امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۱۰:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146573
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۳:۱۲
تعداد بازدید: 121
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وزیر خارجه آمریکا با تمجید از اقدامات رفیق حریری در دوران نخست‌وزیری لبنان، ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وزیر خارجه آمریکا با تمجید از اقدامات رفیق حریری در دوران نخست‌وزیری لبنان، خواستار پیگیری کار دادگاه بین‌المللی تحقیق در این باره شد.
14 فوریه سال 2005 بود که خبری تکان‌دهنده همه توجهات را به لبنان معطوف کرد. «رفیق حریری» نخست‌وزیر وقت در اثر انفجار خودروی حاملش کشته شد. حادثه‌ای که بلافاصله و در اقدامی هماهنگ مخالفان داخلی و خارجی محور مقاومت،‌ ابتدا به سوریه نسبت داده شد و پس از جار و جنجال‌های طولانی، حزب‌الله متهم بعدی اعلام شد.
با وجود برخی مدارک مبنی بر هدف قرار دادن خودروی حامل حریری توسط یک پهپاد و ردپای رژیم صهیونیستی در این موضوع، تحقیق مستقلی در این باره صورت نگرفت. با گذر زمان و به دنبال تشکیل دادگاه بین‌المللی تحقیق درباره ترور رفیق حریری، شرایط پرونده پیچیده‌تر شد البته فشارها ضد حزب‌الله همچنان ادامه دارد.
به گزارش پایگاه ال‌بی‌سی، جان کری در بیانیه‌ای به مناسبت مراسم یادبود قتل رفیق حریری وی را «آقای لبنان» خواند که در «تاریک‌ترین روزها به کشورش امید می‌داد».
در بیانیه وزیر خارجه آمریکا آمده است: «او(حریری) به پای تغییر مسالمت‌آمیز و حل اختلافات با تکیه بر گفتگو و نه خونریزی و قتل ایستاد. 10 سال قبل حریری به خاطر آنکه برخی از موفقیت او می‌ترسیدند، ‌ترور شد».
کری همچنین به نمایندگی از واشنگتن تاکید کرد: «ما به حمایت از حاکمیت و استقلال لبنان از تاثیرات خارجی با همه ابزارهای عملی ادامه خواهیم داد. ما از مقابله ارتش لبنان با افراطگرایان حمایت می‌کنیم طبق قانون اساسی ارتش مجوز و اختیار دفاع از مرزها و شهروندان را دارد».
 وزیر خارجه آمریکا با بیان آنکه هنوز عدالت درباره عاملان ترور رفیق حریری اجرا نشده، از دادگاه بین‌المللی تحقیق درباره ترور نخست‌وزیر اسبق لبنان دفاع و خواستار پیگیری این پرونده شد.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار