امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۲:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146441
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ناو گروه سی و سوم نیروی دریایی ارتش متشکل از ناو پشتیبانی بندر‌عباس و ناو رزمی نقدی ...

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ناو گروه سی و سوم نیروی دریایی ارتش متشکل از ناو پشتیبانی بندر‌عباس و ناو رزمی نقدی که اوایل ماه جاری ماموریت خود را برای محافظت از خطوط مواصلاتی کشتی‌ها آغاز کرده بود، صبح روز بیستم بهمن‌ماه به بندر کلمبو واقع در سریلانکا رسید و پهلو گرفت.

حسین ابراهیمی سرپرست سفارت ایران و سرهنگ ابراهیم روحانی وابسته نظامی کشورمان در سریلانکا به همراه برخی از فرماندهان نیروی دریایی سریلانکا از این ناوگروه استقبال کردند.

این ناوگروه پس از طی حدود 5 هزار کیلومتر در شمال اقیانوس هند تا بندر‌ کلمبو در سریلانکا توانست بیش از 120 واحد نظامی و غیرنظامی را از طریق شنود، رهگیری الکترونیکی و دیده‌بان بصری رهگیری و شناسایی کند.

این ناوگروه به دلیل حضور دانشجویان دانشگاه علوم دریایی امام خمینی در آن، یک ناوگروه عملیاتی، اطلاعاتی و آموزشی محسوب می‌شود.

پیش از این دو بار دیگر ناوگروه‌های بیست‌و چهارم و بیست و هشتم نیروی دریایی ارتش در سریلانکا حاضر شده‌ بودند.

* حضور ناوگروه ارتش در سریلانکا نشانگر سطح بالای روابط دفاعی ما با این کشور است
سرهنگ ابراهیم روحانی وابسته نظامی ایران در سریلانکا در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به حضور سی و سومین ناوگروه ارتش در بندر کلمبو، اظهار داشت: حضور ناوگروه‌های ارتش در کشورهای خارجی خصوصا حوزه آبی اقیانوس هند بسیار مهم است.

وی افزود:‌ از آنجا که تمام دشمنان تلاش دارند ما را منزوی کنند و قدرت دفاعی نیروهای مسلح ما را کم جلوه دهند حضور این ناوگروه ارتش بیانگر قدرت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در خارج از آب‌های کشورمان است. به ویژه در منطقه‌ای که همه دشمنان و رقبای ما حضور دارند.

روحانی تاکید کرد: منطقه اقیانوس هند محل حضور قدرت‌های بزرگ و ناوگان‌های قدرتمند است و حضور این ناوگروه نشاندهنده این است که ما در این عرصه هم فعال و قدرتمند هستیم.

وابسته نظامی ایران در سریلانکا خاطرنشان کرد: ما روابط خوبی با کشور سریلانکا داریم و تاریخ روابط دو کشور هم بیانگر ارتباطی خوب و در سطح بالا است.

وی با بیان اینکه در مدت حضورش در سریلانکا این دومین ناوگروه ارتش است که به بندر کلمبو آمده، گفت: پیش از این ناوگروه بیست و هشتم به همراه زیردریایی یونس به این بندر آمده بود لذا حضور ناوگروه‌های ارتش در سریلانکا نشانگر سطح خوب روابط دفاعی ما با این کشور است و نیروی دریایی سریلانکا نیز استقبال خوبی از این ناوگروه داشته است.

روحانی تصریح کرد: در ملاقات‌هایی که با فرماندهان عالیرتبه کشور سریلانکا داشته‌ایم همه آنها به قدرت بالای دفاعی و نظامی ایران اذعان داشتند و همیشه جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک الگوی دفاعی که در مقابل دشمنان بزرگ ایستاده دانسته‌اند. چرا که این کشور هم به نوعی زیر فشارهای برخی قدرت‌های بزرگ است لذا ما نقاط اشتراکی با این کشور داریم و همین امر باعث شده روابط خوبی داشته باشیم.

* تبادل آموزش و اطلاعات در بازدیدهای متقابل نیروهای دریایی ایران و سریلانکا

ناخدا محمدرضا احمدی کرمانشاهی فرمانده ناوگروه سی‌وسوم نیروی دریایی ارتش نیز در گفتگو با خبرنگار اعزامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان اینکه محوریت ماموریت این ناوگروه، آموزشی است، گفت: آموزش مبتنی بر عمل تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه امام خمینی نوشهر را در این ناوگروه دنبال می‌کنیم و دانشجویان در طول این سفر با فرهنگ دریایی و دریانوردی‌های طولانی مدت با مسافت زیاد و اقیانوس آشنا می‌شدند.

فرمانده ناوگروه سی‌وسوم نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: دانشجویان آموزش‌های تئوری که در دانشگاه دیده‌اند را در این دوره کارورزی عملا انجام می‌دهند.

احمدی کرمانشاهی خاطرنشان کرد: این سفر حدود 2 هفته تا رسیدن به بندر کلمبو به طول انجامید و این ناوگروه 5 هزار کیلومتر به طور مستمر دریانوردی داشته و آموزش‌های پیش‌بینی شده را انجام داده است.

وی با بیان اینکه کشور سریلانکا در حاشیه شمالی اقیانوس هند قرار دارد، اظهار داشت: در طول مسیری که برای کارورزی دانشجویان پیش‌بینی کردیم، سریلانکا و بندر کلمبو با توجه به روابط خوب 2 کشور در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی داریم انتخاب شد.

فرمانده ناوگروه سی‌وسوم نیروی دریایی ارتش تاکید کرد: این بازدیدهای متقابل باعث تبادل آموزش و اطلاعات بین 2 کشور می‌شود و از سوی دیگر اطلاع از توانمندی‌های نظامی 2 کشور در بازدیدهایی که با محوریت آموزش دانشجویان پیش‌بینی شده انجام می‌شود.

* دیدار با فرمانده نیروی دریایی سریلانکا و ژنرال «نامایاکارا» فرمانده ناوگان غرب این کشور
فرماندهان و مسئولان ناوگروه سی و سوم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه حضور خود در بندر کلمبو سریلانکا، با ژنرال «جایانتا پررا» فرمانده نیروی دریایی این کشور و نیز ژنرال «نامایاکارا» فرمانده ناوگان غرب سریلانکا دیدار کردند.

ناخدا محمدرضا کرمانشاهی فرمانده ناوگروه سی و سوم نداجا در این دو دیدار ضمن تشکر از میهمان‌نوازی نیروی دریایی سریلانکا و ابلاغ سلام فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، روابط دو کشور را گرم و صمیمی توصیف کرد و گفت: ایران و سریلانکا همیشه در حوزه‌های سیاسی و نظامی روابط خوب و دوستانه‌ای داشتند و ما نیز در همین راستا برای تقویت و توسعه این روابط اهتمام ویژه داریم.

فرمانده ناوگروه سی و سوم نداجا اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب توانست در حوزه نیروهای مسلح به خصوص نیروی دریایی بدون وابستگی به بیگانگان در حوزه‌های تربیت و آموزش نیروی انسانی به صورت مستقل عمل کرده به گونه‌ای که امروز پرسنل این نیرو مانند دیگر نیروهای مسلح کشورمان در داخل آموزش می‌بینند. 

ناخدا کرمانشاهی تصریح کرد: علاوه بر حوزه نیروی انسانی ما در زمینه تعمیر، نگهداری، طراحی و ساخت تجهیزات نظامی از جمله شناورهای سنگی و حتی زیردریایی خودکفا هستیم و هیچ وابستگی به خارج نداریم.

وی با بیان اینکه ما همواره تاکید ویژه‌ای برای حضور ناوگروه‌های خود در کشور سریلانکا و بندر کلمبو داریم افزود: این ناوگروه به دلیل حضور دانشجویان نیروی دریایی یک ناوگروه عملیاتی و آموزشی است و بنده خودم نیز در اوایل دهه 80 میلادی دو بار برای طی دوره کارآموزی با ناوگروه‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران به این بندر آمده‌ام.

فرمانده ناوگروه سی و سوم نداجا تصریح کرد: نیروهای مسلح ما به ویژه نیروی دریایی ارتش با حضور در 8 سال جنگ تحمیلی که در تعریف ملت ما دفاع مقدس نامیده می‌شود، تجارب نظامی خوبی کسب کرد و ما آماده‌ایم این تجربیات را در حوزه‌های آموزشی و نظامی در اختیار کشور سریلانکا قرار دهیم.

ناخدا کرمانشاهی همچنین با اشاره به فعالیت موفق و چشم‌گیر دانشگاه علوم دریایی امام خمینی در نوشهر اظهار داشت: ما آمادگی پذیرش دانشجو از سریلانکا و دیگر کشورهای دوست و برادر را در سطوح دوره عالی و دانشکده جنگ داریم.

در این دو دیدار فرماندهان و مسئولان ناوگروه سی و سوم نداجا از جمله ناخدا رزاقی فرمانده ناو لجستیک بندرعباس، ناخدا حسین‌پور فرمانده ناو موشک‌انداز نقدی و سرهنگ ابراهیم روحانی وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در سریلانکا نیز حضور داشتند.

* فرمانده نیروی دریایی سریلانکا: حضور ناوگروه ایرانی در کلمبو موجب تقویت روابط دو کشور می‌شود

ژنرال جایانتا پررا فرمانده نیروی دریایی ارتش سریلانکا در دیدار با فرماندهان و مسئولان ناوگروه سی و سوم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با ناخدا محمدرضا کرمانشاهی فرمانده این ناوگروه ضمن خوشامدگویی به آنها اظهار داشت: علاقه ما به جمهوری اسلامی ایران نه تنها در حوزه نظامی بلکه در زمینه‌های سیاسی نیز بوده و رئیس‌جمهور ما نیز بارها بر این علاقه و تقویت روابط دو کشور تاکید کرده است.

ژنرال پررا با بیان اینکه ایران و سریلانکا در گذشته نیز روابط خوبی با یکدیگر داشتند سفر ناوگروه نیروی دریایی ارتش به بندر کلمبو را در همین راستا دانست و بر تقویت این روابط تاکید کرد.

وی افزود: کشور ما نیز سال‌ها درگیر جنگ بوده و ما در این خصوص تجارب زیادی داریم که می‌توانیم آن را با جمهوری اسلامی ایران در میان بگذاریم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش سریلانکا همچنین از نوع ماموریت ناوگروه سی و سوم نیروی دریایی ارتش در آب‌های آزاد و همچنین نحوه انجام این ماموریت‌ها سوال کرد که ناخدا کرمانشاهی فرمانده ناوگروه سی و سوم توضیحاتی یکی از اهداف این ناوگروه‌ها را موضوع آموزشی برای دانشجویان و نیز حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در آب‌های آزاد عنوان کرد.

ژنرال پررا همچنین با ابراز خشنودی مجدد از حضور ناوگروه نیروی دریایی ارتش ایران در بندر کلمبو اظهار داشت: ما آماده‌ایم تا همه شرایط را برای رفاه و آسایش این ناوگروه در بندر کلمبو فراهم کنیم.

بنا بر این گزارش ژنرال جایانتا پررا سی و هشتمین فرمانده نیروی دریایی ارتش سریلانکا از سال 1950 است.

* فرمانده ناوگان غرب سریلانکا: به دنبال تقویت روابط با جمهوری اسلامی ایران هستیم

 ژنرال نامایاکارا فرمانده ناوگان غرب نیروی دریایی سریلانکا در دیدار مسئولان و فرماندهان ناوگروه سی و سوم نیروی دریایی ارتش ضمن استقبال گرم از حضور ناوگروه عملیاتی- آموزشی نیروی دریایی ارتش در این کشور آن را در راستای تقویت روابط ایران و سریلانکا در همه حوزه‌ها خصوصا در زمینه نظامی ارزیابی کرد و گفت: ما علاقمندیم تا این روابط هرچه بیشتر و مستحکم‌تر شود.

وی با بیان اینکه کشور ما نیز مانند جمهوری اسلامی ایران یک جنگ طولانی را تجربه کرده است افزود: این تبادل آموزش و تجربیات دو کشور در حوزه‌های دفاعی می‌تواند بسیار ارزشند باشد.

فرمانده ناوگان غرب سریلانکا با اشاره به سفر گذشته خود به تهران خاطرنشان کرد: این سفر برای من بسیار جالب بود و در آن با موضوعات و تجربیات بسیار خوبی آشنا شدم.

ژنرال نامایاکارا جمهوری اسلامی ایران را یک کشور دوست برای سریلانکا عنوان کرد و افزود: رئیس‌جمهور ما نیز در گذشته هم با رهبر جمهوری اسلامی ایران و هم با روسای جمهور شما ملاقات داشته و این نشان می‌دهد روابط دو کشور تنها در حوزه‌های نظامی نبوده و در همه ابعاد سیاسی گسترش یافته است.

وی اقیانوس هند را یک منطقه مهم عنوان کرد و افزود: حضور ناوگروه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سریلانکا در جهت تقویت روابط دو کشور است و ما در همین رابطه مشتاق توسعه این روابط هستیم.

بنا بر این گزارش ژنرال نامایاکارا چهل و چهارمین فرمانده ناورگروه غرب سریلانکا از سال 1985 است.

* حضور دانشجویان نداجا در جامعه المصطفی سریلانکا/ بزرگداشت ٢٢ بهمن در ناوگروه سی و سوم ارتش
مراسم بزرگداشت ٢٢ بهمن، سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی روز چهارشنبه در سریلانکا و با حضور دانشجویان، فرماندهان و پرسنل ناوگروه سی و سوم نداجا برگزار شد.

اعضای این ناوگروه طی مراسمی بر روی ناو لجستیک بندرعباس و ناو موشک انداز نقدی، ضمن بزرگداشت این روز، فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل سر دادند.

همچنین تعدادی از دانشجویان و فرماندهان این ناوگروه، با حضور در محل جامعه المصطفی سریلانکا، در مراسمی که از سوی این مرکز به مناسبت ٢٢ بهمن برگزار شد شرکت کردند.

علاوه بر دانشجویان، پرسنل و فرماندهان ناوگروه ارتش، سرهنگ ابراهیم روحانی وابسته نظامی ایران در سریلانکا، حسین خانی سرپرست سفارت ایران در این کشور و حجت الاسلام سید حمیدرضا حقیقی رئیس مرکز جامعه المصطفی در کلمبو نیز حضور داشتند.

حجت الاسلام حقیقی در این مراسم ضمن خوش آمدگویی به دانشجویان و پرسنل ناوگروه سی و سوم، حضور این ناوگروه در سریلانکا را در جهت تقویت روابط دو کشور، موثر عنوان کرد.

حجت الاسلام محمدرضا کشاورز نماینده عقیدتی سیاسی ارتش در ناوگروه سی و سوم نداجا نیز طی سخنان کوتاهی ضمن تشکر از مهمان نوازی مردم سریلانکا، به موضوع پیروزی انقلاب اسلامی در ایران پرداخت و گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی که به استقلال و پیشرفت ملت ایران ختم شد، ملتهای آزاده جهان نیز با الگوگیری از جامعه اسلامی ایران فهمیدند که راه تعالی و پیشرفت در استقلال و عدم وابستگی به استعمارگران است.

بنا بر گزارش خبرنگار اعزامی فارس، مرکز جامعه المصطفی از سال ١٣٨٠ کار خود را به صورت غیررسمی در سریلانکا آغاز کرد و از سال ٢٠١٢ میلادی نیز با اخذ مجوز رسمی از وزارت آموزش عالی سریلانکا و تاسیس دانشگاه در شهر کلمبو به تربیت طلاب و علاقمندان به علوم انسانی و اسلامی در سریلانکا می پردازد.

* فرمانده و دانشجویان ناوگروه سی وسوم نداجا از دانشگاه نیروی دریایی سریلانکا بازدید کردند
فرمانده ناوگروه سی وسوم نیروی دریایی ارتش بهمراه دانشجویان دانشگاه امام خمینی(ره) نوشهر از دانشگاه نیروی دریایی ارتش سریلانکا بازدید کردند.

دانشگاه نیروی دریایی سریلانکا در 300 کیلومتری بندر کلمبو واقع شده و دانشجویان ایرانی با حضور در این دانشگاه از نزدیک با سیستم آموزشی این کشور آشنا شدند.

اعضای ناوگروه سی وسوم نداجا و دانشجویان دانشگاه دریایی نوشهر همچنین ضیافت شام را میهمان سفارت ایرن در سریلانکا بودند که در این مراسم سرهنگ روحانی وابسته ایران در سریلانکا، حجت الاسلام حقیقی رئیس جامعه المصطفی و ابراهیم خانی سرپرست سفارت نیز حضور داشتند.

* ناوگروه سی و سوم نیروی دریایی ارتش سریلانکا را ترک کرد/حرکت بسوی اندونزی
ناوگروه سی و سوم نیروی دریایی ارتش متشکل از ناو پشتیبانی بندر‌عباس و ناو رزمی نقدی که اوایل ماه جاری ماموریت خود را برای محافظت از خطوط مواصلاتی کشتی‌ها آغاز کرده بود صبح روز بیست و سوم بهمن ماه پس از 3 روز پهلوگیری در بندر کلمبو واقع در سریلانکا، این بندر را ترک کردند.

ناوگروه سی و سوم که به دلیل حضور دانشجویان دانشگاه علوم دریایی امام خمینی در آن، یک ناوگروه عملیاتی، اطلاعاتی و آموزشی محسوب می‌شود در 3 روز اقامت در بندر کلمبو سریلانکا از مراکز مختلف آموزشی این کشور بازدید کرد.

این ناوگروه پس از ترک سریلانکا مسیر خود را به سمت اندونزی ادامه می دهد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها