امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۵:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146403
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۲:۴۹
تعداد بازدید: 82
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه تحلیلی «آبزرور» در بخش دیدگاه‌ها، یادداشتی منتشر کرده و در ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه تحلیلی «آبزرور» در بخش دیدگاه‌ها، یادداشتی منتشر کرده و در آن به واکاوی علل قتل سه جوان مسلمان دانشجو در چپل هیل کارولینای شمالی پرداخته است. در زیر بخش‌هایی از این یادداشت را مرور می‌کنیم:

سه دانشجوی آمریکایی 23 ساله، 21 ساله و 19 ساله روز سه‌شنبه (21 بهمن) در نزدیکی دانشگاه «کارولینای شمالی» در «چپل هیل» از سوی همسایه‌شان مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و کشته شدند. «ضیاء» و «یسر» دو ماه پیش با هم ازدواج کرده بودند و «رزان» خواهر یسر برای دیدار پیش آنها رفته بود.

مهاجم، فردی است 46 ساله و ضد دین به نام «کریگ استفن هیکس» که به بهانه سر و صدا و جای پارک و مسائل دیگر دوبار پیش از این در حالی که به وضوح اسلحه در دست داشته به دو جوان همسایه‌اش (ضیا و یسر) اعتراض می‌کرده ولی این بار گلوله‌ها را در سر این جوانان خالی می‌کند. وی پس از آن خود را به پلیس معرفی کرده است.

آبزرور می‌نویسد صفحه فیسوک هیکس پر است از پست‌های ضد دین که پاره‌ای وقت‌ها بویژه به اسلام و مسلمانان اشاره دارند. یسر پیش از این به خانواده‌اش گفته بود که همسایه‌شان آقای هیکس از اینکه وی روسری بر سر دارد «احساس راحتی نمی‌کند». با تمام مفاهیم و اهداف، بویژه از دید جامعه مسلمانان، به نظر می رسد آقای هیکس با احساسات ضدمسلمان دست به اینکار زده است و این جنایت احتمالا بر مبنای نفرت صورت گرفته است.

آبزرور در ادامه می‌نویسد که اگرچه بدون شک آقای هیکس مسئول این قتل‌های فجیع است ولی تنها مقصر این فاجعه نیست. بخشی از تقصیر این ماجرا و دیگر جرم‌های برمبنای نفرت که بطور عمده علیه مسلمانان رخ می‌دهد، بر دوش مصون از مجازات بودن گفتمانی است که مسلمانان را در نظر عموم شرور و اهریمنی معرفی می‌کند.

آبزرور در ادامه یادداشت به مواردی اشاره می‌کند که در آن سیاستمداران آمریکایی با کلام نفرت‌پراکن‌شان، بویژه جامعه مسلمانان را هدف قرار داده‌اند و آنها را به «غیر خودی‌ها» بدل ساخته‌اند.

آبزرور می‌نویسد می‌توان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری حزب جمهوری‌خواه از جمله «بابی جیندال» را در این زمینه سرزنش کرد که در فصل انتخابات و در کمپین‌های سیاسی‌‌اش مسلمانان را غیر خودی خطاب کرد و همین روند را ادامه داد تا اینکه اخیرا مهاجرت مسلمانان به آمریکا را «تهاجم» و «استعمار» خواند و درباره اجرای قوانین دینی در مناطقی که تحت کنترل مسلمانان است هشدار داد.

ابزرور ادامه می‌دهد که می‌توان «جان بنت» نماینده ایالتی اوکلاهما را سرزنش کرد که در سخنرانی خود درباره اسلام، مسلمانان را سرطانی خواند که می‌بایست ریشه‌هایشان از کشور قطع شود. سخنان وی با کف زدن و همچنین پشتیبانی از سوی رئیس حزب جمهوری‌خواه اوکلاهاما مواجه شد. نماینده جدید ایالت جورجیا در کنگره آمریکا، و «جودی هایس» کشیش باپتیست ضد همه چیز و با توجه به مذهب، به طور ویژه ضد اسلامی، اعلام کرد که اسلام دین واقعی نیست و شایستگی برای حفاظت بر مبنای متمم اول قانون اساسی آمریکا را ندارد . البته برای آقای هایس خیلی بد شد چرا که دادگاه ایالات متحده با او مخالف است.

آبزرور مثال‌های بسیاری می‌آورد که در آن افراد بدون دغدغه، تخم نفرت علیه اسلام و مسمانان را در جامعه آمریکا کاشته‌اند و یادآور می‌شود که در این جنایت فجیع، تمام این افراد می‌بایست سرزش شوند.

نویسنده یادداشت اینطور ادامه می‌دهد که: «از قتل "چپل هیل" شگفت‌زده نمی‌شوم. با توجه به "اسلام هراسی" در داخل کشور و همگام با آن افزایش "تندروی خشونت‌آمیز" در خارج از کشور، آماده حملات اینچنینی بودم.

در چند سال گذشته، هر روز، همان طور که دخترانم را به مدرسه اسلامی فرستاده‌ام بیم و هراس را حس کرده‌ام. اما هنوز هم آنها را به مدرسه می‌فرستم و حاضر نیستم تسلیم ترس شوم و بپذیرم که مسلمانان آینده‌ای ندارند چرا که ما گذشته‌ای طولانی در آمریکا داریم. در حالیکه مرگ شیاء، یسر و رزان ما را برای همیشه متاثر می‌کند اما زندگی و تعهد آنها به خدمت ما را به امید رهنمون می‌شود.»

نویسنده در پایان یادآور می‌شود که درحالیکه روزگار برای مسلمان در آمریکا به سختی سپری می‌شود، هزاران مسلمان جوان آمریکایی در سراسر کشور با خدمت به نیازمندان، پیشبرد کمپین مبارزات عدالت اجتماعی و توسعه روش‌های خلاقانه، در راستای بالا بردن صدای خود بالاتر از زشتی‌ها تلاش می‌کنند. برقراری عدالت برای دانشجویان کشته شده تنها به معنی تعقیب مقصر نیست بلکه با شکستن سکوت درباره تعصب ضداسلامی که اجازه می‌دهد تا نفرت به زخمی ناسور بدل شود و ارج نهادن به میراث آنها با پذیرفتن نسل‌های آینده مسلمانان در این کشور، امکان‌پذیر می‌شود.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها