امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۹:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146474
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 178
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین کارگاه آموزشی اردوی شاعران جوان انقلاب اسلامی‌(آفتابگردان‌ها) در ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین کارگاه آموزشی اردوی شاعران جوان انقلاب اسلامی‌(آفتابگردان‌ها) در دومین روز این اردو با حضور و سخنرانی علی داوودی شاعر، نقاش و مدیر دفتر شعر حوزه هنری پیگیری شد.
این درس‌گفتار با عنوان «شعر، خرد و روشنی» برای شاعران جوان ارائه و به بررسی و مقایسه محتوای اجتماعی شعر گذشته و امروز کشور پرداخته شد.

داوودی انقلاب اسلامی‌ را نقطه عطفی در تاریخ کشورمان دانست و لزوم نگرش تازه به جهان را پس از انقلاب اسلامی‌ برای شاعران ایرانی مطرح کرد.

دیدن نقاط سپیدی در کنار نقاط ضعف و مشکلات و نیفتادن شعر و شاعر معتقد به آرمان‌های انقلاب اسلامی‌به دام سیاه نمایی از دیگر مباحثی بود که در این کارگاه آموزشی به آن‌ها اشاره شد.

**شاعر به میزان پاکیزگی و خلوصش در تاریخ ماندگار می‌شود

سومین کارگاه آموزشی اردوی شعر جوان انقلاب اسلامی‌(آفتابگردان‌ها) با عنوان «جان شعر، جان شاعر» با حضور مرتضی امیری اسفندقه برگزار شد.

امیری اسفندقه در رابطه با رابطه محتوا و شاعر گفت: شاعر و به طور کامل انسان تنها همین شکل و ظاهر نیست و در سخنش پنهان است و در واقع اصل شاعر سخن اوست.

این شاعر با اشاره به شعرهایی از قیصر امین پور، افزود: از ویژگی‌های مهم شاعران بزرگ، این است که ویژگی پنهانی واژه‌ها را درمی‌یافتند و به کار می‌بستند.

چگونگی نگاه شاعر به عالم از مباحث دیگری بود که در این درس گفتار مطرح شد. امیری در این باره به لزوم داشتن چشم بینا توسط شاعر و نگاه دقیق به عالم و پدیده‌های هستی را یادآور شد. امیری نمونه‌ی خوب این نگاه حکیمانه را بیدل دهلوی دانست و اضافه کرد: چشم آلوده نمی‌تواند سرو و جوی و دریا را درست درک کند و بفهمد.

این شاعر افزود: شاعر به میزان پاکیزگی و خلوصش در تاریخ باقی می‌ماند. نمونه اش باقی ماندن حافظ در تاریخ است که در میان شاعران بسیار هم دوره خود تنها او در حافظه ی تاریخی ایرانیان مانده است.

امیری اسفندقه در پایان یادآور شد: میرزا عبدالقادر بیدل دهلوی، محرم ناموس طبیعت الهی است و این محرمیت را با خلوص و پاکی و نگاه حکیمانه به دست آورده است.

**سعید حدادیان: باید به شعر فاخر در هیئات مذهبی توجه بیشتری شود

میزگرد تخصصی شعر آیینی و هیات، هم در حاشیه‌ی اردوی آموزشی شعر جوان انقلاب اسلامی‌(آفتابگردان‌ها) با حضور سیدمهدی حسینی و سعید حدادیان، شاعران آیینی کشورمان برگزار شد.

حدادیان در این میزگرد با اشاره به آیاتی از کلام خداوند لزوم تبلیغ معارف اهل بیت (ع) را یادآور شد و از شاعران جوان خواست در این راه از هیچ چیز دریغ نکنند و مانند دعبل دار بر دوش باشند و جان خود را نیز فدا کنند.

این شاعر و مداح اهل بیت(ع) با اشاره به اشعاری از مولوی، حافظ و سعدی که در مجالس دعا و روضه در قدیم خوانده می‌شده است، جایگاه شعر فاخر را در هیئت‌ها و نوحه‌های قدیمی‌با برخی نوحه‌های امروزی مقایسه کرد و خواستار توجه بیشتر به شعر فاخر در مجالس مذهبی شد.

شاعر کتاب «همیشه باران» همچنین به شاعران هشدار داد: باید توجه داشت خدای ناکرده مدح در شعر هیات ناخواسته تبدیل به توهین نشود و شعر دون شان اولیا الله و صاحبان اصلی اش نباشد.

در ادامه، سید مهدی حسینی، شاعر آیینی اهل قم نیز درباره شعر آیینی به سخنرانی پرداخت. حسینی لزوم توجه به فرم شعر در شعر آیینی را یادآور شد و گفت: نباید از شعریت شعر هیات کاست و آن را دست کم گرفت.

لزوم خلاقیت در شعر آیینی و هیات و در نظر گرفتن طیف‌های مخاطبان از دیگر مباحثی بود که این شاعر اهل بیت (ع) به آن‌ها اشاره کرد.

**علی داوودی: بعضی پیامدهای جهان امروز ذاتا با ادبیات در تعارض است

میزگرد تخصصی شعر جوان، در حاشیه‌ی اردوی آموزشی شعر جوان انقلاب اسلامی‌(آفتابگردان‌ها) با حضور علی داوودی و محمدحسین نعمتی برگزار شد.

علی داوودی در ابتدای این میزگرد با اشاره به لزوم تلاش و مطالعه‌ی بیش از پیش شاعران جوان گفت: اگر ما فکر می‌کنیم با کاهلی و تنبلی می‌توانیم با تاریخ ادبیات کشورمان هماوردی کنیم و حرفی برای گفتن داشته باشیم باید گفت زهی خیال باطل. ما نیازمند شاعرانی هستیم که شعری یا حتی بیتی به شاعران بزرگ گذشته مان بیفزایند.

این شاعر و مدیر فرهنگی با اشاره به تفاوت‌های فضای شعری امروز و گذشته افزود: عصر ماشین، عصر تولید انبوه است و چاپ انبوه کتاب. در واقع عصر ماشین عصر تنهایی انسان است. انسان این عصر نه جلسه‌ی بزرگی می‌رود و نه استاد بزرگی می‌بیند و در تنهایی خودش غوطه ور است و این مانع پیشرفت است.

علی داوودی با نگاهی به شبکه‌های اجتماعی افزود: متاسفانه امروز بسیاری از شاعران جوان این لایک‌ها و کامنت‌ها را در شبکه‌های مجازی سند موفقیت خود می‌دانند. در همین فضاها متاسفانه بعضا بی حرمتی به استادان را شاهدیم که پیامدش چیزی به جز عوض شدن معیارهای شاعرانگی و ادب و پسرفت آن نیست. این فضا باعث می‌شود به سمت تربیت شاعرانه پیش نرویم و این با ذات ادبیات که همان ادب است در تعارض خواهد بود.

محمدحسین نعمتی، شاعر و مدیر فرهنگی نیز در این نشست با ذکر خاطراتی از استاد شعر خود مرحوم قیصر امین پور توجه استادانه‌ی ایشان به شاگردان خود را یادآور شد و لزوم توجه و دقت متقابل شاعران جوان در برابر بزرگترهای شعر و استادان شعر را مطرح کرد.

این شاعر در ادامه به لزوم تفاوت نگرش شاعر به جهان پیرامونی خود اشاره داشت و گفت: تا شاعر به جهان تعظیم نکند، جهان در مقابل شاعر تعظیم نخواهد کرد.

نعمتی انسان متفاوت بودن را لازمه‌ی شعر متفاوت گفتن دانست و خواستار این شد که شاعران جوان ایران در کنار ادبیات کشور خود به مطالعه و دقت در آثار شاعران بزرگ جهان بپردازند و دریچه‌ی نگاه آنان را نیز به جهان درک کنند.

لزوم جدیت در شعر، مطالعه‌ بیشتر و استفاده از محضر اساتید از دیگر مباحثی بود که در این میزگرد مطرح شد.

بر اساس این گزارش، همزمان با ایام الله دهه فجر اختتامیه‌ سومین دوره آموزشی آفتابگردان‌ها و به صورت همزمان افتتاحیه‌ی چهارمین دوره آموزشی آفتابگردان‌ها به ابتکار موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب در دهه‌ی فجر در احمدآباد مستوفی تهران آغاز شده و تا 25 بهمن با حضور اساتید برجسته‌ی ادبیات و شعر کشور ادامه دارد.

متن کامل درس گفتارهای ارائه شده در اردوی آموزشی شعر جوان انقلاب اسلامی‌(آفتابگردان‌ها) به زودی در پایگاه اینترنتی موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب به نشانی www.shahrestanadab.com منتشر می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار