امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۲۱:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146402
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۲:۴۹
تعداد بازدید: 164
گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ قتل سه مسلمان دانشجوی مقیم امریکا توسط یک شهروند آمریکایی واکنش های مختلفی در رسانه های جمعی عرب ...

گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ قتل سه مسلمان دانشجوی مقیم امریکا توسط یک شهروند آمریکایی واکنش های مختلفی در رسانه های جمعی عرب زبان به همراه داشته است. روزنامه القدس العربی چاپ لندن یکی از این رسانه هاست که ستون یادداشت روز خود را به این موضوع اختصاص داد. «کشتار فلسطینی‌ها با شلیک به سر .. این بار درآمریکا» عنوان سرمقاله این روزنامه عرب زبان است . در این مقاله آمده است: مقامات و وسایل ارتباط جمعی آمریکا در نحوه برخورد با قتل دو خواهر فلسطینی الاصل به نام های روزان (19 ساله) و یسر(21) ابو صالحه و همسر فلسطینی الاصل یسر ضیاء برکات  که به دست یک آمریکایی در منطقه ای تحت نام چپل هیل واقع در شهر دانشگاهی کارولینای شمالی کشته شدند در میان دو فرضیه برای برون رفت سرگردان هستند. هرسه فرد یاد شده در اصابت مستقیم گلوله به سرشان به قتل رسیدند. یک فرضیه می گوید که قاتل «کریگ استفن هیکس» 46 ساله از شخصیت های مشهور مخالف ادیان از جمله مسیحیت و طائفه «مورمون»* (شاخه ای از مسیحیت) و اسلام است. دومین فرضیه مربوط به ادعای پلیس آمریکا است که می گوید قتل در اثر نزاع بر سر پارک خودرو بوده است.

القدس العربی نوشت: تکذیب هر دو فرضیه آمریکایی ها که برای برون رفت از این وضع اختیار کرده اند آسان است چه اینکه غیر معقول به نظر می رسد که یک آدم دین ستیز، دو زن و یک مرد فلسطینی را انتخاب کند و از انها بپرسد که آیا دین دار هستید یا مثل خودش بی دین و بعد آنها را بکشد. که اگر اینگونه باشد از بین 316 میلیون آمریکایی او باید بیشتر از سه نفر از طرفداران دینی که بیش از سه میلیون جمعیت دارد را تا امروز می کشت. در مورد فرضیه دوم یعنی نزاع بر سر پارک خودرو هم باید گفت که این فرضیه نیاز به بررسی نیست زیرا قاتل 46 ساله می بایست تنها به خاطر یک اختلاف نظر ساده تاکنون صدها نفر را می کشت.

در بخش دیگری از این سر مقاله آمده است: مسلمانان و اعراب در امریکا به سرعت از این حادثه باخبر شدند. از مقامات آمریکایی خواستند تا نسبت به این حادثه واکنش نشان داده و رسانه های گروهی آمریکا را نیز مورد حملات تند انتقادی خود به سبب نادیده گرفتن این حادثه قرار دادند. آنجا که خالد بیضون استاد دانشکده حقوق دانشگاه کالیفرنیا در واکنش به این وضعیت گفت: «مسلمانان در صدر اخبار قرار دارند آن هم زمانی که کافیست ماشه را فشار دهند اما وقتی قربانی می شوند خبری از انها نیست» . سناء سعید یک روزنامه نگار مقیم آمریکا نیز می گوید: این حادثه نشان می دهد که اسلاموفوبیا چگونه عمل می کند و این در حالی است که دانشجویان دانشگاه کارولینای شمالی- جایی که این سه دانشجوی مقتول مسلمان در آن درس می خواندند- پلاکاردهایی در محکومیت این جنایت با خود حمل می کردند که بر روی آن نوشته شده بود «اسلاموفوبیا را متوقف کنید» و « به مسلمانان احترام بگذارید» Muslim lives matter . معنای این جملات این است که زندگی مسلمانان نیز همانند سایر انسانها مهم است.

القدس العربی در ادامه نوشت: حضور ضیاء، روزان و یسر در حادثه چپل هیل با خود عوامل و نشانه های سمبلیک بسیار خطرناکی دارد که بر زندگی مسلمانان،اعراب و فلسطینیان تاثیر می گذارد. قاتل آمریکایی سه تن از شهروندان مسلمان، عرب و فلسطینی را برای قتل انتخاب کرده است که جز دانششان سلاح دیگری با خود حمل نمی کردند. شهروندانی بودند که توسط دولت اسراییل از خانه و کاشانه شان کوچانده شدند . همان اسراییلی که آخرین دولت نژاد پرستی در جهان محسوب می شود و تلاش می کند خود را دولتی یهودی بنامد تا در پوشش آن به کشتارجمعی دیگران بپردازد. همان اسراییلی که از حمایت غرب سکولار،‌ ازاد و دمکراتیک نیز برخوردار است.قاتل آمریکایی با انتخاب دانشجویان جوان و بی گناه که در طلب علم بودند برای قتل، می خواست ما مسلمانان را متذکر جمله ای از قران کند « من قتل نفسا بغیر نفس أو فساد فی الأرض فکأنما قتل الناس جمیعا- هر کس یک انسان را بکشد بدون اینکه او کسى را کشته باشد و یا فسادى در زمین کرده باشد مثل این است که همه مردم را کشته است» آیه ای (32 سوره مائده) که بیان گر این نکته است که حق ما است اینگونه تفسیر کنیم که آنچه در زمین علیه مسلمانان به عنوان یک جمعیت صورت می گیرد به عنوان اقدامی علیه  کل بشریت است و چه بسا دایره این تفسیر را فراخ تر نمائیم و اینگونه تعبیر کنیم  که پس ضرورتا هدف قرار دادن فلسطینی ها، هدف قرار دادن جماعتی بزرگتر که فلسطینی ها به آن انتساب دارند یعنی مسلمانان است.

علاوه براین ضیاء برکات دانشجوی دندانپزشکی بود و رسانه ها هم اعلام کردند که او از فعالان امور خیریه بوده که برای کودکان آواره سوری اعانه جمع می کرده است. معنای این جمله این است که او از دایره فلسطینی بودن فراتر رفته و در دایره عروبیت قرار می گیرد بنابراین او مستحق این است که نماینده اعراب باشد که با اصابت گلوله در سرش قربانی نژادپرستی غربی شده است.

القدسی العربی در پایان نوشت:  با این حال « کشتن گروهی مردم» جنایتی است که انحصارا بر گردن غرب است. به رغم مسئولیت بزرگ غرب در قبال سرنوشت جهان عرب پس از جنگ جهانی اول که متاسفانه نفرت مسلمانان را به همراه داشته است غرب در استبداد پروری حکومت های عربی نقش داشته است. پس از اینکه جوامع عربی بیش از 50 سال در زندان و محاصره قرار گرفتند و پس از انکه ملت های عربی را تهدید کردند حالا کمر به انتقام بسته اند تا گزینه های شهروند عربی را از او سلب کرده و وی را معادله ای که نانوشته مورد اتفاق بین نظام های استبدادی و اسراییل است.

سرمقاله القدس العربی در درون خود حاوی نکته کلیدی است و آن اینکه در آمریکا ظاهرا آزادی ادیان برای حمله به مسلمانان منعی ندارد. چه اینکه مقامات آمریکایی می گویند آقای  «کریگ استفن هیکس» قاتل اساسا دین ستیز بوده یعنی نه تنها بی دین بوده بلکه با هرگونه دینی نیز مخالف بوده است. به بیانی ساده تر آمریکایی ها می خواهند بگویند که در کشورشان همه آزاد هستند حتی بی دین ها. اما چه نوع آزادی؟ آزادی ای که کاری به ادیان دیگر غیر از اسلام نداشته باشد.

* مورمون واژه‌ای است که برای توصیف پیروان شعب مختلف جنبش قدیسان آخر الزمان بکار می‌رود. این واژه بیشتر به اعضای کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخر زمان که اصطلاحا «کلیسای مورمون‌ها» خوانده می‌شود، اشاره می‌کند. این آیین در سال 1830 میلادی، توسط جوزف اسمیت در ایالت نیویورک واقع در ایالات متحده آمریکا بنا نهاده شد.مورمون‌ها آیین خود را «جنبشی احیاگر» می‌دانند و بر این باورند که تعالیم، آداب و رسوم و سازمان کلیسا که بر اثر نافرمانی بشر در قرون اولیه میلادی به ورطۀ نابودی سپرده شده بود، از طریق وحی الهی به جوزف اسمیت احیا شده است

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها