امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۶:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146661
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پرنیان قوام رئیس اداره مددکاری و خدمات مشاوره ای معاونت فرهنگی قوه قضائیه و رئیس دفاتر ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پرنیان قوام رئیس اداره مددکاری و خدمات مشاوره ای معاونت فرهنگی قوه قضائیه و رئیس دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری‌های سراسر کشور به مناسبت برگزاری همایش سه روزه‌ چالش‌ها و راهکارهای قانونی حمایت از کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست یادداشتی را مبنی بر ارزش و جایگاه زنان در جامعه و ضرورت پرداختن به حقوق زنان و کودکان نوشته است که متن آن را در زیر می‌خوانید:

نقش بسیار مهم زنان در حفظ و بقای کانون خانواده بر هیچ‌کس پوشیده نیست. زنان و کودکان به دلیل شرایط خاص جسمی‌ و روانی از سایر اقشار جامعه آسیب‌پذیرتر هستند و به همین دلیل است که ضرورت توجه به حقوق و همچنین حمایت از آنان امری انکارناپذیر تلقی می‌شود. به نظر می‌رسد حمایت و توجه خاص جوامع از زنان و کودکان یکی از ارکان استوارتر شدن کانون خانواده، تربیت‌پذیری فرزندان و درنهایت، حرکت در مسیر نیل به جامعه سالم باشد.

بدیهی است اصلاح وضعیت زنان و کودکان و حل مسائل و مشکلات آنان اگر با روشی مناسب و مبتنی بر الگویی دینی و بومی‌ صورت‌ پذیرد، دستاوردهای شگرفی برای جامعه خواهد داشت. در دستگاه قضایی این مسئولیت برعهده تشکیلات «حمایت از حقوق زنان و کودکان» نهاده شده است.

مسائل زنان و کودکان در جمهوری اسلامی‌ ایران در ادوار مختلف از سوی قانون‌گذار مورد توجه بوده و در قوانین متعدد، حمایت از آنان پیش‌بینی شده است. بدیهی است که تدوین، اصلاح و یا تغییر قوانین مربوط به زنان و کودکان براساس شناخت نیازها و خواسته‌های قانونی و اجتماعی آنان در عرصه‌های مختلف، تبیین و تنویر دیدگاه اسلام در زمینه حقوق زن و کودک و ارائه راهکارهای علمی ‌تا رسیدن به نتایج مطلوب از جمله امور مهمی‌ است که در فرآیند رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه نقش بسزایی ایفا خواهد کرد. علاوه بر توجهاتی که در حیطه قانون‌گذاری و اجرایی نسبت به زنان و کودکان معطوف بوده، این امر تجلی و جایگاه ویژه‌ای در نظام قضایی داشته است که نقطه اوج آن  ایجاد دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان است.

براساس بخشنامه شماره 18421/81/1 امر نظارت بر «روند رسیدگی به پرونده‌های زنان و کودکان بزهکار»، «حمایت از حقوق زنان و کودکان بزه‌دیده» و «ارتقای کیفی آموزش قضات اطفال» از سوی 31 نمایندگی در مراکز دادگستری‌های سراسر کشور از وظایف این اداره است.

این اداره طرح‌هایی کاربردی همچون الزامی کردن دوره روان‌شناسی قضات اطفال، برگزاری همایش قضات اطفال (منطقه‌ای و کشوری)، تشکیل کمیته‌های اجرایی حمایت از حقوق کودکان در دادگستری‌های سراسر کشور، همکاری مستمر با مراکز بهزیستی در قالب تفاهم­نامه همکاری مشترک برای تأمین نیروی مشاور روانشناس، تعامل با شوراهای اسلامی ‌مراکز استان‌ها در امر آزادسازی زنان زندانی با مجازات‌های مالی در جرایم غیر عمد و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه مدیران دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان را تهیه و اجرا کرده است.

 ارتقای سطح حمایت از حقوق زنان و کودکان در مراجع قضایی، افزایش سطح آگاهی‌های حقوقی، قضایی، اجتماعی و فرهنگی زنان، تغییر نگرش و افزایش اعتماد زنان به دستگاه قضایی و جلب مشارکت و بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی، اجتماعی و فرهنگی زنان در تحقق اهداف دستگاه قضایی به‌ویژه حمایت از حقوق زنان و کودکان از اهداف این اداره محسوب می‌شود.

سامان‌دهی و بهینه‌سازی ارائه خدمات دستگاه قضایی به زنان و کودکان کشور و ایجاد بسترهای مناسب برای حفظ حقوق زنان و کودکان در جامعه از طریق دستگاه قضایی نیز از دیگر اهداف این اداره است که دنبال می‌شود.

تحکیم بنیان خانواده­‌ها در سراسر کشور یکی از مهمترین اهداف معاونت فرهنگی قوه قضائیه محسوب می‌شود. در همین رابطه و در جهت تحقق اهداف تعیین شده برنامه‌ها‌یی به عنوان شرح وظایف دفاتر استانی حمایت از حقوق زنان وکودکان و دفاتر مددکاری و خدمات مشاوره­ای تهیه و ابلاغ شده است.

اداره حمایت از حقوق زنان و کودکان مدتهاست که فعالیت‌های خود را در قالب تهیه، تنظیم و ارائه طرح‌هایی شامل سخنرانی در مراکز آموزشی،‌ انجام مصاحبه با رسانه‌های گروهی، تهیه جزوات و بروشورهای آموزشی و توزیع آن میان مراجعین دستگاه قضایی، تلاش در راستای کاهش طلاق در جامعه با برگزاری جلسات مشاوره روانشناختی و حقوقی و موارد دیگر که اینهمه توسط مدیران دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان در مراکز استانها و نمایندگی های دفاتر ( 60 نمایندگی ) در شهرهای بزرگ انجام می‌شود.

ایجاد و تقویت بسترهای علمی ‌و اجرایی در جهت دستیابی به دکترین توسعه قضایی در حوزه مجازات‌های جایگزین حبس ویژه اطفال و نوجوانان، راه‌اندازی شوراهای حل اختلاف ویژه اطفال و نوجوانان با دستور مستقیم ریاست قوه قضاییه، ایجاد پلیس اطفال در برخی از مراکز استان‌ها و پیگیری این امر در استان‌های دیگر از دستاوردهای فعالیت این دفاتر است.

همچنین استفاده از نظرات روان‌شناسان و مددکاران اجتماعی قبل از اتخاذ تصمیم‌های قضایی در محاکم و دادسراها به منظور شناسایی افرادی که دارای اختلالات روانی و نابهنجاری‌های رفتاری می‌باشند و تفکیک بیماران روانی از مجرمان به منظور جلوگیری از تضییع حقوق آنها، تشکیل کمیته اجرایی ویژه حمایت از حقوق اطفال برای بررسی تخصصی موضوعات مربوط به محاکم اطفال و رفع نارسایی‌ها، ابهام‌ها و شبهه‌های قضایی از دیگر نتایج به دست آمده از فعالیت این دفاتر است.

تبادل تجربه و اتخاذ سیاست‌های اجرایی مناسب در روند رسیدگی به پرونده‌ها در صدور احکام مناسب باعث نزدیکی هر چه بیشتر نگرش‌ها و دیدگاه‌های قضات اطفال و نوجوانان در امر رسیدگی به امور آنها می‌شود.

با عنایت به اهمیت حضور مؤثر در مجامع بین‌المللی و انعکاس اقدامات ارزنده نظام مقدس جمهوری اسلامی ‌ایران،‌ به درخواست دفتر امور بین‌الملل قوه قضاییه مجموعه‌ای مشتمل بر فعالیت‌های اداره حمایت از حقوق زنان و کودکان قوه قضاییه بصورت سالیانه و به منظور ارائه در مجموعه گزارش ادواری حقوق بشر در سازمان ملل تهیه می­‌شود تا ضمن پاسخگویی قاطع به اتهام‌های وارد شده، بخشی از اقدامات حق‌طلبانه دستگاه قضایی کشور در دفاع از محرومان و ستمدیدگان، به‌ویژه زنان و کودکان را در سطح جهانی به تصویر بکشد.

دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری‌های سراسر کشور در رسیدگی به پرونده‌های مربوط به اختلافات زوجین و حل و فصل آنها بسیار موثر عمل کرده‌اند.

مراجعین به دفاتر حسب تقاضای خود (مطالبه مهریه، مطالبه نفقه زوجه، مطالبه جهیزیه، تقاضای طلاق، ازدواج مجدد زوج و عسروحرج زوجه) مورد مشاوره و راهنمایی لازم قرار می‌گیرند و با توجه به در خواست مراجعه کننده، مدیر دفتر و کارشناسان اقدام به تنظیم دادخواست و لایحه می کنند.

در مواردی که مراجعه کننده به دلیل عدم تمکن مالی توانایی استفاده از وکیل را ندارد، مدیر دفتر وی را به وکیل معاضدتی معرفی و بنا به ضرورت او را به یکی از ارگان‌های مربوطه (کمیته امداد، بهزیستی، پزشکی قانونی و هلال احمر) هم معرفی می کند.

بخش دیگری از فعالیت دفاتر، پیگیری پرونده هایی با محوریت اطفال از جمله (حضانت، نفقه فرزند، تعیین نسب، صدور شناسنامه و صدور حکم رشد) می‌باشد.

در بخش فعالیت‌های اجرایی، دفاتر بطور مستمر ضمن بازدید از مراکز قضایی (بند نسوان و کانون اصلاح و تربیت) درخواست‌های مددجویان را مبنی بر درخواست ملاقات، اخذ مرخصی، جلب رضایت شاکی و تقاضای عفو پیگیری می‌کنند. این بازدیدها شامل مراکز حمایتی (مهدهای کودک- مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست و بد سرپرستی که از خانواده هایشان سلب حضانت شده- شیرخوارگاه‌ها و خانه‌های سالمندان) هم می‌شود. لازم به ذکر است در این بازدیدها حسب مورد برخی مقامات استانی، روانشناس، وکیل و مددکار، مدیر دفتر را همراهی می‌کنند.

علاوه بر موارد فوق، فعالیت‌های مشترک دیگری توسط دفاتر صورت گرفته که در ذیل به اختصار عنوان شده است.

مهمترین وظایف این مجموعه دفاتر در سراسر کشور به قرار ذیل می­‌باشد:

1- ارائه خدمات ویژه قضایی به زنان و کودکان آسیب­دیده جنسی،‌ جسمی و روانی در روند رسیدگی به پرونده­ و پس از آن ( ارجاع به دادستانی، پزشکی قانونی و ... ) و اتخاذ برنامه­‌های حمایتی، بخصوص در زمان درمان جسمی و روانی آنان

2- ارائه خدمات مشاوره­ای حقوقی، روانشناختی و مددکاری به مراجعین جهت ارتقاء توانایی فردی ایشان در راستای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و حفظ حقوق فردی و اجتماعی

3- معرفی و ارجاع زنان و کودکان بی­‌سرپرست و بدسرپرست به مراکز حمایتی (دولتی و غیردولتی)، حرفه‌آموزی و اقتصادی جهت ارتقاء توانایی اقتصادی در راستای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی

4- معرفی و ارجاع کودکان بازمانده از تحصیل به مراجع ذیصلاح ( آموزش و پرورش و ... )

5- بررسی پرونده­‌های خاص در مسائل زنان و کودکان بزه­‌دیده و بزهکار

6- بررسی وضعیت کانون­‌های اصلاح و تربیت و بند نسوان

8- ایجاد بانک اطلاعات مربوط به وضعیت زنان و کودکان بزه­‌دیده

10- انعکاس آمار مربوط به جرایم و مجازات­ها به مراجع ذیصلاح قضایی

11- ارتباط مؤثر و مستمر با دادگاه­‌های اطفال، خانواده و  دستگاه­‌های دولتی و نهادهای مردمی

12- انجام بازدیدهای دوره‌ای و ارتباط مستمر با زندان‌ها، کانون‌های اصلاح و تربیت و مراکز نگهداری اطفال بی‌سرپرست و بد سرپرست در مراکز بهزیستی و سایر مراکز.

13- تلاش درجهت افزایش آگاهی‌های حقوقی خانواده‌ها با حضور در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، سخنرانی در مراکز فرهنگی تربیتی٬ همکاری در تهیه بروشورهای آموزشی و....

لازم به ذکر است نشست و هم­اندیشی سه روزه «چالش‌ها و راهکارهای قانونی حمایت از کودکان بدسرپرست و بی­‌سرپرست» ویژه مدیران دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری‌های سراسر کشور از93/11/26 لغایت 93/11/28 توسط معاونت فرهنگی قوه قضائیه و با همکاری معاونت منابع انسانی برگزار می­‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها