امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۲:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146546
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۲:۵۳
تعداد بازدید: 347
اگر بپذیریم که نه تنها کشورهای غربی بلکه هرکشوری در دنیا می‌تواند در مواقعی و به منظور دستیابی به اهداف خود از گروههای تروریستی حمایت کند اما ...

اگر بپذیریم که نه تنها کشورهای غربی بلکه هرکشوری در دنیا می‌تواند در مواقعی و به منظور دستیابی به اهداف خود از گروههای تروریستی حمایت کند اما این بدین معنا نیست که این حمایت‌ها همیشگی و مادام العمر خواهد بود که حتی در صورت حمایت‌های دوره‌ای برخی کشور‌ها از اقدامات تروریستی به ویژه ترورهای اسلامی باز هم بازیگران اصلی این صحنه مسلمانانند.
تئوری پردازان گروه‌های سلفی و جهادگران اسلامی که اتاق فکر القاعده و داعش به حساب می‌آیند همگی از یک خط فکری پیروی می‌کنند و در صدد اجرای یک نظریه هستند و آن نظریه و تئوری عبدالوهاب می‌باشد.
زمانی که عبدالوهاب تئوری و نظریه‌اش را ارائه می‌داد و شروع به تکفیر کردن تمام گروه‌ها و مذاهب اسلامی حتی برخی گروه‌های اهل تسنن کرده بود و حکم قتل آنان را صادر می‌نمود آمریکا درگیر مسایل داخلی‌اش بود و انگلیس و سایر کشور‌ها هم ارزش چندانی برای aاین گروه‌ها قائل نبودند.

مسئله تروریسم تکفیری با ظهور داعش و با توجه به جنایات فجیع و قرون وسطایی این گروه بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد. و اینکه آیا واقعا دولت اسلامی عراق و شام دستورات اسلام را اجرا می‌کند؟ البته داعش نخستین و مسلما آخرین گروهی نخواهد بود که دست به چنین اقداماتی می‌زند و به نام دین و برپا نمودن حکومت اسلام و اجرای دستورات آن دست به جنایاتی هولناک می‌زند. همواره در پاسخ به این پرسش که گروههایی نظیر القاعده، طالبان، الشباب (در گذشته) و داعش و بوکوحرام (در زمان حال) چگونه و با چه هدفی به وجود می‌آیند، با یک پاسخ مواجه بوده‌ایم؛ غرب. غرب و در راس آن آمریکا و انگلیس عامل تمام این اسلام هراسی‌ها و جنایات معرفی می‌گردند.

اما به راستی خود مسلمانان تا چه حد در این امر نقش دارند؟ اگر بپذیریم که نه تنها کشورهای غربی بلکه هرکشوری در دنیا می‌تواند در مواقعی و به منظور دستیابی به اهداف خود از گروههای تروریستی حمایت کند اما این بدین معنا نیست که این حمایت‌ها همیشگی و مادام العمر خواهد بود که حتی در صورت حمایت‌های دوره‌ای برخی کشور‌ها از اقدامات تروریستی به ویژه ترورهای اسلامی باز هم بازیگران اصلی این صحنه مسلمانانند. این خود مسلمانان تندرو و کم سواد (به لحاظ دینی) هستند که به راحتی اجازه می‌دهند در دنیا این فضای اسلام هراسی به وجود بیاید.

تئوری پردازان گروه‌های سلفی و جهادگران اسلامی که اتاق فکر القاعده و داعش به حساب می‌آیند همگی از یک خط فکری پیروی می‌کنند و در صدد اجرای یک نظریه هستند (برخی گروه‌ها با شدت کمتر و برخی با شدت بیشتر) و آن نظریه و تئوری عبدالوهاب می‌باشد. زمانی که عبدالوهاب تئوری و نظریه‌اش را ارائه می‌داد و شروع به تکفیر کردن تمام گروه‌ها و مذاهب اسلامی حتی برخی گروه‌های اهل تسنن کرده بود و حکم قتل آنان را صادر می‌نمود آمریکا درگیر مسایل داخلی‌اش بود و انگلیس و سایر کشور‌ها هم ارزش چندانی برای این گروه‌ها قائل نبودند. پس تئوری و نظریهٔ این حرکات که در داعش و القاعده بروز پیدا می‌کند را به هیچ وجه نمی‌توان به غرب و در راس آن آمریکا نسبت داد. بار‌ها پس از دستگیری تروریست‌ها از سوی نیروهای امنیتی کشورهای مختلفی که این گروه‌ها در آن فعالیت دارند جزوات عبدالوهاب به دست آمده و تمامی این گروه‌ها خود را ادامه دهنده راه او و اسلام واقعی را اسلام معرفی شده از سوی وی می‌دانند. از این روست که این گروه‌های تندرو و تروریست حتی به مسلمانان اهل تسنن هم رحم نمی‌کنند و هرکسی را که در مقابل راه‌شان بایستد از سر راه‌شان بر می‌دارند. اما در مقابل این نظریه و تئوری که تا این حد فراگیر شده است، جای خالی نظریه‌های نظریه پردازانی که از اسلام، برداشتی رحمانی دارند واقعا احساس می‌شود.

براستی چرا در طول تاریخ حرف‌ها ونظریه‌های این دست اندیشمندان که به حق بر رحمانیت اسلام صحه می‌گزارند مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و نظریه‌های تکفیری محبوبیت بیشتری دارد؟ اگر فرض بگیریم که این هم کار انگلیسی هاست که بین شیعه و سنی اختلاف می‌اندارند تا حکومت کنند پس بهتر است ما از کارهای تفرقه افکنانه دست برداریم. نه شیعیان بر خلفای صدر اسلام نسبت‌های نا‌روا بدهند و نه برادران اهل تسنن شیعیان را، رافضی بنامند. چندین شبکه ماهواره‌ای وجود دارد که با نام ائمه اطهار (ع) خود را مزین کرده‌اند اما اقداماتی صورت می‌دهند که به هیچ روی با راه ائمه اطهار (ع) همخوانی ندارد. این روش در سمت مقابل هم وجود دارد.

عاقبت چنین کارهایی همین می‌شود که می‌بینیم و یک داعشی به وجود می‌آید و به نام دین، این چنین به ریشه دین ضربه می‌زند. در این دوران کار علمای اسلام بسیار، بسیار مشکل است. شاید این مشکلات امروز نتیجه کم کاری پیشینیان آنان باشد که چندان توجهی به شکل گیری این نوع نگرش تکفیری در اسلام نکرده بودند اما اگر امروز، آنان نیز چاره‌ای نیندیشند و به فکر مبارزه با تفکر‌ها و نظریه‌های تکفیری نباشند شاید فردا روز پروژه اسلام هراسی با شدت بیشتری ادامه پیدا کند. در آخر به یاد داشته باشیم که ترور در همه جای دنیا و برای هرگروهی که اتفاق بیافتد کاری ضد ارزش‌های اسلامی و ضد انسانیست و به شدت محکوم است. یادمان نرود عاملان ترور شهید مطهری در دادگاه برای ترور استاد مطهری به آیات و روایات استناد می‌کردند و استاد مطهری که تمام زندگی خویش را صرف خدمت به اسلام کرده بود را چون حرف‌هایی بر خلاف میل آنان می‌زد و برداشتی رحمانی از دین اسلام داشت، تکفیر کردند.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها