانستند هیچ امتیازی به دست آورند.

«معتقدم که علت اصلی مخالفت مقام معظم رهبری با تفکیک توافق کلی و جزئی این است که در صورت مجزا شدن این دو توافق، ایران نمی‌تواند در حوزه لغو تحریم امتیازی از آمریکا بگیرد و ایشان با هوشمندی و مداخله به موقع مانع شدند که آمریکایی‌ها امتیازاتی را بگیرند و در عین حال تحریم‌ها را سر جای خود نگه دارند». 

محمدی با برشمردن ویژگی‌های یک توافق خوب تصریح کرد: توافق خوب برای کشورمان این است که هم حق غنی‌سازی صنعتی و هم امکان اعمال این حق به رسمیت شناخته شود.

وی دومین ویژگی یک توافق خوب را لغو تمامی تحریم‌های اعمال شده در همان مرحله ابتدایی و پس از امضای توافقنامه دانست و گفت: هر توافقی که این دو ویژگی را داشته باشد خوب است.

*امکان رسیدن به توافق خوب وجود دارد

این کارشناس مسائل هسته‌ای امکان توافق خوب را با توجه به وضعیت ضعیف امروز آمریکا دست یافتنی دانست و تاکید کرد: اگر هیات مذاکره‌کننده ابعاد قدرت ملی ایران را باور داشته باشد و براساس آن مذاکره کند، شاهد رسیدن به توافقی خوب هستیم.

محمدی تحریم جدید اتحادیه اروپا در خصوص نفت‌کش‌های ایرانی را ضعف دولت ایران عنوان کرد و گفت: در توافق ژنو کشورهای 1+5 متعهد شدند که هیچ تحریم جدیدی علیه کشورمان وضع نکنند و تمامی تحریم‌های اعمال شده پس از توافق ژنو، نقض آشکار این توافق است؛ اما چون از طرف ایران واکنش به خصوصی نشان داده نشد تحلیل طرف غربی این بود که نقض توافق ژنو هزینه‌ای برای آنان ندارد و به همین دلیل آمریکا و اروپا به این روش ادامه می‌دهند.

*برای مقابله با تحریم‌های جدید باید بخشی از تعهدات ژنو کنار گذاشته شود

وی تنها راه توقف اعمال تحریم‌های جدید را واکنش قاطع دولت ایران عنوان و تصریح کرد: بهترین واکنش کشورمان برای رویارویی با تحریم‌های جدید این است که بخشی از تعهدات توافق ژنو کنار گذاشته شود.

محمدی اظهار داشت: آمریکایی‌ها گمان می‌کنند اعمال تحریم‌های جدید سبب گرفتن امتیازات بیشتر از طرف مذاکره‌کنندگان ایرانی می‌شود و روشن است که چرا تحریم‌هایی مانند تحریم جدید اتحادیه در خصوص نفتکش‌ها از سوی اتحادیه اروپا اعمال می‌شود.

وی در ادامه گفت: حقیقت این است که من اعمال تحریم‌های جدید از جانب ایران و اروپا را واکنشی طبیعی به رفتار مذاکره‌کنندگان می‌دانم و معتقدم باید مشکل را در داخل ایران حل کرد.

این کارشناس مسائل هسته‌ای افزود: دولت مسئولیت دارد که در عمل به طرف مقابل ثابت کند که تحریم‌ جدید نه فقط باعث دادن امتیازات بیشتر نمی‌شود بلکه سبب سرسختی مضاعف جمهوری اسلامی خواهد شد.

*در صورت عدم حصول توافق نهایی توافق ژنو نقض شود

محمدی در پاسخ به این سوال که اگر تا تیرماه به توافق نهایی دست نیابیم گزینه دیگری داریم؟ گفت: گزینه‌های قدرتمند بسیاری در اختیار ماست، اولین و مهم‌ترین گزینه ادامه مذاکرات اما خروج از توافق ژنو و برگرداندن وضعیت هسته‌ای به مرحله‌ی ماقبل توافق ژنو است.

وی در ادامه گفت: قطع امید از غربی‌ها برای لغو تحریم‌ و رو آوردن به ظرفیت‌های داخلی و شکل دادن یک استراتژی واقعی اقتصاد مقاومتی جایگزین بسیار مناسب و عملی، در صورت عدم توافق نهایی  است.

این کارشناس مسائل هسته‌ای در پایان خاطرنشان کرد: با اخذ چنین رویکردی، غربی‌ها مجبور می‌شوند دوباره سر میز مذاکرات برگردند و در موضعی محترمانه‌تر با ایران برخورد کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها