امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۲:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146642
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
در نگرشی به پروژه‌های عمرانی ، ساختمانی و یا صنعتی هر جامعه کارگران را می‌توان اولین حلقه اتصال اهداف پروژه با تجهیزات ، ماشین آلات و ابزار ...

در نگرشی به پروژه‌های عمرانی ، ساختمانی و یا صنعتی هر جامعه کارگران را می‌توان اولین حلقه اتصال اهداف پروژه با تجهیزات ، ماشین آلات و ابزار و ادوات عمرانی یا صنعتی به شمار آورد ، این قشر زحمتکش با تلاش و کوشش روزانه و مستمر خود مدیران پروژه‌ها را در تحقق اهداف تعیین شده یاری رسانده و با جاری ساختن مقررات و اصول ایمنی و فنی در فعالیتهای کاری خود از اتلاف وقت و ایجاد هزینه‌های غیر مترقبه پیشگیری کرده تا به شکوفایی صنعت و حوزه‌های عمرانی رونق بخشند.
علیرغم تبلیغات گسترده دستگاهها و توصیه‌های مسئولین ذیربط مبنی بر لزوم توجه کارفرمایان به رعایت مفاد قانونی مندرج در قراردادهای کارگری ، تامین حداقل شرایط رفاهی و بهداشتی کارگران ، بکارگیری نیروهای آموزش دیده و دارای کارت مهارت حرفه‌ای، استفاده از پوششهای بیمه‌ای کامل ، تامین شرایط ایمن و به دور از خطر برای کارگران و همچنین تاکید مکرر سازمانهای مربوطه به کارگران در استفاده از تجهیزات و لوازم ایمنی در حین کار  متاسفانه هر از چند گاهی در صفحه حوادث جراید شاهد بروز اخبار دلخراشی راجع به کارگران زحمتکش جامعه هستیم.

در این رابطه اشاره‌ای می‌کنیم به گزارش سازمان پزشکی قانونی در تاریخ  29دیماه سالجاری ، در این گزارش آمده است که در چهار ماه ابتدای امسال از کل تلفات حوادث کار در چهار ماهه امسال 651 نفر مرد و شش نفر زن بودند؛ این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل 624 مرد و هشت زن در حوادث کار جان خود را از دست دادند.

بر اساس این گزارش در این مدت استان‌های تهران با 190، خراسان رضوی با 50 و البرز با 38 نفر بیشترین و استانهای بوشهر،‌ خراسان شمالی،‌ کهگیلویه و بویراحمد با دو، ایلام و لرستان با سه و کردستان و خراسان جنوبی با چهار کمترین آمار تلفات حوادث کار را داشته‌اند.

مطابق آمارهای موجود در حوادث کار چهار ماهه امسال سقوط از بلندی با 45 درصد بیشترین علت مرگ در حوادث کار را به خود اختصاص می‌دهد. پس از آن اصابت جسم سخت با 24.5 و برق‌گرفتگی با 12.3 درصد بیشترین دلایل مرگ در حوادث کار را در برمی گیرند.

در حوادث کار چهار ماهه ابتدایی امسال 10 هزار و 109 مصدوم حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 2.4 درصد رشد داشته است.

در تیر ماه امسال نیز 196 نفر در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با رشد 12 درصدی مواجه بوده است.

گفتنی است مرگ‌های ناشی از حوادث کار طی سال‌های گذشته روندی صعودی داشته است، به طوری که این آمار از 697 فوتی این حوادث در سال 1383 به یکهزار و 994 نفر در سال 1392 رسیده‌است.

سازمان پزشکی قانونی با هشدار در خصوص افزایش تلفات در حوادث ناشی از کار و تأکید بر رعایت نکات ایمنی به ویژه در موارد کار در ارتفاع، یادآور می‌شود، در 10 سال گذشته (1383 تا 1392) 12 هزار و 436 نفر در حوادث کار جان خود را از دست داده‌اند.

همانگونه که ملاحظه شد در گزارش فوق متاسفانه بیشترین آمار حوادث با تفاوت فاحشی مربوط به استان تهران است و سقوط از بلندی که عمدتاً مربوط به فعالیتهای ساختمانی است بیشترین عامل آمار مذکور است.

هنگام ورود به یک کارگاه ساختمانی اولین چیزی که توجهتان را جلب میکند تابلوی معروف " اول ایمنی بعد کار " است ، این خیلی خوب است که ما مدام یادآور شویم قبل از هر کاری باید ابتدا مقدمات ایمن سازی برای اجرای بدون خطر و ایمن آن کار را فراهم ساخت و سپس اقدام به اجرا نمود تا علاوه بر حفظ سلامت و امنیت کارگران ، هزینه‌های تحمیلی ناشی از حوادث و اشتباهات را نیز به حداقل رساند ، اما در عمل براستی پس چرا باید در کارگاهها و پروژه ها شاهد اینچنین حوادثی باشیم؟

با کمی تحقیق و بررسی میتوان دریافت هدف از نصب این علائم و تابلوها در برخی کارگاهها  صرفا جنبه تزیینی یافته و بیشتر برای تامین نظر مساعد و جلب توجه بازرسین مربوط آویخته شده‌اند و رسالت واقعی این تابلوها که یادآوری مکرر و دمادم به کارگران و مسئولان اجرایی در لزوم حفظ شرایطی ایمن در هنگام کار است انگار به فراموشی سپرده شده است!

گاهی اوقات نبود تخصص و دانش لازم در اجرای عملیات ساختمانی یکی از عواملی است که باعث میشود کارفرما و یا مالک اجرای دستورالعملها و قوانین ایمنی کار را بعنوان عوامل دست و پاگیر و مقاوم در عملیات اجرایی پروژه پنداشته و آنطور که شایسته است ضرورت وجودی آنها را درک نکنند.

براستی هزینه‌های یک پروژه از دیدگاه برخی مدیران و مسئولان مربوطه شامل چه عناوینی است؟آیا صرفا شامل تمامی هزینه‌های پرداخت شده کارگری در طول پروژه‌ها است؟

یا علاوه بر مورد فوق زمانهای تلف شده مانند تاخیر عملیات اجرایی به علت توقف فعالیتها ناشی از حوادث ، شرکت در جلسات دعاوی کارگری ، جلسات بازدید بازرسین و . . . نیز بعنوان هزینه ها دیده می‌شود؟

در صورت پاسخ مثبت اینگونه کارفرمایان و مسئولان اجرایی باید بگوییم اینها همه تنها نگریستن از منظر فنی مهندسی و مالی است ، روی دیگر قضیه در جامعه اسلامی ما نگرش از دیدگاه انسانی و اجتماعی و تاکید پیامبر گرامی(ص) و بزرگان دین بر رعایت کرامت انسانها و حفظ حقوق کارگران است که باید مد نظر همه کارفرمایان و مدیران پروژه ها قرار گیرد.

از دیدگاه اجتماعی و انسانی آیا از کار افتادگی کارگران صرفاً با دریافت مبلغ مقرری متعلقه سازمانهای حمایتگر و هزینه‌های پرداخت شده درمانی شرکتهای بیمه‌ای( به فرض برخورداری از پوشش کامل بیمه در قرارداد با کارفرما) واقعاً جبران می‌شود؟

آیا کارگری جوان که با داشتن فرزندان کوچک بر اثر سوانح کاری فوت می کند سرنوشت خانواده بازمانده‌اش دچار تغییر و نقصان فزاینده‌ای نمی‌شود؟ آیا این تغییرات قابل جبران است؟مسلما نه ، چرا که با نیم نگاهی بلند مدت مشخص می‌شود لطمات و صدمات بوجود آمده در بلند مدت قابل پایش و اندازه گیری نیست!

در حال حاضر که در کارگاهها با چالش ملزم ساختن کارگران و مسئولان اجرایی آنها به رعایت مقررات ایمنی در هنگام کار روبرو هستیم ، سالهاست محققین و کارشناسان در کشورهای توسعه یافته بدنبال ابزاری برای تخمین کلیه هزینه‌های ناشی از  یک حادثه کارگری یا تصادف رانندگی هستند تا بتوانند تمام تغییرات زندگی افراد متاثر از آن را برآورد کنند ، در اینجا مقصود پایش و اندازه گیری تمامی هزینه‌های غیر مادی است که بر اثر وقوع حادثه علاوه بر خود شخص و اطرافیانش به جامعه شهری نیز تحمیل میشود و مهم این که هزینه‌های مذکور در آینده نیز مد نظر قرارگیرند.

در این میان برخی کارفرمایان با اتکا به تعهدات مندرج در قرارداد شرکتهای بیمه‌ای احساس مسئولیت را از خود ساقط شده در نظر گرفته و با تکیه بر پوششهای بیمه‌ای کامل تر آسودگی خیال بیشتری را در رابطه با حوادث حین کار احساس می‌کنند ، اما واقعیت این است به فرض این که یک کارفرما از مشورت آگاهانه و دلسوزانه مشاور بیمه ای خوبی بهره مند شده و قرارداد کامل و مناسبی فارغ از بندها و تبصره‌های گریز پذیر داشته باشد این مسئله رافع مسئولیتهای انسانی ، اخلاقی و اجتماعی کارفرمایان یا مسئولان اجرایی نیست مسلم است که هرگونه بی توجهی و بی اهمیتی به مسایل ایمنی خسارات و صدمات جبران ناپذیری را به شخص آسیب دیده، خانواده وی و جامعه وارد ساخته و بعلاوه اتلاف زمان را نیز بر کارفرما تحمیل میکند.

با نگاهی بلند مدت به سهولت می‌توان دریافت که در یک حادثه کارگری نه تنها جبران صدمات و لطمات وارد شده به فرد و اجتماع امکان پذیر نیست بلکه با نقش مسئولانه و کرامت انسانی افراد در جامعه اسلامی ما نیز بسیار منافات دارد.

توجه بیشتر کارفرمایان به حوزه‌های ایمنی و سلامت کارگران ، استفاده از خدمات سازمانهای مشاوره دهنده در حوزه ایمنی و سلامت ، همکاری مطلوب با بازرسان و بکاربستن دقیق دستورالعملهای مربوطه در اجرای سریع ، استاندارد و بدون نقص نه تنها به لحاظ زمان و هزینه به آنان سود رسانده بلکه نوید داشتن جامعه‌ای سالم و متخصص را در آینده در بر خواهد داشت.

بهر حال باید همواره در نظر داشت در عصر تکنولوژی ، طرحهای توسعه‌ای پایدار ، ساخت و سازها ، گسترش و پیشرفت صنایع  و. . . با یک هدف مشترک که آنهم ایجاد رفاه و شرایط مطلوب برای زمینه سازی رشد و تعالی زندگی انسانهاست که گسترش یافته و شکل می‌گیرد ، شایسته نیست این هدف مشترک در لابلای امواج توسعه صنایع مختلف و طرحهای عمرانی و ساختمانی محو شود.

فرخ فرح دوست

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها