امروز : پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 24
۱۳:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146639
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
علی باغبانیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان مغفول ماندن بهداشت روان در نظام سلامت کشور، ...

علی باغبانیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان مغفول ماندن بهداشت روان در نظام سلامت کشور، اظهار  داشت: بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی خدمات بهداشتی و درمانی به دورترین نقاط کشور رسید. در زمان وزارت علیرضا مرندی، طرح «مراقبت بهداشتی اولیه» آغاز شد که بر اساس آن دولت موظف بود واکسیناسیون و خدمات بهداشتی ـ درمانی اولیه را در روستاهای کشور اجرا کند و نتیجه آن کاهش مرگ و میر مادران، کودکان زیر یک سال و یک تا 5 سال و بهبود بهداشت محیط بود.

وی افزود: در بحث بهداشت روان نیز، بهورزان پس از گذراندن دوره‌های خاص با اختلالات روانی آشنا شدند و این طرح مورد توجه کشورهای جهان قرار گرفت زیرا فردی که ساکن روستا بود با مدرک زیر دیپلم و دیپلم و گذراندن دوره‌های مشخص می‌توانست به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به ساکنان روستا بپردازد.

ضرورت تجدیدنظر و تکمیل طرح «مراقبت بهداشتی اولیه»

باغبانیان ادامه داد: به نظر می‌رسد این طرح نیاز به تجدیدنظر و تکمیل دارد و با توجه به افزایش سطح سواد، انتظار می‌رود که از نیروهایی با مدرک بالاتر برای ادامه این طرح استفاده شود.

این روانپزشک گفت: پژوهش‌ها نشان می‌دهد که یک‌سوم افرادی که به درمانگاه‌ها مراجعه می‌کنند مشکلات روانپزشکی دارند، یک‌سوم علاوه بر مشکلات جسمانی، مشکلات روانپزشکی نیز داشته و تنها یک سوم مشکلات جسمانی صرف دارند، این یعنی دوسوم مراجعان به پزشکان عمومی و متخصصان با مشکلات روانپزشکی مرتبط است. 

* گرانترین بیماری، افسردگی است

باغبانیان اظهار داشت: تحقیقات نشان می‌دهد که گرانترین بیماری افسردگی است زیرا بیشترین گواهی برای استراحت پزشکی بوده است. همچنین بیشترین اتفاقاتی که در محیط شغلی رخ داده بر اثر افسردگی بوده است.

وی افزود: بهداشت روان در برنامه توسعه سوم برای اولین بار مطرح شد، در برنامه چهارم با توضیح بیشتری به آن پرداخته و در برنامه پنجم قرار است توجه بیشتری به مقوله بهداشت روان شود.

*سهم هر ایرانی از بودجه بهداشت روان در دولت هاشمی تنها 17 ریال بود

عضو  اسبق کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: در دوره ششم مجلس، گزارشی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس آورده شد که نشان می‌داد برای هر ایرانی فقط17 ریال صرف تشخیص، درمان و کارهای پژوهشی در خصوص بهداشت روان شده است، در حالی که در برخی کشورها فقط برای تحقیقات اختلال جنون جوانی به ازای هر نفر 100 دلار هزینه می‌شود. 

وی ادامه داد: در آن زمان طرح مشخصی برای بهداشت روان نبود و تنها به سالروز آن در 17 مهر اکتفا می‌شد اکنون وضعیت بهداشت روان رو به بهبود است و کارهای مفیدی در زمینه درمان انجام شده است.

عضو اسبق کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: متأسفانه طی سالهای اخیر هزینه‌های درمان روانپزشکی کمرشکن شده است و فرد با یکبار بستری در بخش خصوصی از طبقه اجتماعی به طبقه دیگر سقوط می‌کند اکنون مجلس برای سلامت بودجه‌ای را اختصاص داده است اما همچنان بهداشت روان مغفول مانده است.

باغبانیان ادامه داد: خوشبختانه روانپزشکان نیز می‌توانند در حوزه درمان مشارکت کنند و همین موجب شده است تا 2 تا 3 نفر روانپزشک در شهرهای کوچک حضور یابند این برای بیماران روانپزشکی اتفاق خوبی قلمداد می‌شود اما آنچه باید به آن توجه شود بحث ریشه‌ای بهداشت روان است.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی سلامت در حوزه‌های جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی تعریف می‌شود و فقدان سلامت معنوی نقش بسزایی در مشکلات روانپزشکی و روانشناختی دارد.

*آلودگی هوای اهواز نمونه‌ای از استرس است

این روانپزشک ادامه داد: در حال حاضر آلودگی هوای اهواز نمونه‌ای از استرس است که طبق تعریف، فاجعه عمومی تلقی می‌شود. اکنون به بحث سلامت جسمانی در بین مردم اهواز بیش از سلامت روان ناشی از آلودگی هوا توجه می‌شود، در حالی که اضطرابی که شهروندان اهوازی با آن مواجه هستند، عوارض وخیمی را در زندگی آنها برجای می‌گذارد.

*عدم اعتقاد برخی مدیران به سلامت روان

وی گفت: سطح بهداشت روان در مجموع نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده است، چون سطح سواد عمومی مردم بالاتر رفته است اما هنوز برخی مدیران به بهداشت روان اعتقاد ندارند و از تأثیر مشکلات روانشناختی بر سلامت مردم مطلع نیستند، به همین دلیل است که بحث سلامت روان مغفول مانده است. به نظر می‌رسد مشکل اصلی عدم توجه به بهداشت روان باشد نه کمبود بودجه.

وی ادامه داد: تحقیقی در فرانسه نشان داد که زمان قرمز، سبز و زرد شدن چراغ‌های راهنمایی مشخص نبود و این موجب می‌شد تا برای عابران و رانندگان اضطراب ایجاد شود. این موضوع به مقامات کشور منتقل شد و برای چراغ‌های راهنمایی نمایشگر زمان در نظر گرفتند.

*رسانه ملی تصاویر دلخراش را پخش نکند

باغبانیان گفت: تمام تصمیمات مسئولان با مردم مرتبط است، متأسفانه گاهی پخش تصاویر دلخراش از رسانه ملی عواقب بسیار بدی برای شهروندان دارد و اگر به همین مسائل توجه شود، نیازی به بودجه و تخت‌های بیمارستانی برای مبتلایان به اختلالات روانی نیست.

وی افزود: تنها درخواستی که جامعه متخصصان بهداشت روان از مسئولان دارند این است که بدانند تصمیمات یک‌شبه آنها که معمولاً خیلی زود عوض می‌شود چه عوارضی برای مردم دارد. تصمیمات بدون کارشناسی به مردم آسیب می‌زند.

*مجلس دست‌به کار شود

رئیس اسبق کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: یک نمونه این تصمیمات الحاق دانشگاه علوم پزشکی ایران به تهران و جدایی مجدد آن بود که برای دانشجویان و خانواده‌های آنها آسیب‌زا بود. انتظار می‌رود مجلس برای قانونگذاری در زمینه تصمیماتی که می‌تواند با سلامت روان مردم در ارتباط باشد، اقدام کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار