امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۵:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146533
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۲۷
تعداد بازدید: 169
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; دولت در حالی وارد ماه پایانی سال می‌شود که همچنان موضوع حمایت از تولید و شیوه اجرای ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; دولت در حالی وارد ماه پایانی سال می‌شود که همچنان موضوع حمایت از تولید و شیوه اجرای هدفمندی یارانه& zwnj;ها و ابعاد آن مورد انتقاد کارشناسان و نمایندگان مجلس است.

در تازه ترین اظهارات معاون وزیر صنعت در ادامه در واکنش به بحث‌های مطرح شده از سوی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مبنی بر پرداخت بخشی از یارانه صنعت، گفته است تاکنون دریافتی از محل منابع هدفمندی یارانه‌ها در قالب سود تسهیلات نداشته‌ایم و شاید منظور آقای نوبخت، پرداخت یارانه به دامداران برای تولید شیر بوده است.

وی عنوان کرده تا امروز اقدامی که منجر به پرداخت یارانه 1100 میلیارد تومانی شود، به چشم نمی‌خورد بیان داشته هفته گذشته نیز وزیر صنعت با سازمان مدیریت و برنامه ریزی مکاتبه شده تا یارانه بخش صنعت پرداخت شود.

طبق قانون بودجه سال جاری، مجلس 10 هزار میلیارد تومان برای حمایت از تولید در راستای درآمدهای ناشی از آزاد سازی حامل‌های انرژی در نظر گرفته بود که دولت با توجه به شیب افزایش قیمت‌ها و درآمدهای این بخش سهم تولید را 5400 میلیارد تومان دانست.

با این وجود نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در حاشیه کنفرانس اقتصاد ایران که ماه گذشته برگزار شد، در پاسخ به این سوال که چرا سهم تولید تاکنون پرداخت نشده گفته بود: در این باره گفته بود، دلیل دیگری که هنوز یارانه تولید را شروع نکرده ایم، این است که وقتی صحبت از تولید می کنیم هم بخش کشاورزی متوقع است و هم رشته های مختلف صنعت، بنابراین ما کارگروه های مختلف تولید گذاشته ایم و برای آنها سهم بندی کرده ایم و یارانه تولید به آنها پرداخت خواهد شد و این موضوع مهمی برای دولت است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی البته به پرداخت یارانه تولید اشاره کرده و گفته تاکنون از رقم 5727 میلیارد تومانی مصوب برای تولید که 1200 میلیارد به صنعت، 1200 میلیارد به حمل ونقل و هزار میلیارد تومان برای کشاورزی اختصاص دارد حدود 500 میلیارد تومان برای صنعت، 300 میلیارد برای کشاورزی و 175 میلیارد برای حمل ونقل پرداخت شده است.

نوبخت البته توضیح می‌دهد که ارقام پرداختی برای تولید هیچ یک به صورت اعانه نیست، بلکه از طریق پرداخت مابه التفاوت ارزان قیمت با نرخ‌های سود رایج در بانک‌ها است و دست آخر یادآور می‌شود که سازوکاری با مدیران عامل بانک‌ها تهیه کرده و منتظر معرفی بنگاه‌ها از سوی وزارت صنعت برای دریافت تسهیلات و در نهایت پرداخت مابه التفاوت سود آن در قالب یارانه است.

آنچه هویدا است سهم تولید در میان بازی با کلمات مسئولان اجرایی گم شده و هر کدام نیز مقصر را فرد دیگر عنوان می کنند، در حالی که سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی همچنان روی زمین مانده و فقط کلام مسئولان بوی اقتصادی مقاومتی می‌دهد و در عمل هیچ اقدامی دیده نمی‌شود.

همچنین در این راستا جعفر زاده عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بیان می‌کند اگر دولت متناسب با برنامه پیش حرکت می کرد، انتظار میرفت در 9 ماهه ابتدایی سال 93 بتواند 44 هزار و 475 میلیارد تومان کسب کند یعنی 36هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت حاملهای انرژی و 8 هزار و 475 میلیارد تومان از اصلاح قیمت نان؛ ولی تنها توانست در مجموع حدود 34 هزار و 492 میلیارد و 900 میلیون تومان به دست آورد. در واقع دولت نتوانست متناسب با برنامه حرکت کند و از آن عقب بود.

اسماعیل جلیلی عضو کمیسیون تلفیق بودجه نیز ضمن احتمال تغییر اندک قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده در این باره عنوان می‌کند عملکرد 9 ماهه دولت از افزایش حامل‌های انرژی نشان می‌دهد 28 هزار میلیارد تومان از این محل درآمد کسب شده و البته برای سال آینده نیز سقف درآمدها ثابت مانده است.

به گزارش فارس در حال حاضر طبق مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس برای سال 94 برای کمک به بخش تولید، بهبود حمل و نقل عمومی و بهینه‌سازی مصرف انرژی در واحدهای تولیدی، خدماتی و مسکونی پیش بینی کرده است.

همچنین وزیر اقتصاد پیش از این گفته بود تا پایان سال هزار میلیارد تومان از سهم تولید در هدفمندی یارانه‌ها پرداخت می‌شود که با فرض صحت آن طبق پیش بینی قانون بودجه 9 هزار میلیارد تومان آن با عدم تحقق  روبرو است.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها