امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۳:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146472
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 335
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: پیمان طالبی از شاعران جوان و خوش آتیه کشورمان است که با شعرهایش و به ویژه شعرهایش در حوزه ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: پیمان طالبی از شاعران جوان و خوش آتیه کشورمان است که با شعرهایش و به ویژه شعرهایش در حوزه شعر انقلاب اسلامی خوش درخشیده و چهره جوان شناخته شده‌ای است.

علی سلیمانی که خود از شاعران جوان مطرح کشورمان است، یادداشتی نوشته که در آن مروری دارد بر شعر و زبان پیمان طالبی. این یادداشت که برای انتشار در اختیار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; قرار گرفته، به شرح زیر است:

**بیدهای مجنون شعر جوان امروز
شعر جوان امروز، شعر پر اقبال و فراگیری است، شاید اگر بخواهیم از لحاظ کمی شعر امروز را با دوره‌های پیش مقایسه کنیم به این نتیجه برسیم که توجه به شعر در میان نسل جوان بیش از گذشته است، بررسی این مورد نیاز به تحلیل دارد که در جای خود البته ارزشمند است.

حال در این همهمه و ازدحام شنیدن یک صدای متفاوت بسیار سخت است، خیابانی را تصور کنید که درختانی درست مثل هم دارد، در میان کاج‌های قد کشیده اگر درختی متفاوت باشد قطعا به چشم می‌آید حتی اگر یک بوته نازیبا هم باشد. جریان شعر امروز همین است برخی که داعیه‌ی متفاوت بودن دارند آن بوته‌ها هستند، متفاوت بودنشان مورد قبول است ولی در شئونات دیگر حرفی برای گفتن ندارند.

حال در این جریان شاعران جوانی چون پیمان طالبی بیدهای مجنون اند که هم متفاوت هستند و هم زیبا، و متاسفانه تعدادشان زیاد نیست.

غزل پیمان طالبی متفاوت از جریان رایج غزل امروز جوان است، فخیم است و خیلی درگیر فانتزی شدن نیست. زبان و اندیشه در خدمت هم هستند و قصد خودنمایی ندارند.

اصلا این خودنمایی جریان رایجی در شعر امروز است، گروهی از شاعران به هر قیمتی حاضرند متفاوت باشند که پیمان طالبی از این دست نیست.

**شعری امروزی با زبانی فخیم

با مطالعه غزل‌های این شاعر به چند ویژگی می‌توان اشاره کرد:

1

همانطور که در مقدمه آمد زبان پیمان طالبی یک دست است و به ندرت مخاطب را بازی می‌دهد، واژه‌ها در شکل درست و به جای خود استفاده شده‌اند، شاید این خصیصه در ظاهر ویژگی مهمی به شمار نیاید اما در وانفسای شعر امروز باید این اتفاقات را غنیمت شمرد. زبان پیمان طالبی فخیم است و اگر مورد پسند عده ای نیست ایراد از پایین آمدن سطح انتظار مخاطب از این دست فضاهای شعری است، به زعم من زبان در خدمت فکر شاعر است و گزینش آن نمی‌تواند فی نفسه قوت یا ضعف تلقی گردد. می‌شود با کهن‌ترین واژگان شعری با درونمایه امروزی نوشت و با امروزی‌ترین واژگان شعری در حال و هوای قرن شش و هفت؛ و به عقیده من شعر پیمان طالبی شعری امروزی است در درونمایه با بهره گیری از زبان اصیل شعر کلاسیک.

2:

پیمان طالبی در مضمون پردازی شاعر محترمی است، از آن جا که بیشتر شعرهای او اجتماعی است، موضوعی که کمتر جایی در محافل و انجمن‌های عاشقانه پسند این روزها دارد، در شعر پیمان طالبی نوعی اعتراض حاکم است و البته که این انتقادهای شاعرانه به امید اصلاح اند، شاعر باطن بیدار خویش را دستمایه شعرهایش قرار داده و این ارزشمند است.

-3

 آن چه ما به آن شهود، کشف، آن و ... می‌گوییم و دقیقا نمی‌دانم چیست ولی در شعر باید باشد در شعر پیمان طالبی اتفاق می‌افتد، گاه ممکن است به علت زبان مایل به کهن و سنتی بودن بافت شعرها کمتر انتظار این اتفاقات را داشته باشیم ولی با مطالعه شعر های او به کرات با اتفاقات شاعرانه مواجهیم.

اگر بخواهیم در خصوص شعرهای این شاعر صحبت کنیم نکات زیادی را می‌توان مورد بررسی قرار داد، که انشاالله بعد از چاپ مجموعه‌ی این شاعر که قرار است به همین زودی‌ها هم باشد به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها