امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۳:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146668
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسن هاشمی در حاشیه مراسم معرفی 12 فرآورده دارویی در شرکت دارویی اسوه گفت: به تازگی در سفری که به کشور عراق ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسن هاشمی در حاشیه مراسم معرفی 12 فرآورده دارویی در شرکت دارویی اسوه گفت: به تازگی در سفری که به کشور عراق خواهیم داشت در حاشیه این دیدارها در مورد ریزگردها هم صحبت خواهد شد و امیدواریم توافقات خوبی صورت گیرد.

وی ادامه داد: در سفری که به خوزستان داشتم همزمان با وجود گرد و غبار بود که در مسیر راهپیمایی در اهواز حضور داشتم و تنها چیزی که می‌توان گفت اینکه خوزستانی‌ها ایرانی هستند و همه کسانی که آمدند با سر و صورت مملو از گرد و خاک نشان دادند که دست از آرمان‌های خود برنمی‌دارند. این بالاترین انرژی است که در کشور وجود دارد.

وزیر بهداشت گفت: اما در حاشیه این سفر جلساتی بین نمایندگان و شورای اداری این استان برگزار شد تا ثابت شود منشأ گرد و غبار به این استان خارجی است که بنده معتقد هستم اکثر دلیل آن مربوط به خارج از کشور است البته بعد از اینکه کشورهای کویت، امارات، مصر و لبنان هم درگیر این موضوع شدند مشخص شد که منشأ این گرد و غبارها خارجی است.

هاشمی ادامه داد: البته این هم قابل تأیید است که در داخل کشور کانون‌هایی وجود دارد که باید با پوشش گیاهی بهتر، تجدیدنظر در طرح‌های قبلی و حتی طرح‌های در دست اجرا و سایر فناوری‌ها باید شن‌های روان تثبیت شود اما اینکه بگوییم منشأ داخلی است مردم انتظار دارند گرد و غباری نباشد.

وی ادامه داد: اولویت اول کشور عراق امنیت آن است یا این مشکل را دیگران برای عراق و سوریه ایجاد کردند. این موضوع در این صورت پذیرفتنی بود اما اینکه به مردم بگوییم منشأ این گرد و غبارها فقط داخلی است به معنی آن است که دولت و حکومت کارآمد نیست که این حرف درستی نبوده و در سفر نیز مشخص شد که بخش عمده‌ای از ریزگردها منشأ خارجی دارد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: بخش دیگری از این ریزگردها به دلیل کاهش بارندگی‌ها است به طوری که 46 درصد بارندگی در خوزستان کاهش یافته و به سمت خشک شدن می‌رود.

وی افزود: با توجه به سفر اول دولت، 550 هزار هکتار را با کمک رهبری به زیر پوشش کشت می‌رود و حتماً در طرح‌هایی که باعث شده به خشکسالی کمک شود تجدیدنظر خواهد شد، بخشی هم باید بپذیریم که اقلیم ما در خاورمیانه در حال تغییر است و کشورهای همسایه رفتارهایشان نسبت به هم مهربانانه نیست. اتفاقی که در ترکیه افتاد و آب دجله و فرات به دلیل زدن سدها کاهش یافت. این موضوعات بر روی تغییر شرایط ما، امارات، کویت، عربستان، قطر و عراق بی‌تأثیر نیست.

هاشمی گفت: فراموش نکنیم که فقط خوزستان درگیر گرد و غبار نیست، 22 استان دیگر هم در رنجند و دولت مصمم است که این مشکل را حل کند به خصوص اینکه شخص رئیس‌جمهور محیط زیست را جزو برنامه‌های محوری خود و از مواردی می‌داند که هر روز به آن فکر می‌کند.

وی افزود: در عین حال برخی از این تصمیمات احساسی است و ممکن است باعث هدر رفتن منابع شود که باید از آن پرهیز کرد. در گذشته از این اقدامات ممکن است شده باشد بنابراین باید تلاش کنیم تصمیمات علمی، منطقی و اجرایی باشند.

وزیر بهداشت گفت: باید به مردم اطلاعات را دقیق بدهیم و از شایعه‌پردازی، فرافکنی و سیاسی کردن موضوع پیشگیری کنیم چون مردم ماه‌ها و سال‌های آینده واقعیت‌ها را بیشتر خواهند دید و انتظار دارند آنچه که هست به آنها گفته شود و از نظر فناوری برای بارندگی نمی‌توان کاری کرد مگر اینکه رحمت خدا مشمول حال ما شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها